Marek Trippenbach


Marek Trippenbach, urodzony w 1958 roku w Warszawie, jest wybitnym polskim fizykiem, który posiada tytuł profesora zwyczajnego. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauk przyrodniczych zasługują na szczegółowe omówienie.

W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się jego dorobkowi naukowemu oraz wpływowi na rozwój fizyki w Polsce.

Życiorys

Ukończył studia naUniwersytecie Warszawskim w 1982 roku. Następnie podjął studia doktorskie w Polskiej Akademii Nauk. Swoją pracę doktorską, zatytułowaną „Wybrane zagadnienia dotyczące jonizacji atomów w polu silnej fali laserowej”, obronił w 1988 roku, a jego promotorem był Kazimierz Rzążewski.

W 1998 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Przestrzenno-czasowe aspekty propagacji fal świetlnych w ośrodkach dyspersyjnych”. Recenzentami tej pracy byli Wojciech Gawlik, Kazimierz Rzążewski oraz Krzysztof Wódkiewicz. Z kolei w dniu 13 stycznia 2009 roku Marek Trippenbach otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych.

Jego główne dziedziny zainteresowań badawczych obejmują optykę kwantową i nieliniową oraz teorię zimnych atomów. W ciągu swojej kariery akademickiej był promotorem dla czterech prac doktorskich, a także recenzentem trzynastu prac doktorskich i habilitacyjnych.

W latach 2008-2016 pełnił funkcję prodziekana do spraw badań naukowych oraz współpracy z innymi ośrodkami. W 2022 roku otrzymał zaszczytny tytuł doktora honoris causa wietnamskiego Uniwersytetu w Vinh.

Przypisy

  1. Uniwersyteccy fizycy z doktoratami honoris causa [online], Uniwersytet Warszawski, 07.11.2022 r. [dostęp 06.04.2023 r.]
  2. Struktura organizacyjna. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 29.09.2015 r.]

Oceń: Marek Trippenbach

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:8