Kamienica Fukierowska w Warszawie


Kamienica Fukierowska to niezwykle istotny element architektury warszawskiego Starego Miasta. Położona jest pomiędzy Rynkiem Starego Miasta a ulicą Piwną, co czyni ją miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym. Jej adresy to Rynek 27 oraz Piwna 44.

Odkrywając uroki Warszawy, nie można pominąć tej pięknej kamienicy, która stanowi wyraz fantastycznej architektury oraz historii tego wyjątkowego miasta. Ten budynek przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, zachwycając swoją estetyką oraz ciekawą historią.

Opis

Historia kamienicy Fukierowskiej w Warszawie sięga XVI wieku, kiedy to na jej miejscu znajdowały się dwa drewniane budynki, które uległy zniszczeniu w pożarze w 1544 roku. W 1552 roku, w miejsce tych domów, wzniesiono murowaną kamienicę, której budowę przeprowadził Jerzy Korb. Użyta do tego cegła nosiła jeszcze cechy gotyckie.

W wyniku remontu przeprowadzonego w 1647 roku przez ówczesnego właściciela, burmistrza Warszawy Baltazara Strubicza, kamienica zyskała połączenie z oficyną poprzez ganki. W 1661 roku już dysponowała trzema kondygnacjami oraz niską sień, która biegła przez całą szerokość budynku. Kolejna przebudowa, która miała miejsce w 1718 roku, dodała jeszcze jedną kondygnację oraz ustabilizowała kształt dziedzińca krużgankowego.

Rok 1782 przyniósł nową fasadę od strony rynku, zaprojektowaną przez Szymona Bogumiła Zuga. W tym okresie pierwsze piętro zdobiły malowidła, które niestety zniszczono podczas II wojny światowej. W 1810 roku kamienica stała się własnością rodziny Fukierów, którzy uruchomili tam popularną winiarnię, a piwnice zaaranżowano na składy winne. Na zachowanym do dzisiaj kamiennym portalu, prowadzącym do kamienicy z rynku, dodano herb Fukierów oraz ich inicjały.

Kameralna kamienica była kilkakrotnie remontowana oraz dekorowana w pierwszych dekadach XX wieku, jednak została uszkodzona w 1939 roku, z kolei w 1944 uległa znacznemu zniszczeniu, które oszacowano na około 55%. Zachowały się jedynie piwnice, fragmenty murów przyziemia, portale oraz część sklepienia parteru. Po wojnie, w latach 1947–1953, zgodnie z projektem Wacława Podlewskiego, kamienicę odbudowano, nadając jej wygląd z końca XVIII wieku, a także wprowadzając nowoczesne dekoracje, jak malowidła inspirowane kontuszowymi wzorami na fasadzie. Sale winiarni stanowią nawiązanie do wczesnego klasycyzmu.

Na renesansowym dziedzińcu odnowione są arkady, a w sieni znajdują się mały drewniany okręcik oraz godło kupieckie. Kamienica dysponuje starodawnymi, żelaznymi gankami od strony Piwnej, balustradami schodowymi, kratkami oraz imponującą piwnicą, w której mieściła się słynna winiarnia Fukierów.

Odbudowa kamienicy po II wojnie światowej została zrealizowana przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które uzyskało pozwolenie na prace remontowe w 1949 roku. Dziś mieści się tam siedziba Stowarzyszenia, w tym Biblioteka SHS (założona w 1953) oraz Muzeum Fukierowskie SHS (otwarte w 1973). Parter budynku zajmuje restauracja „U Fukiera”.

Rok 1965 to moment, w którym kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Przypisy

  1. a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 30.09.2022 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [on-line]. nid.pl. s. 54. [dostęp 29.12.2022 r.]
  2. Kamienica Fukierowska. [w:] Stowarzyszenie Historyków Sztuki [on-line]. shs.pl. [dostęp 06.05.2018 r.]
  3. Jerzy Łoziński, Andrzej Rottermund (red.): Katalog zabytków sztuki. Miasto Warszawa. Część I – Stare Miasto. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczna i Filmowe, 1993 r., s. 252. ISBN 83-221-0628-9.
  4. Karol Małcużyński, Wacław Wojnacki: Zwiedzamy nową Warszawę. Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, 1950 r., s. 77.

Oceń: Kamienica Fukierowska w Warszawie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:5