Sylwia Hanna Stano-Strzałkowska, znana także jako Stano-Korczyńska, to wybitna postać polskiej kultury, która przyszła na świat 1 kwietnia 1983 roku w Warszawie. Jej dokonania obejmują wiele dziedzin, co czyni ją niezwykle wszechstronną osobą.
Jako kulturoznawczyni oraz doktor nauk humanistycznych, Sylwia wnosi znaczący wkład w rozwój literatury oraz krytyki kulturowej w Polsce. Jej talent ujawnia się również w pracy jako pisarka i dziennikarka, gdzie konsekwentnie propaguje czytelnictwo, angażując różnorodne społeczności w temat literacki.
W 2012 roku zyskała prestiżowe miejsce w rankingu miesięcznika „Brief”, który wyróżniał 50 najbardziej kreatywnych postaci w polskim biznesie, co podkreśla jej wpływ na świat kultury i przedsiębiorczości w Polsce.
Życiorys
Wykształcenie
Sylwia Stano ukończyła Polsko-Niemiecką Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie oraz Autorskie Liceum Ogólnokształcące nr 42 w stolicy. Następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie polonistyki. Sylwia jest również absolwentką studiów podyplomowych „Zarządzanie dla twórców, artystów i animatorów kultury” na Wydziale Zarządzania tego uniwersytetu.
Poza tym, ukończyła studia doktoranckie w obszarze kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS, gdzie obroniła pracę doktorską, pod kierunkiem Doroty Ilczuk, pt. „Kulturowa i ekonomiczna analiza rynku książki w Polsce”. Dodatkowo, jest absolwentką I edycji Szkoły Ekopoetyki, która działa w Instytucie Reportażu w Warszawie.
Warto dodać, że Sylwia posiada uprawnienia przewodnika po Kampinoskim Parku Narodowym, które zostały jej wydane przez Warszawskie Koło Przewodników Terenowych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz przez Kampinoski Park Narodowy.
Działalność naukowa
W swoich badaniach, Sylwia Stano zaangażowała się w tworzenie Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną na Uniwersytecie SWPS. Na tym stanowisku była odpowiedzialna za pełnienie funkcji zastępczyni kierownika aż do 2018 roku. Jej prace koncentrowały się na gospodarce kreatywnej, szczególnie z perspektywy rynku książki, a wyniki prezentowane były na licznych konferencjach zarówno w Polsce, jak i za granicą: w Hiszpanii, Niemczech oraz Belgii.
W 2017 roku Sylwia była współautorką dwóch istotnych raportów: „Wsparcie dla twórców i artystów. Perspektywa międzynarodowa”, który został przygotowany dla Narodowego Centrum Kultury, i „Finansowanie kultury ze środków publicznych na przykładzie krajów europejskich”, a który powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. W 2018 roku sylwia opracowała również raport dla władz województwa lubelskiego oraz Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, zatytułowany „Roztocze. Wschód kreatywności”, którego współautorem był Piotr Duda.
Sylwia Stano była pierwszą Polką, przyjętą do Akademii Wartości (WerteAkademie) w Niemczech, która działa przy Ost-West-Forum Gut Gödelitz. Ta prestiżowa instytucja skupia młodych badaczy i intelektualistów, szczególnie z zakresu nauk humanistycznych.
Działalność zawodowa
Od 2010 roku Sylwia Stano specjalizuje się w doradztwie czytelniczym oraz coachingiem literackim. Jest założycielką oraz właścicielką firmy Bibliocreatio, która skupia się na realizacji projektów promujących czytelnictwo oraz literaturę. Sylwia była inicjatorką cyklicznych spotkań literackich dla dzieci pod hasłem „Czytanie w trawie”.
Współpracowała z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zorganizowała dwie edycje akcji społecznej „Czytaj. Zobacz więcej!” w latach 2012 i 2016, mającej na celu promocję czytelnictwa. Wspólnie z wydawnictwem Egmont stworzyła również kampanię społeczną „Czytam sobie”, skierowaną do dzieci, której edycje miały miejsce w 2013 i 2017 roku.
Kolejnym istotnym przedsięwzięciem była jej rola w festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie, gdzie pełniła funkcję współorganizatorki oraz członka Rady Festiwalu. Sylwia była także kuratorką bloku dziecięcego oraz organizatorką Dnia Zamojskiego, specjalnej edycji organizowanej w Zamościu. Dodatkowo, zainicjowała mecze poetyckie, podczas których drużyny składające się z aktorów, pisarzy oraz dziennikarzy rywalizują, deklamując wiersze znanych polskich poetów.
Sylwia jest również autorką książek, w których podejmuje ważne tematy dotyczące współczesnej kobiecości oraz przedstawia wizerunki polskich pisarzy.
Współpraca z mediami
W obszarze mediów, Sylwia Stano współpracowała z wieloma istotnymi polskimi platformami. W Polskim Radiu, w programie „Czwórka”, była odpowiedzialna za cykle poleceń literackich takich jak „Look na book” oraz „Czy to czy tamto”. Publikowała swoje recenzje literackie w miesięczniku „Elle” oraz kwartalniku „Akcent”. Regularnie polecała książki w różnego rodzaju programach telewizyjnych, takich jak TVN, TVP oraz Polsat Rodzina oraz w audycjach radiowych nadawanych w Polskim Radiu, Radio TOK FM, Rock Radio czy Radio Zet.
Sylwia Stano jest także stałą współpracowniczką kwartalników „Ryms” i „Przekrój”, gdzie zajmuje się pisaniem recenzji literackich oraz reportaży dotyczących czytelnictwa w Polsce, prowadząc cykle „Czytać, nie czytać” oraz „Książki na receptę”. Wspólnie z Zofią Karaszewską tworzy vloga literackiego „Książniczki mają zdanie”.
Twórczość
Twórczość Sylwii Stano obejmuje wiele interesujących dzieł, zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i dorosłych. Wśród książek dla dzieci znajdują się:
- „Ada, to wypada” (wspólnie z Zofią Karaszewską), wyd. Znak, Emotikon, Kraków 2018,
- „Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk”, wyd. Hokus-Pokus, Warszawa 2023.
Jeśli chodzi o literaturę dla dorosłych, autorka wniosła także znaczący wkład:
- „Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza” (wspólnie z Zofią Karaszewską), wyd. Marginesy, Warszawa 2018,
- „Całe szczęście jestem kobietą” (wspólnie z Romą Gąsiorowską), wyd. Agora, Warszawa 2019,
- „Oto jest Kaśka”, wyd. Hokus-Pokus, Warszawa 2021,
- „Opera na trzy śmierci”, wyd. Znak, Kraków 2023.
Nagrody i wyróżnienia
W 2012 roku, miesięcznik „Brief” wyróżnił Sylwię Stano, umieszczając ją w prestiżowym gronie „50 najbardziej kreatywnych postaci w biznesie”, co świadczy o jej innowacyjnym podejściu i wpływie na sektory, w których działa.
W roku 2017, uznana została za nominowaną do nagrody PIK-owy Laur, ustanowionej przez Polską Izbę Książki, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”. To uznanie podkreśla jej zaangażowanie w popularyzację literatury w przestrzeni cyfrowej.
W 2018 roku, wspólnie z Zofią Karaszewską, napisała książkę pod tytułem „Ada, to wypada”, która została nominowana do tytułu „Książka Roku portalu LubimyCzytać.pl” w kategorii „Literatura dziecięca”. To wyróżnienie dowodzi wysokiej jakości jej twórczości oraz znaczenia, jakie ma w świecie literatury dla młodych czytelników.
Życie prywatne
Sylwia Stano jest osobą prywatną, ale wiele można powiedzieć o jej rodzinie. Jej mężem jest znany dziennikarz, Michał Strzałkowski, z którym tworzy zgrany duet. Para ma dwóch synów – Juliana, który przyszedł na świat w 2006 roku, oraz Jana, urodzonego w 2014 roku.
Dodatkowo warto nadmienić, że Sylwia jest wnuczką wybitnej śpiewaczki operowej Niny Stano, co sugeruje, że talent artystyczny może być w jej rodzinie.
Przypisy
- MartaM. Lipczynska, Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk | Ryms [online], 07.12.2023 r. [dostęp 11.12.2023 r.]
- a b Dr Sylwia Hanna Stano-Strzałkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.02.2023 r.]
- Przewodnicy po Kampinoskim Parku Narodowym [online], Warszawski Oddział Przewodników PTTK [dostęp 02.03.2023 r.]
- Opera na trzy śmierci [online] [dostęp 17.02.2023 r.]
- Stworzą Ci bibliotekę! [online], PolskieRadio.pl, 29.08.2011 r. [dostęp 23.02.2023 r.]
- inBrief | / inBrief [online], web.archive.org, 15.02.2012 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Szkoła Ekopoetyki | Instytut Reportażu. instytutr.pl. [dostęp 24.10.2021 r.]
- Ekopoetyka – poezja i ekologia. [dostęp 24.10.2021 r.]
- Rafał Sławski: Obrona rozprawy doktorskiej mgr Sylwii Stano-Strzałkowskiej. swps.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Sylwia Stano-Strzałkowska. bw.swps.edu.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Ogólnopolska Konferencja Kultury. konferencjakultury.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- WerteAkademie | Gut Gödelitz. [dostęp 30.05.2019 r.]
- „Czytaj! Zobacz więcej!” – Telewizja Polska SA. tvp.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Śmiechem zachęcić do czytania – nowa odsłona kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej!”. Booklips.pl, 22.04.2016 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Szczebrzeszyn: Promocja książki Roztocze. Wschód kreatywności. Kronika Tygodnia. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Kurier Zamojski: Z Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” Szczebrzeszyn słynie. Znamy PROGRAM tegorocznej edycji. Nowy Kurier Zamojski, 09.07.2018 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Huncwot.com: Sylwia Stano – Kwartalnik Przekrój. przekroj.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Huncwot.com: Czytać albo nie czytać – 2/2019 – Kwartalnik Przekrój. przekroj.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Huncwot.com: Książki na receptę – 2/2019 – Kwartalnik Przekrój. przekroj.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
- O nas :: Książniczki. ksiazniczki.tv. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Ada, to wypada!. [dostęp 29.05.2019 r.]
- „Całe szczęście jestem kobietą” już w sprzedaży!. Wydawnictwo Agora, 06.03.2019 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Oto jest Kaśka – Wydawnictwo Hokus-Pokus. [dostęp 31.07.2021 r.]
- PIK-owy Laur 10.edycja – nominowani. wirtualnywydawca.pl, 29.09.2017 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
- Książka Roku Lubimyczytać.pl – Lubimyczytać.pl. lubimyczytac.pl. [dostęp 29.05.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marta Bryła | Joanna Freszel | Adam Zdrójkowski | Zdzisław Krzywicki | Paweł Pitera | Tomasz Olejarczyk | Mila Kamińska | Abraham Izaak Kamiński | Maja Hirsch | Wojciech Wiśniewski (muzyk) | Wojciech Kostecki | Andrzej Bieńkowski (satyryk) | Piotr Strojnowski | Wojciech Tracewski | Mateusz Damięcki | Józef Gaczyński | Kazimierz Romuald Dąbrowski | Witold Rychter (aktor) | Dobiesław Królikowski | Władysław Grabowski (aktor)Oceń: Sylwia Stano