Paweł Bravo


Paweł Bravo, urodzony 6 grudnia 1967 roku w Warszawie, to postać znana w Polskim świecie dziennikarstwa oraz tłumaczeń. Z wykształcenia jest historykiem sztuki oraz filozofem, kształcącym się na Uniwersytecie W Warszawie. Jego kariera rozwijała się w czasie przełomowych zjawisk społecznych w Polsce, w tym w okresie Okrągłego Stołu, gdzie pełnił rolę asystenta rzecznika prasowego strony solidarnościowej.

Wczesne lata 90. to czas, kiedy Bravo związał się z Radiem Zet oraz Fundacją Batorego. Jego doświadczenie obejmowało również pracę jako sekretarz redakcji w miesięczniku „Mówią Wieki”, a także w wydawnictwie Prószyński i S-ka, gdzie założył i redagował serwis internetowy latarnik.pl. W dalszej drodze zawodowej pisał dla „Gazety Wyborczej” i pełnił rolę redaktora działu angielskiego w tygodniku „Forum” w latach 2001-2004.

Od 2007 do 2011 roku był związaną z „Rzeczpospolitą”, gdzie odpowiadał za dodatek Plus Minus, sprawując funkcję zastępcy redaktora. Od 2011 roku Bravo publikuje swoje teksty w „Tygodniku Powszechnym”, a od 1 stycznia 2016 pełni rolę kierownika działu krajowego tego czasopisma.

Paweł Bravo to również twórca jednego z najciekawszych haseł w ramach konkursu zorganizowanego przez Fundację dla Wolności oraz „Gazetę Wyborczą” podczas społecznej kampanii „Tiszert dla wolności”. Jego hasło brzmiało: „Nie płakałem/am po papieżu”. W 2023 roku jego talent został doceniony poprzez przyznanie mu Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa w kategorii „Książka roku: popularyzatorstwo” za dzieło pt. Czekolada i kapuśniak.

Osobiste tło Pawła Bravo również wzbudza zainteresowanie. Jego matką jest Ewa Wipszycka, a ojcem Benedetto Bravo, co czyni jego historię jeszcze bardziej fascynującą.

Przypisy

  1. Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa | Laureaci 2023 [online] [dostęp 27.11.2023 r.]
  2. Tygodnik Powszechny: Autorzy [online], tygodnikpowszechny.pl [dostęp 10.04.2018 r.]
  3. „Nie płakałem/am po papieżu”, gazeta.pl, 19.05.2005 r.

Oceń: Paweł Bravo

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:25