Kamienica Pod Bazyliszkiem w Warszawie


Kamienica pod Bazyliszkiem to historia oraz architektura w sercu Warszawy. Zbudowana w 1470 roku, jest jednym z najstarszych budynków na Starym Mieście, będącym symbolem bogatej przeszłości stolicy Polski.

Obiekt został wzniesiony przez Jana Kirstiana, a jego lokalizacja przy Rynku Starego Miasta, pod numerem 5, sprawia, że jest to kluczowy punkt dla turystów i mieszkańców.

Kamienica ze względu na swoje historyczne znaczenie oraz unikatową architekturę, przyciąga uwagę osób odwiedzających Warszawę i zachęca do zgłębienia tajemnic minionych wieków.

Historia

W roku 1607 Kamienica Pod Bazyliszkiem w Warszawie została zniszczona przez pożar, jednak już w 1614 roku została odbudowana z inicjatywy burmistrza Stanisława Jelenia. Od 1632 roku nowym właścicielem budynku stał się Jan Kotyński. W XVIII wieku kamienica zyskała na znaczeniu, gdyż stała się siedzibą kantoru, którym zarządzał Piotr Riaucourt.

W latach 70. XVIII wieku przeprowadzono modernizację fasady, nadając jej styl klasycystyczny. Z kolei w XIX wieku budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli i należał m.in. do rodzin Kwiatkowskich, Choromańskich, Nowickich, Samowiczów oraz Zawadzkich.

W 1928 roku polichromię fasady wykonał Stanisław Rzecki. Po roku 1935 część pomieszczeń kamienicy zaczęła pełnić funkcję poczty, co przyczyniło się do dalszej historii tego miejsca.

Kamienica została zniszczona w 1944 roku, a pozostałości po niej rozebrano. Odbudowa budynku miała miejsce w latach 1952–1953 pod kierunkiem architektów Mieczysława Kuzmy i Lesława Nowakowskiego. Figurka bazyliszka umieszczona nad wejściem została stworzona przez Jerzego Brabandera. Dziś w kamienicy mieści się popularna restauracja Bazyliszek.

Przypisy

  1. a b c d e M.M. Lewandowski M.M., Rynek 5 - Rynek Starego Miasta - kamienica Pod Bazyliszkiem [online], Warszawska.info [dostęp 07.04.2017 r.]

Oceń: Kamienica Pod Bazyliszkiem w Warszawie

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:8