Park im. Żołnierzy Żywiciela w Warszawie


Park im. Żołnierzy Żywiciela to malownicze miejsce, które położone jest w sercu warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Zajmuje obszar otoczony ulicami: ks. Jerzego Popiełuszki, Adama Próchnika, Sarmatów oraz Harcerską.

To park, który stanowi zarówno przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców, jak i miejsce, w którym można cieszyć się spokojem natury w miejskim otoczeniu.

Opis

Przed wybuchem II wojny światowej, obszar, na którym obecnie znajduje się park, był miejscem działalności tzw. prochowni. Był to obiekt wojskowy, który podlegał Głównym Składom Materiałów Wybuchowych w Warszawie. Struktura ta składała się z siedmiu budynków otoczonych specjalnymi wałami ziemnymi, mającymi na celu zabezpieczenie w przypadku wybuchu zgromadzonej tam amunicji. W obrębie prochowni znajdowało się również laboratorium, dom mieszkalny i stajnia. Ostatni z budynków, wykonany z czerwonej cegły, znajdował się na terenie parku jeszcze do 1971 roku.

Park został założony w latach 50. XX wieku pomiędzy osiedlami Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej a Teatrem Komedia. Na początku nie nosił on żadnej nazwy, a obecnie przyjął nazwę Żołnierzy Żywiciela.

Na terenie parku znajduje się również pomnik Żołnierzy Armii Krajowej z Obwodu „Żywiciel”. Znaczącym punktem parku jest również odnowiona rzeźba „Kobieta z dzieckiem”, autorstwa Aliny Szapocznikow, która została odsłonięta w 2012 roku.

Dodatkowo, w sąsiedztwie monumentu Żołnierzy „Żywiciela” znajdują się dwa pomniki przyrody – platany klonolistne, które stanowią wyjątkowy element krajobrazu tego miejsca.

Przypisy

  1. Alina Szapocznikow. Kobieta z dzieckiem. Powrót rzeźby na Żoliborz. [w:] Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie [on-line]. artmuseum.pl, 29.09.2012 r. [dostęp 20.06.2017 r.]
  2. Tomasz Pawłowski, Jarosław Zieliński: Żoliborz. Przewodnik historyczny. Warszawa: Wydawnictwo Rosner & Wspólnicy, 2008, s. 393. ISBN 978-83-60336-27-4.
  3. Tomasz Pawłowski, Jarosław Zieliński: Żoliborz. Przewodnik historyczny. Warszawa: Wydawnictwo Rosner & Wspólnicy, 2008, s. 237. ISBN 978-83-60336-27-4.
  4. Łukasz Heyman: Nowy Żoliborz 1918–1939. Wrocław: Ossolineum, 1976, s. 96.

Oceń: Park im. Żołnierzy Żywiciela w Warszawie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:25