Kamienica Jana Alfonsa Jasińskiego w Warszawie


Kamienica Jana Alfonsa Jasińskiego to ważny zabytek architektury, który znajduje się w sercu Warszawy. Położona jest przy ul. Nowy Świat 25, co czyni ją jednym z najciekawszych miejsc na wędrówki po stolicy.

Ten piękny budynek przyciąga uwagę nie tylko swoją historią, ale także niepowtarzalnym stylem architektonicznym. Jeśli pragniesz poznać więcej szczegółów na temat jego dziejów oraz otoczenia, warto odwiedzić tę lokalizację i odkryć jej uroki o własnych siłach.

Opis

Historia budynku sięga roku 1784, kiedy na terenie tej posesji znajdował się drewniany dworek Jana Dietrycha. W 1819 roku własnością obiektu stała się Marianna Kleinowa, jednak w 1822 roku zrealizowano tu nową, reprezentacyjną kamienicę w stylu późnoklasycystycznym, zaprojektowaną przez Karola Gallego dla warszawskiego kupca Jana Adolfa Jasińskiego. Budynek charakteryzuje się trzema osiami.

W drugiej połowie XIX wieku w obiekcie miała swoją siedzibę księgarnia Leopolda Szyllera. W okresie przed 1923 rokiem budynek, razem z sąsiednią kamienicą przy Nowym Świecie 23, został przekazany Instytutowi Wydawniczemu „Biblioteka Polska”, założonemu przez Władysława Augusta Kościelskiego. Od tego momentu obydwa obiekty dzieliły wspólne losy.

Budowla została nadbudowana o jedno piętro, które miało służyć jako mieszkanie dla właściciela. Projekt tej nadbudowy został opracowany przez Juliusza Nagórskiego. Już w 1926 roku nieruchomość znalazła się w posiadaniu Lucjany Gawrońskiej-Frascati, która dodała jeszcze kolejne piętro. Po 1929 roku na zapleczu kamienicy oraz w sąsiedniej nr 25 powstał ogromny budynek pasażu „Italia”, a wnętrza dawnej księgarni przekształcono w kawiarnię o tej samej nazwie.

W czasach II wojny światowej w obiekcie funkcjonowało kino „Studio”, a poniżej ulokowany był dansing „Bodega”. Niestety pod koniec wojny oba budynki zostały zniszczone. Odbudowę kamienicy przeprowadzono w 1951 roku w XIX-wiecznej, dwupiętrowej formie, natomiast nie odbudowano pięter nadbudowanych w XX wieku. Projekt odbudowy był dziełem pracowni ZOR, kierowanej przez Kazimierza Thora.

Kamienica, połączona z posesją nr 23, nie dysponuje osobnym wejściem, poza tym prowadzącym do kawiarni. W 1965 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Na fasadzie budynku zamontowano tablicę upamiętniającą, że w latach 1951–1953 mieszkał tutaj Julian Tuwim.

Przypisy

  1. a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 30.06.2023 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 47. [dostęp 13.07.2023 r.]
  2. Nowy Świat 25. [dostęp 28.04.2013 r.]

Oceń: Kamienica Jana Alfonsa Jasińskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:9