Przedstawiamy fascynującą Rezydencję Piękna Nova, która znajduje się w Śródmieściu Południowym Warszawy. Ten wyjątkowy apartamentowiec w harmonijny sposób łączy w sobie cechy XIX-wiecznej architektury kamienicznej oraz nowoczesne podejście do zabudowy, co czyni go jedną z atrakcyjniejszych inwestycji w stolicy.
Budowa Rezydencji odbywała się w latach 2008-2010 i została zrealizowana według wizji utalentowanych architektów: Andrzeja Bulandy oraz Włodzimierza Muchy. Ich projekt to doskonały przykład tego, jak można harmonijnie połączyć klasycyzm z nowoczesnością, dostosowując budynek do wymogów współczesnego życia, ale zachowując jednocześnie estetykę minionych epok.
Historia
W przeszłości, w miejscu, gdzie obecnie wznosi się nowoczesny apartamentowiec, istniał pałacyk, który pełnił rolę siedziby Ambasady Niemiec. Niestety, w 1939 roku, w wyniku bombardowania Warszawy przez Luftwaffe podczas II wojny światowej, budynek spłonął, a po zakończeniu działań wojennych został ostatecznie zburzony. Wysokie drzewa otaczające ten obiekt również zostały wycięte. W okresie powojennym, działka zyskała nowe przeznaczenie – miała stanowić zaplecze dla kamieniarskiego budownictwa związanego z realizacją pobliskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
Istniała nawet koncepcja, aby na tym terenie zbudować nową siedzibę Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, jednakże idea ta została zarzucona w wyniku transformacji ustrojowej w Polsce, co spowodowało, że w latach 90. działka znalazła się w rękach prywatnych. Przez prawie 12 lat pozostała niezabudowana i głównie użytkowana jako parking w pobliżu budynku Telekomunikacji Polskiej.
W 2006 roku, firma Magnus Group zdecydowała się zainwestować w ten teren, realizując projekt nowego apartamentowca. Wybór padł na projekt pracowni Bulanda Mucha Architekci, który w konkursie architektonicznym zdobył uznanie. Stworzony projekt miał cechować się luksusowym charakterem budynku mieszkalnego, który poprzez klasyczną estetykę oraz bogaty detal miał nawiązywać do architektury kamienic typowych dla europejskich miast. Jak podkreślili architekci, kluczowym zagadnieniem w tym projekcie było „zderzenie wyobrażeń o klimacie istniejących wnętrz historycznych z realiami współczesnej technologii, estetyki i ekonomii”. Projektanci musieli także uwzględnić warunki przestrzenne oraz formalno-prawne, które wynikały z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W rezultacie powstał apartamentowiec, którego estetyka jest „niejednorodna, świadomie skontrastowana, aby wzbogacić odbiór oraz ukryć jego ponadnormatywną skalę”. Budowa obiektu miała miejsce w czasie intensywnego rozwoju inwestycji, jednakże jego realizacja zbiegła się z kryzysem ekonomicznym, co spowodowało, że architekci musieli wprowadzić liczne uproszczenia i zrezygnować z wielu detali designu. Ukończenie I etapu rozbudowy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (rozbudowa magazynu) w tym samym czasie umożliwiło estetyczne zamknięcie tego fragmentu ulicy Pięknej.
Architektura
Na ul. Pięknej 15 w Warszawie usytuowany jest budynek, który można podzielić na dwie wyraźnie różniące się części pod względem wysokości oraz stylu estetycznego. Granica między tymi dwoma sekcjami jest wyznaczona charakterystycznym uskokiem w linii zabudowy.
Niższa część, składająca się z pięciu pięter, zgodnie z pierwotnym zamysłem architekta, ma nawiązywać do tradycyjnych warszawskich kamienic. Jej ściany pokryte są białym tynkiem, a parter został podkreślony boniowaniem. W budynku znajdują się balkony, które są osłonięte kutymi balustradami; na dachu umieszczono uskrzydloną rzeźbę, co dodaje jej charakteru. Całość harmonijnie wpisuje się w zabudowę historyczną, jednym z ważniejszych elementów XIX-wiecznej architektury ulicy.
W przeciwieństwie do niższej części, wyższa sekcja bryły, która wyróżnia się jedną kondygnacją więcej, przybiera nowoczesny wygląd. Jej elewacja została zaaranżowana przy użyciu dużych okien, które sięgają całej wysokości kondygnacji. Te okna są zasłonięte elegancką kratownicą wykonaną z piaskowca, co stanowi ciekawe połączenie funkcjonalności i estetyki.
Funkcja budynku wewnątrz działki również odzwierciedla nowoczesne podejście do architektury. Został on podzielony na dwa skrzydła, pomiędzy którymi zaprojektowano przestronne patio wypełnione roślinnością, co zapewnia mieszkańcom miejsce do relaksu na świeżym powietrzu.
W obiekcie znajduje się 76 mieszkań o rozmaitych metrażach, wahających się od 45 do 170 m², co pozwala na dostosowanie oferty do różnych potrzeb klientów. Dodatkowo pod budynkiem znajduje się dwukondygnacyjny parking, który zwiększa komfort użytkowników.
Odbiór
Apartamentowiec, który zyskał miano „na granicy sprzeczności”, jest doskonałym przykładem harmonijnej integracji historii z nowoczesnością. Jego projekt uwzględnia pamięć o przeszłości miejsca, jednocześnie ukazując jego współczesne oblicze.
Choć budynek często opisuje się jako kontrowersyjny, to jednak stanowi on ważny krok w wyznaczaniu nowych trendów w architekturze. W czerwcu 2011 roku, dzięki swojemu unikalnemu stylowi i zastosowanym rozwiązaniom, znalazł się w prestiżowym rankingu Top 10 apartamentowców w Warszawie, przygotowanym przez portal „Bryła.pl”.
Autorzy
Projekt Rezydencji Piękna Nova w Warszawie jest dziełem zespołu architektów z pracowni Bulanda Mucha Architekci. W skład autorów wchodzą: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha oraz Jacek Chyrosz.
W projekcie brały również udział inne osoby z szerokiego grona współpracowników, takich jak: Iga Konowalska, Dorota Sekulska, Tomasz Duszczyk, Ilona Bitel, Aneta Wardzińska oraz Daniel Szulowski.
Bulanda Mucha Architekci byli odpowiedzialni także za architekturę wnętrz. W tym zakresie współpracowali z Igo Konowalską, Dorotą Sekulską oraz powyżej wymienionymi architektami, a ich prace wspomagała Agnieszka Badowska.
Nagrody i wyróżnienia
Rezydencja Piękna Nova w Warszawie została w szczególny sposób doceniona w świecie architektury i budownictwa. Oto najważniejsze wyróżnienia, jakie otrzymała:
- nominacja do Nagrody Roku SARP w 2010,
- nagroda Złote Wiertło za osiągnięcia w budownictwie komercyjnym, przyznana w XVI edycji konkursu Platynowe Wiertło w 2012.
Przypisy
- Laureaci XVI edycji konkursu Platynowe Wiertło. wortalnarzedziowy.pl. [dostęp 25.03.2017 r.]
- Budynek mieszkalno-usługowy ul. Piękna. bimarch.pl. [dostęp 05.03.2017 r.]
- Rezydencja Piękna Nova – proj. Bulanda i Mucha Architekci. bryla.pl. [dostęp 05.03.2017 r.]
- Na granicy sprzeczności. sztuka-architektury.pl. [dostęp 25.02.2017 r.]
- Nowe perspektywy – pięknieje Piękna. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 05.03.2017 r.]
- NAGRODA ROKU SARP za rok 2010 – WRĘCZONA. sarp.org.pl. [dostęp 25.02.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Budynek dawnej Komory Wodnej w Warszawie | Kamienica Wiktoryna Kosmowskiego w Warszawie | Kamienica Wildera w Warszawie | Kamienica Rosenblata w Warszawie | Dom mieszkalny pracowników Stacji Pomp Rzecznych | Kamienica Anny Koźmińskiej w Warszawie | Kamienica Kwiecińskiego w Warszawie | Kamienica Banku Handlowego i Abrama Wachsmachera w Warszawie | Kamienica Branickich w Warszawie | Kamienica Czulskiego w Warszawie | Kamienica Taubenhausa w Warszawie (ul. Marszałkowska) | Dom Kraszewskiego | Kamienica Sukertów w Warszawie | Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie | Kamienica Mikulskiego w Warszawie (ul. Nowy Świat 55) | Kamienica Mikołaja Szelechowa w Warszawie | Rezydencja Foksal w Warszawie | Kamienica Stanisława i Kazimiery Kacperskich w Warszawie | Kamienica Rubinlichta w Warszawie | Kamienica Rodryga Mroczkowskiego w WarszawieOceń: Rezydencja Piękna Nova w Warszawie