Lisy (Warszawa)


Lisy to historyczna wieś, która obecnie stanowi jedno z osiedli w południowej części warszawskiej dzielnicy Wilanów. Ta urokliwa lokalizacja znajduje się na obszarze MSI Powsin, co dodaje jej jeszcze większego znaczenia.

Lisy leżą pomiędzy Powsinem właściwym a Latoszkami, dzięki czemu stanowią doskonały punkt wyjścia do poznawania okolicznych atrakcji. Warto zwrócić uwagę, że w bezpośredniej bliskości znajduje się Jezioro Lisowskie, stworzony zbiornik wodny, który powstał poprzez spiętrzenie wód kanałów irygacyjnych z terenu Wilanowa.

Granice Lisów od południa wyznacza wieś Bielawa. Obszar ten charakteryzuje się głównie rolniczym charakterem oraz zabudową jednorodzinną, co sprawia, że jest to miejsce sprzyjające zarówno relaksowi, jak i aktywnemu wypoczynkowi w otoczeniu natury.

Historia

Lisy to wieś z bogatą historią, sięgającą XV wieku. Już wówczas były wzmiankowane w dokumentach, a ich właścicielem był ród Ciołków. Wieś szlachecka, w 1580 roku, należała do powiatu warszawskiego, w ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego.

W 1684 roku nastąpił ważny moment w historii Lisów, gdy część wsi została zakupiona przez Jana III Sobieskiego, który przyłączył ją do swoich dóbr wilanowskich. Dalsze zmiany nastąpiły w 1723 roku, kiedy to Elżbieta Sieniawska nabyła drugą część wsi i również włączyła ją do Wilanowa.

W 1864 roku nastąpiło uwłaszczenie wsi, co wpłynęło na jej status i przynależność administracyjną, prowadząc do przyłączenia do gminy Wilanów. Rok 1951 to kolejny punkt zwrotny, kiedy Lisy zostały włączone do Warszawy. Początkowo znajdowały się w dzielnicy Wilanów, jednak od 1960 roku dołączyły do dzielnicy Mokotów. W 1994 roku ponownie przywrócono dawny status, a w 2002 roku Lisy na stałe zostały przydzielone do dzielnicy Wilanów.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Wilanów. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 08.02.2016 r.]
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199)
  3. Encyklopedia Warszawy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1994, s. 427. ISBN 83-01-08836-2
  4. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 262.

Oceń: Lisy (Warszawa)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:23