Zuzanna Wilczyńska


Zuzanna Wilczyńska, historyczna postać związana z polskim systemem edukacyjnym, urodziła się 11 sierpnia 1763 roku w Warszawie.

Była wybitną kobietą, która poświęciła swoje życie na rzecz edukacji, zakładając i kierując prywatną pensją dla panien w Warszawie. Jej działalność miała znaczący wpływ na rozwój kształcenia kobiet w Polsce.

Zuzanna Wilczyńska zmarła 3 listopada 1837 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii edukacji w Polsce.

Życiorys

Zuzanna Wilczyńska pochodziła z Redlów i była spokrewniona z rodzina Narcyzy Żmichowskiej, która była jej matką. Była także siostrą generała Jakuba Redla. W 1799 roku Zuzanna zdecydowała się na otwarcie pensji żeńskiej, którą połączyła z Instytutem Guwernantek, co stanowiło znaczący krok w kierunku edukacji kobiet w tamtych czasach.

W 1829 roku Zuzanna Wilczyńska objęła stanowisko ochmistrzyni Wzorowej Pensji, a następnie w 1833 roku została mianowana ochmistrzynią Instytutu Wychowania. Jej działalność nie ograniczała się tylko do edukacji; była również znana z charytatywnego wsparcia, jakie zapewniała swoim uczennicom, co z pewnością miało istotny wpływ na ich życie.

Jedną z jej najbardziej znanych uczennic była Narcyza Żmichowska, która później stała się postacią w polskiej literaturze. Zuzanna Wilczyńska zmarła 3 listopada 1837 roku, a jej pamięć jest wciąż żywa w historii polskiej edukacji.

Po śmierci została pochowana na cmentarzu Powązkowskim, co świadczy o jej znaczeniu i miejscu w polskim dziedzictwie kulturowym.

Przypisy

  1. Narcyza Żmichowska Wielkopolski Słownik Pisarek
  2. Barbara Winklowa, Narcyza Żmichowska i Wanda Żeleńska. Kraków 2004 r., s.210.

Oceń: Zuzanna Wilczyńska

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:20