Grzegorz Bąbiak


Grzegorz Paweł Bąbiak, urodzony 10 czerwca 1973 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim historykiem oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Jego badania koncentrują się głównie na historii Polski XIX wieku, co czyni go ekspertem w tej dziedzinie.

Obecnie pełni funkcję nauczyciela akademickiego, związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi badaczami i studentami.

Życiorys

Grzegorz Bąbiak jest synem Mieczysława oraz Teresy z domu Sławińskiej. W roku 1997 z sukcesem zakończył studia z zakresu historii na Uniwersytecie Warszawskim. Temat jego pracy magisterskiej dotyczył kardynała Fryderyka Jagiellończyka i został opracowany podczas seminarium prowadzonego przez Edwarda Potkowskiego. Kolejnym ważnym etapem w jego karierze naukowej było obronienie pracy doktorskiej w 2002 roku, która zajmowała się zagadnieniami literaturoznawstwa i nosiła tytuł „Między europejskością a swojskością ‘Chimery’ Zenona Przesmyckiego”. Jej promotorką była Danuta Knysz-Tomaszewska.

W marcu 2012 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy zatytułowanej „Sobie, ojczyźnie czy potomności?”, w której poruszał wybrane zagadnienia dotyczące mecenatu kulturalnego elit na ziemiach polskich w XIX wieku. W swojej karierze akademickiej pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polonistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, obejmując to stanowisko do roku 2024. Dodatkowo kierował Zakładem Edytorstwa i Stylistyki, a także aktywnie pracował w Zakładzie Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX–XX wieku w Instytucie Historii PAN. Jest również promotorem jednej rozprawy doktorskiej.

Publikacje

Grzegorz Bąbiak jest autorem wielu istotnych publikacji, które przyczyniają się do analizy różnych aspektów kultury i historii Polski. Oto niektóre z jego znaczących prac:

  • Bibliografia zawartości „Życia” warszawskiego i krakowskiego „Strumienia” oraz „Chimery”, wyd. 2000,
  • Metropolia i zaścianek. W kręgu „Chimery” Zenona Przesmyckiego, wyd. 2002,
  • Czytanie modernizmu, wyd. 2004 (wspólnie z Marią Jolantą Olszewską),
  • Sobie, ojczyźnie czy potomności… Wybrane problemy mecenatu kulturalnego elit na ziemiach polskich w XIX wieku, wyd. 2010,
  • Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944–1952, wyd. 2014 (wstęp, opracowanie i redakcja),
  • Funeralia narodowe. Pogrzeby patriotyczne Polaków w czasach niewoli (Eseje historyczne), wyd. 2016.

Przypisy

  1. Strona IH PAN. [dostęp 10.04.2016 r.]
  2. Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945–2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010 r., s. 739.

Oceń: Grzegorz Bąbiak

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:6