Gucin Gaj


Gucin Gaj to interesujące założenie parkowe, które powstało w latach 1817–1821 na terenie historycznych dóbr związanych z pałacem wilanowskim. To miejsce otacza jedną z rezydencji filialnych, która współtworzy bogaty krajobraz kulturowy tego regionu.

W skład takich rezydencji wchodzi Natolin, który znajduje się na bocznej osi widokowej, skierowanej na południowy zachód od głównej rezydencji. Kolejnym przykładem jest Ursynów, usytuowany na osi głównej, a także Morysin, który leży na wschód od pałacu wilanowskiego. Każde z tych miejsc dodaje wyjątkowego charakteru i wartości przyrodniczej oraz kulturowej dla Warszawy.

Opis

Nazwa tego wyjątkowego miejsca pochodzi od imienia wnukaStanisława Kostki Potockiego oraz Augusta, nazywanego powszechnie Guciem. Gucin stanowił nie tylko ogród, ale także zawierał domek mieszkalny oraz niewielki „gaj”, gdzie rosły drzewka różnych odmian, które posadzili znani przedstawiciele lokalnej arystokracji.

W obrębie gaju znajdują się tzw. katakumby – romantyczna budowla ogrodowa, która została wzniesiona na przełomie XVIII i XIX wieku w skarpie wiślanej, pomiędzy kościołem św. Katarzyny a pobliską wsią Służew. Korytarz podziemny, uformowany w kształt litery „U”, posiada sklepienie kolebkowe i mierzy około 60 metrów długości. Po obu stronach korytarza rozmieszczone są symetrycznie wnęki, z których część wyposażono w trzy rzędy nisz.

Wejście do katakumb znajdowało się w pawilonie, którego wygląd nie jest do końca znany. W czasach, gdy teren ten należał do Stanisława Kostki Potockiego, prawdopodobnie służył jako miejsce spotkań członków loży wolnomularskiej. Od lat 30. XIX wieku budowla ta pełniła funkcję piwnicy gospodarczej, a w jej pobliżu zbudowano szyb wentylacyjny. W późniejszych latach pawilon z wejściem uległ całkowitemu zniszczeniu, a także zawalił się południowo-wschodni odcinek korytarza oraz większość ścian zamykających wnęki.

Obecnie katakumby są mało dostępne i w bardzo złym stanie. W połowie lat 90. XX wieku zostały formalnie wpisane do ewidencji zabytków jako cmentarz. Z tego względu stanowią ostoje i miejsca zimowania nietoperzy. W 2021 roku w ramach działań Wilanowskiego Parku Kulturowego, na zlecenie miasta, przeprowadzono inwentaryzację podziemnego korytarza, korzystając ze skanera laserowego.

Na zboczu skarpy roslą dęby szypułkowe, które zostały uznane za pomniki przyrody. Z kolei w 2012 roku ogród Gucin Gaj oraz jego otoczenie zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków m.st. Warszawy. Aktualny wykaz zabytków ujętych w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy (PDF). 20.04.2023 r. [dostęp 25.07.2023 r.]
  2. a b Wilanowski Park Kulturowy – tajemnica Gucin Gaju. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 07.12.2021 r. [dostęp 08.12.2021 r.]
  3. a b Pomniki przyrody na terenie m.st. Warszawy. Pomniki przyrody na terenie dzielnicy Ursynów. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. bip.warszawa.pl. [dostęp 02.07.2019 r.]
  4. Jacek Krawczyk: Ursynów wczoraj i dziś. Warszawa: Pagina, 2001 r., s. 16. ISBN 83-86351-37-3.
  5. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939 r., s. 243.

Oceń: Gucin Gaj

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19