Budynek dawnej Komory Wodnej, znany również jako dom Mostowy lub dom Pod Kolumnami, to interesujący zabytek usytuowany w malowniczej dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. Jego adres to ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 1/3.
Warto zwrócić uwagę na architekturę tego budynku, która odzwierciedla historyczne znaczenie tej części stolicy. Budynek ten ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, zarówno pod względem estetycznym, jak i kulturowym.
Historia
Klasycystyczna architektura budynku dawnej Komory Wodnej w Warszawie ma swoje początki w latach 1824–1825, za sprawą projektu Antonia Corazziego. Obiekt ten służył jako miejsce poboru opłat za przejazd przez most łyżwowy, który łączył ulice Bednarską i Brukową (dzisiaj znaną jako ul. ks. I. Kłopotowskiego). Warto wspomnieć, że budynek łazienek Teodozji Majewskiej, znajdujący się przy ul. Bednarskiej 2/4, jest często mylony z historycznym odpowiednikiem na lewym brzegu Wisły.
Budynek stracił swoją pierwotną funkcję w 1864 roku, kiedy to oddano do użytku stały most Aleksandryjski, znany również jako most Kierbedzia. W drugiej połowie XIX wieku, z uwagi na zły stan techniczny, dokonano przebudowy, a budynek zyskał dodatkowe piętro. W latach 1975-1978 przeprowadzono renowację, która przywróciła mu dawny blask.
W trakcie II wojny światowej budynek uległ uszkodzeniu. W 1945 roku zajmowali go radzieccy saperzy, którzy budowali most wysokowodny. Po wojnie nastąpiła jego odbudowa, a obiekt stał się siedzibą Biura Turystyki Zagranicznej „Juventur”. W latach 1964–1967 w pobliżu powstało osiedle Panieńska.
Rok 1965 to długo wyczekiwany moment – budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dziś jest uznawany za jedno z najstarszych zabytków Pragi. Obecnie w jego murach mieści się Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy Dzielnicy Praga-Północ.
Opis
Budynek, o którym mowa, charakteryzuje się wyrafinowaną architekturą, składzącą się z trzech przęseł. Ryzalit środkowy, podzielony przez solidne filary, wzbogacony jest parami kolumn jońskich. Spoczywają one na impostach, na których z kolei rozpięte są eleganckie arkady.
Na zwieńczeniu ryzalitu znajduje się trójkątny tympanon, w którego polu umieszczona jest płaskorzeźba autorstwa Tomasza Accardiego. Dzieło to przedstawia Posejdona w rydwanie, zaprzężonym w konie o rybich ogonach, co potwierdza artystyczną wartość budynku.
Portyk budowli osłania elewację, w której centralnie umiejscowione drzwi flankingowane są przez po trzy osi okien z każdej strony. Nad gzymsem w partii wszystkich osi widnieją płyciny, które są wzbogacone płaskorzeźbami. Cała elewacja, z wyjątkiem półpiętra, ozdobiona jest pasowym boniowaniem.
Oba boczne skrzydła budynku, mające jedną kondygnację, posiadają po pięć przęseł portyków i zakończone są pełnymi attykami, co dodaje całości wyjątkowego uroku.
Na budynku znajdują się również tabliczki informacyjne, które przypominają o rekordowo wysokich stanach Wisły, zwłaszcza z lat 1813 oraz 1844, co przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie jego historią.
Przypisy
- Siedziba USC w Dzielnicy Praga-Północ. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 25.07.2022 r.]
- a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 30.06.2022 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 16. [dostęp 24.07.2022 r.]
- Michał Pilich: Warszawska Praga. Przewodnik. Warszawa: Fundacja Centrum Europy, 2005 r. s. 40. ISBN 83-923305-7-9.
- Dorota Wilkiewicz: Ulice i uliczki naszej Pragi. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 1999 r. s. 50−51. ISBN 83-906889-2-1.
- Lech Chmielewski: Przewodnik warszawski. Gawęda o nowej Warszawie. Warszawa: Agencja Omnipress i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, 1987 r. s. 144–145. ISBN 83-85028-56-0.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r. s. 349. ISBN 83-01-08836-2.
- a b Jerzy Kasprzycki, Marian Stępień: Pożegnania warszawskie. Warszawa: Arkady, 1971 r. s. 190.
- Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970 r. s. 16.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Wiktoryna Kosmowskiego w Warszawie | Kamienica Wildera w Warszawie | Kamienica Rosenblata w Warszawie | Dom mieszkalny pracowników Stacji Pomp Rzecznych | Kamienica Anny Koźmińskiej w Warszawie | Kamienica Kwiecińskiego w Warszawie | Kamienica Banku Handlowego i Abrama Wachsmachera w Warszawie | Kamienica Branickich w Warszawie | Kamienica Czulskiego w Warszawie | Budynek Centrum Lokalnego przy ul. Modlińskiej w Warszawie | Rezydencja Piękna Nova w Warszawie | Kamienica Taubenhausa w Warszawie (ul. Marszałkowska) | Dom Kraszewskiego | Kamienica Sukertów w Warszawie | Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie | Kamienica Mikulskiego w Warszawie (ul. Nowy Świat 55) | Kamienica Mikołaja Szelechowa w Warszawie | Rezydencja Foksal w Warszawie | Kamienica Stanisława i Kazimiery Kacperskich w Warszawie | Kamienica Rubinlichta w WarszawieOceń: Budynek dawnej Komory Wodnej w Warszawie