Zofia Karaszewska


Zofia Łucja Karaszewska, urodzona 20 lutego 1983 roku w Warszawie, jest postacią o niezwykle szerokim zakresie talentów i osiągnięć. Jej kariera obejmuje wiele dziedzin, w tym scenariopisarstwo, pisarstwo oraz dziennikarstwo. Stale angażuje się w promowanie czytelnictwa, co przyczynia się do jej wysokiej reputacji w branży literackiej.

W 2012 roku, jej kreatywność została dostrzeżona i doceniona, co zaowocowało umieszczeniem jej w prestiżowym rankingu miesięcznika „Brief” jako jednej z 50 najbardziej kreatywnych postaci w polskim biznesie.

Życiorys

Wykształcenie

Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki z zakresu filologii polskiej oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowo, zrealizowała studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie dla twórców, artystów i animatorów kultury” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Działalność zawodowa

Jako przedsiębiorczyni, Zofia Karaszewska stała się założycielką i liderką w swojej firmie Bibliocreatio, która angażuje się w niezliczone projekty dotyczące literatury oraz czytelnictwa.

W radiu Polskim w wersji „Czwórka” przygotowywała audycje literackie w formie cykli pod nazwami „Look na book” i „Czy to czy tamto?”. Jej felietony i teksty ukazały się w takich publikacjach jak „Newsweek”, „Polityka” oraz kwartalnik „Akcent”. Od roku 2016 współpracuje z tygodnikiem „Przekrój” oraz serwisem internetowym Przekrój.pl, gdzie regularnie pisze recenzje i reportaże, a także stałe cykle dotyczące książek, takie jak „Czytać, nie czytać” oraz „Książki na receptę”.

Wraz z Sylwią Stano prowadzi portal literacki „Książniczki mają zdanie”. Inicjatywy, które wprowadziła, zyskały uznanie w środowisku literackim.

Współpracując z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, stworzyła dwie edycje akcji społecznej „Czytaj! Zobacz więcej” w latach 2012 i 2016, w której brali udział znani artyści, m.in. Andrzej Seweryn, Karolina Gruszka, Michał Żebrowski, Joanna Brodzik, Anna Mucha, Małgorzata Socha, Anna Cieślak, Dorota Wellman, Antoni Królikowski, Olga Bołądź, Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Popławska oraz Janusz Głowacki.

W portalu Lubimyczytac.pl przeprowadziła wiele wywiadów z różnymi pisarzami, w tym z takimi osobistościami jak John Irving, Jaume Cabré, Sarah Waters, Kristina Sabaliauskaitė, B.A. Paris, Matthew Kneale, Jean-Philippe Arrou-Vignod, Lars Mytting, Joanna Bator, Ałbena Grabowska, Zygmunt Miłoszewski, Adam Wajrak, Szczepan Twardoch, Jakub Żulczyk, Maciej Płaza, Andrzej Stasiuk, Dominika Słowik oraz Katarzyna Grochola, co zaowocowało wieloma popularnymi artykułami w rocznych zestawieniach portalu.

Zofia była także jednym z organizatorów akcji „Czytam sobie”, która miała na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania, odbywającą się w latach 2013 i 2017, przy wsparciu takich osobistości jak Piotr Cyrwus, Kamila Szczawińska, Borys Szyc, Mateusz Kusznierewicz oraz Wojciech Malajkat.

Jako współorganizatorka festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie, odpowiadała za blok dziecięcy oraz organizację innowacyjnych meczów poetyckich z udziałem aktorów, pisarzy i dziennikarzy, gdzie rywalizowano w recytacji wierszy polskich twórców.

Jest również autorką scenariuszy telewizyjnych do programów dla dzieci, takich jak „Zaczarowany Świat”, emitowanych na TVP ABC, w ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, a także cyklu „Zaczarowany Świat Zamków”.

Tworzyła także scenariusze edukacyjnych programów, w tym: „W to mi graj!”, „Wakacje albo psikus!”, „Teleranek”, a także „Ale talent!”.

Warto wspomnieć, że Zofia jest autorką scenariusza związanego z twórczością Małgorzaty Rejmer, który powstał podczas Festiwalu Conrada w ramach cyklu „Światy Literackie”.

Jej praca zaowocowała także scenariuszem do serialu „Pani Ka.” w reżyserii Katarzyny Urbańskiej, którego pierwszy odcinek zadebiutował na IGTV. Autorka pisze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych; pod jej redakcją w 2021 roku wydano książkę autorstwa Kamila Chwiedosika „Droga do życia bez kredytu”.

Wydane książki

Zofia Karaszewska to autorka, która ma na swoim koncie wiele interesujących publikacji. W swoim dorobku literackim ma m.in.:

  • „Ada, to wypada” (wspólnie z Sylwią Stano), wyd. Znak Emotikon, Kraków 2018,
  • „Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza” (wspólnie z Sylwią Stano), wyd. Marginesy, Warszawa 2018 (publikacji tej towarzyszyła modowa kolekcja literacka).

Nagrody i wyróżnienia

W 2012 roku, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności przedsiębiorczej, Zofia Karaszewska znalazła się na prestiżowej liście „50 najbardziej kreatywnych postaci w biznesie” według miesięcznika „Brief”.

W 2017 roku została nominowana do nagrody PIK-owy Laur, przyznawanej przez Polską Izbę Książki, w kategorii dotyczącej „Najciekawszej prezentacji książki oraz promocji czytania w internecie”.

Warto również zwrócić uwagę na jej współpracę z Sylwią Stano; wspólnie napisały książkę „Ada, to wypada”, która w 2018 roku uzyskała nominację do tytułu „Książka Roku portalu LubimyCzytać.pl” w kategorii „Literatura dziecięca”.

Życie prywatne

Zofia Karaszewska jest mężatką, która spełnia się w roli matki, mając dwoje dzieci. W swoim życiu prywatnym znajduje czas na aktywność fizyczną, regularnie praktykuje Ashtangę Jogę, co przynosi jej radość i odprężenie. Aktualnie mieszka w stolicy Polski, Warszawie.

Przypisy

  1. 10. edycja konkursu PIK-owy Laur – nominowani! [online], Polska Izba Książki [dostęp 16.07.2021 r.]
  2. Książka Roku Lubimyczytać.pl – Lubimyczytać.pl [online], web.archive.org, 08.10.2019 r. [dostęp 15.07.2021 r.]
  3. VogueV. Polska VogueV., „Pani Ka.” pierwszym interaktywnym serialem w Polsce [online], Vogue Polska, 12.02.2021 r. [dostęp 15.07.2021 r.]
  4. Droga do życia bez kredytu. Historie prawdziwe [online], www.empik.com [dostęp 15.07.2021 r.]
  5. Śmiechem zachęcić do czytania – nowa odsłona kampanii społecznej "Czytaj! Zobacz więcej!" [online], Booklips.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  6. Zofia Karaszewska [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  7. Najpopularniejsze artykuły w 2017 roku [online], lubimyczytac.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  8. Najpopularniejsze artykuły w 2016 [online], lubimyczytac.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  9. O nas :: Książniczki [online], ksiazniczki.tv [dostęp 15.07.2021 r.]
  10. Sylwia Stano, Zofia Karaszewska – marginesy.com.pl [online], marginesy.com.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  11. Spis treści numeru 1/2016 [online], Akcent [dostęp 15.07.2021 r.]
  12. Huncwot.com, Książki na receptę – 2/2019 – Kwartalnik Przekrój [online], przekroj.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  13. Huncwot.com, Czytać albo nie czytać – 2/2019 – Kwartalnik Przekrój [online], przekroj.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  14. Look na book: Te historie wydarzyły się naprawdę [online], PolskieRadio.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  15. Ada, to wypada! [online] [dostęp 15.07.2021 r.]
  16. Niezwykła sukienka Olgi Tokarczuk. Halka, która nawiązuje do legendy o tym, jak kobiety, podkasując spódnice, rozganiały armie [online], www.wysokieobcasy.pl [dostęp 15.07.2021 r.]
  17. „Czytaj! Zobacz więcej!” – Telewizja Polska SA [online], web.archive.org, 29.04.2012 r. [dostęp 15.07.2021 r.]
  18. inBrief | / inBrief [online], web.archive.org, 15.02.2012 r. [dostęp 15.07.2021 r.] [zarchiwizowane]

Oceń: Zofia Karaszewska

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:18