Jan Stanisław Berson


Jan Stanisław Berson, znany również pod pseudonimem Jan Otmar, urodził się 27 stycznia 1903 roku w Warszawie. Był osobą o znaczącym dorobku jako dziennikarz i sowietolog.

Jego życie zakończyło się tragicznie 8 kwietnia 1946 roku w Sztokholmie.

Życiorys

Jan Stanisław Berson był publicystą osadzonym w obozie sanacyjnym. W swojej karierze zawodowej współpracował z redakcjami takich gazet jak „Głos Prawdy” oraz „Gazeta Polska”. W latach 1932–1935 pełnił funkcję stałego korespondenta Polskiej Agencji Telegraficznej w Moskwie, jednak został wydalony z Rosji w 1935 roku.

W swoim dorobku literackim miał na koncie trzy książki dotyczące Związku Radzieckiego, które były napisane pod pseudonimem Jan Otmar. Jego prace zdobyły uznanie, a na uwagę zasługuje również publikacja pod nazwiskiem: „Sowieckie zbrojenia moralne”. W obliczu wybuchu II wojny światowej, Berson zdecydował się na wyjazd z Polski, przekraczając granice kraju przez Litwę, aż dotarł do Szwecji.

W czasie konfliktu radziecko-fińskiego w latach 1939–1940, pełnił rolę korespondenta, relacjonując przebieg walk oraz sytuację polityczną w regionie.

Wybrane publikacje

W niniejszym zestawieniu przedstawiamy wybrane prace Jan Stanisława Bersona, które ukazują jego wkład w literaturę oraz badania nad Rosją i ZSRR w przedwojennym okresie. Poniżej znajduje się lista jego publikacji:

  • Jan Otmar, Nowa Rosja: na przełomie dwóch piatiletek, przedmowa Ryszard Matuszewski, Warszawa: „Sarmacja” 1933 (wyd. 2 – 1934),
  • Jan Otmar, Minus Moskwa: (Wołga-Kaukaz-Krym), Warszawa: „Rój” 1935,
  • Jan Otmar, Kreml na biało, Warszawa: „Rój” 1936,
  • Jan Berson, Sowieckie zbrojenia moralne, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa 1937.

Przypisy

  1. M.P. z 1933 r. nr 259, poz. 277 „za zasługi na polu pracy publicystycznej”.

Oceń: Jan Stanisław Berson

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:24