Budynek łazienek Teodozji Majewskiej


Budynek łazienek Teodozji Majewskiej, znany również jako Dom Łaziebny, to wyjątkowy przykład klasycystycznej architektury, który znajduje się przy ulicy Bednarskiej 2/4. Budynek ulokowany jest w malowniczym miejscu, w pobliżu zbiegu z ulicą Dobrą, co czyni go istotnym punktem na mapie Warszawy.

Warto dodać, że w jego wnętrzach ma siedzibę Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, co podkreśla jego znaczenie nie tylko jako budynku użyteczności publicznej, ale także jako miejsca akademickiego, które przyciąga studentów oraz miłośników historii architektury.

Historia

Budynek łaźni stworzony przez wybitnego architekta Alfonsa Kropiwnickiego został zrealizowany w czasie od 1832 do 1835 roku z inicjatywy rodziny Stanisława Majewskiego. Był on jednym z wynalazców handelków, typów sklepów oferujących wina oraz kolonie, które posiadały niewielką restauracyjkę zlokalizowaną na zapleczu. W przeszłości w obiekcie tym funkcjonowała łaźnia parowa przeznaczona dla kilkunastu osób, a także gabinety z jednoosobowymi łaźniami parowymi. Woda do łaźni pochodziła z Wisły, gdzie następnie była filtrów oczyszczana. Umożliwiała korzystanie z różnorodnych kąpieli, takich jak ziołowe, żelazne czy siarczane, a także zawierała jadłodajnię. Wzniesienie łaźni było zasługą Teodozji Majewskiej, a architektura budynku nawiązywała do Komory Wodnej, zlokalizowanej na Pradze, po drugiej stronie początkowego odcinka mostu łyżwowego. Jednak budynek ten nie powinien być mylony z owym odpowiednikiem.

Jednym z charakterystycznych elementów tej budowli jest płaskorzeźba „Porwanie Prozerpiny przez Posejdona”, stworzonej przez artystę Pawła Malińskiego, która umieszczona została w tympanonie budynku. W bezpośrednim sąsiedztwie, od strony Wisły, znajdowała się niewielka oficyna. Teodozja Majewska zmarła w 1881 roku, przekazując łaźnię w ręce swoich dzieci.

Budynek przez wiele lat borykał się z problemami, w tym częściowymi zniszczeniami w wyniku II wojny światowej. Po wojnie poddano go renowacji, aczkolwiek nowa konstrukcja została ulokowana za odrestaurowaną elewacją. W latach 1954-1973 mieściły się tutaj różne placówki edukacyjne, w tym I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jam Saheba Digvijay Sinhji. Następnie przez długi czas działał w nim warszawski Ośrodek Kształcenia Ideologicznego PZPR.

W 1965 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W latach 1989-2013 w budynku funkcjonowało Akademickie Radio Kampus. W pierwszej połowie 2015 roku miejsce to przeszło renowację, przekształcając się w siedzibę Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast od września 2016 roku, po zmianach w strukturze instytucji, budynek stał się nową siedzibą Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii.

W 2019 roku Uniwersytet Warszawski ogłosił konkurs na projekt nowego budynku dydaktycznego, który ma powstać w okolicy skrzyżowania ulic Bednarskiej, Dobrej, Nowego Zjazdu oraz Wybrzeża Kościuszkowskiego, łącząc się z obiektem łaźni Teodozji Majewskiej.

Przypisy

  1. Radio Kampus z nowym adresem! - Radio Kampus 97,1 FM #SAMESZTOSY [online], Radio Kampus, 16.09.2024 r. [dostęp 16.09.2024 r.]
  2. Małgorzata Omilanowska, Katarzyna Uchowicz: POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla. Warszawa: Fundacja Centrum Architektury, 2017, s. 26.
  3. Michał Wojtczuk. Kampus sięgnie bulwarów. „Gazeta Stołeczna”, 25.07.2019 r.
  4. Historia szkoły. [w:] Zespół Szkół nr 69 w Warszawie [on-line]. [dostęp 07.07.2014 r.]
  5. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30.09.2020 r. Woj. mazowieckie. [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 25. [dostęp 09.12.2020 r.]
  6. Jarosław Zieliński: Ulica Bednarska. Warszawa: Wydawnictwo Veda, 1997, s. 27–28.
  7. a b c Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 49.
  8. Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 16.

Oceń: Budynek łazienek Teodozji Majewskiej

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:17