Antoni Czyż


Antoni Czyż, urodzony 10 listopada 1955 roku w Warszawie, to wybitny polski naukowiec, który zajmuje się szerokim zakresem badań literackich oraz historycznych. Jego osiągnięcia obejmują zarówno literaturoznawstwo, jak i historię idei, co czyni go wszechstronnym ekspertem w tych dziedzinach.

Jako teoretyk literatury Anton Czyż wykazuje szczególne zainteresowanie historią duchowości, zwłaszcza mistycznej. Ponadto, jego działalność nie ogranicza się jedynie do badań, ale obejmuje również edytorstwo oraz filmoznawstwo.

Antoni Czyż posiada tytuł profesora nadzwyczajnego oraz stopień naukowy doktora habilitowanego, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskiej nauce.

Wykształcenie i praca zawodowa

Antoni Czyż, syn Jerzego oraz Janiny z rodziny Mickiewicz, przybył do nas z Wilna, a jego korzenie sięgają historycznego terytorium Litwy. Jako absolwent XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, mieszczącego się na Starym Żoliborzu w Warszawie, odniósł sukcesy jako finalista w olimpiadach szkolnych, m.in. w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego oraz w Konkursie Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej, które przyczyniły się do założenia Olimpiady Języka Łacińskiego.

Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kontynuował swoją karierę akademicką jako asystent, a po uzyskaniu doktoratu, podjął dalsze kroki w naukowej karierze. Habilitację zdobył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1995 roku pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W ciągu trzech lat, od 1998 roku, był profesorem nadzwyczajnym w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie miał zaszczyt uczyć na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa. Dodatkowo angażował się w edukację na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również na studiach zaocznych z zakresu historii kultury.

W swoim dorobku wychowawczym Czyż promował dziesięciu licencjatów, ponad dwustu magistrów oraz dziewięciu doktorów. Pełnił również funkcję recenzenta prac doktorskich, habilitacyjnych oraz magistrów i licencjatów.

Wielkim osiągnięciem jest również jego rola jako współtwórcy, a jednocześnie redaktora naczelnego czasopisma „Ogród”, które od 1988 roku ma status kwartalnika naukowego, a obecnie funkcjonuje jako półrocznik humanistyczny. Czasopismo to, pod oznaczeniem ISSN 0867-4205, stanowi wyjątkową platformę w dziedzinie literatury i sztuki.

Jako członek Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, działającego przy Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, oraz aktywny uczestnik Klubu Inteligencji Katolickiej, członkostwo Czyża obejmuje również stowarzyszenia takie jak Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem XVIII oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Obecnie mieszka w Warszawie, na Starych Bielanach, gdzie kontynuuje swoje zainteresowania naukowe i literackie.

Publikacje

Antoni Czyż to uznany autor, którego dorobek obejmuje wiele interesujących publikacji. Jego prace są zróżnicowane i składają się zarówno z książek autorskich, jak i z redakcji tomów zbiorowych.

Wśród dzieł, które stworzył, znajdują się:

  • Ja i Bóg. Poezja metafizyczna późnego baroku. Wrocław 1988 (rozprawa doktorska),
  • Światło i słowo. Egzystencjalne czytanie tekstów dawnych. Warszawa 1995 (praca habilitacyjna),
  • Władza marzeń. Studia o wyobraźni i tekstach. Bydgoszcz 1997,
  • Jaki zapis? Poradnik polonisty. Siedlce 1999,
  • Rojny i gwarny blask kultury. Literacka „varietas” i historyczne „multum” tekstów. Siedlce 2019.

Oprócz książek autorskich, Antoni Czyż udzielał wywiadów, w tym:

  • Od apokalipsy i mistyki po humanizm. Z Antonim Czyżem rozmawiała Magdalena Idzikowska. „Teologia Polityczna”, 2022,
  • Prof. Antoni Czyż: kobiety nie były milczącymi aktorami dawnego życia literackiego, 2024.

Warto też zwrócić uwagę na tomy zbiorowe, które powstały pod jego redakcją. Należą do nich:

  • Wśród pisarzy oświecenia. Bydgoszcz 1997 (współredaktor Stanisław Szczęsny),
  • Czytanie Witkacego. Siedlce 2001,
  • Wyobraźnia jako jaźń twórcza. Warszawa 2002 (współredaktor Ewa Podrez),
  • Czytać Tadeusza Micińskiego. Siedlce 2016 (współredaktorzy Marcin Pliszka i Sławomir Sobieraj),
  • Prywatne i publiczne w tekstach kultury. Siedlce 2016 (współredaktor Andrzej Borkowski),
  • Portret Wielkiej Damy. Profesor Janina Gardzińska (1944-2022). Bukowiec, Wyd. Igitur, 2023 (współredaktorzy Violetta Machnicka, Elżbieta M. Kur, Stanisław Szczęsny), ISBN 978-83-961229-1-9.

Nie można zapomnieć o edycjach, które przygotował. Wśród nich znajduje się:

  • Czasopismo – kwartalnik naukowy i literacki, teraz interdyscyplinarny półrocznik humanistyczny, „Ogród”, ISSN 0867-4205,
  • Wydał z Aleksandrem Nawareckim utwory Józefa Baki: Poezje (1986) i Uwagi (2000; edycja krytyczna),
  • Wydał, opatrzył wstępem i opracował esej historyczno-filozoficzny Andrzeja Żuławskiego Moliwda (1994).

Warto podkreślić, że rozproszone w periodykach i tomach zbiorowych rozprawy oraz eseje naukowe wynoszą około 400 różnych publikacji.

W uznaniu jego wkładu w edukację i kulturę, Antoni Czyż został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także otrzymał Nagrodę Złotego Jacka, przyznawaną przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe oraz Nagrodę im. Witolda Hulewicza za 2022.

Przypisy

  1. Antoni Czyż: Od apokalipsy i mistyki po humanizm [online], teologiapolityczna.pl [dostęp 24.09.2024 r.] (pol.).
  2. Prof. Antoni Czyż: kobiety nie były milczącymi aktorami dawnego życia literackiego [online], dzieje.pl [dostęp 24.09.2024 r.] (pol.).
  3. Antoni Czyż [online], orcid.org [dostęp 24.09.2024 r.] .
  4. Portret Wielkiej Damy. Profesor Janina Gardzińska (1944-2022). Red. Violetta Machnicka, Antoni Czyż, Violetta Machnicka, Stanisław Szczęsny. Bukowiec 2023, s. 247–248; ORCID 0000-0001-6934-8169.
  5. a b Antoni Czyż: Lata późne a piękne. O siedleckiej Nagrodzie Złotego Jacka – z melancholią. „Ogród” 2018, nr 1-2 (35-38), s. 17–22.
  6. Ogród. Interdyscyplinarny półrocznik humanistyczny, 2018, nr 1-2 (35-38), s. 632–634.
  7. „Ogród” (Warszawa) z. 1:1988.

Oceń: Antoni Czyż

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:14