Mikołaj Janusz


Mikołaj Andrzej Janusz, znany pod pseudonimem Jaok, to ciekawa postać na polskiej scenie medialnej. Urodził się 20 lipca 1982 roku w Warszawie i od tego czasu zyskał renomę jako dziennikarz radiowy oraz telewizyjny, felietonista, performer i osobowość internetowa. To właśnie jego twórczość w niezwykły sposób łączy różne obszary mediów.

Janusz jest współtwórcą i reporterem grupy performersko-reporterskiej Pyta.pl, która powstała w 2005 roku. Dodatkowo, jest założycielem i liderem zespołu muzycznego Pytong, wcześniej funkcjonującego pod nazwą Krwiokał. Jego talent do tworzenia angażujących treści zyskał sobie uznanie wśród słuchaczy i widzów.

W swojej karierze Mikołaj Janusz przygotowywał między innymi sondy uliczne dla Tele5. W latach 2012–2013 prowadził cotygodniowy program w radiu TOK FM. Następnie współpracował z rbl.tv, a w latach 2014–2015 był gospodarzem programu Pyta nie na śniadanie emitowanego w Rock Radiu.

Równolegle dla tej samej stacji radiowej Janusz przygotowywał prowokacje telefoniczne do popularnego programu Książę i żebrak, co jeszcze bardziej umocniło jego pozycję jako twórcy kontrowersyjnych i kreatywnych treści. Po kilku miesiącach współpracy jako prowadzący poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu, w latach 2016–2018 gościł na antenie Superstacji, gdzie prowadził program satyryczno-publicystyczny Pytowy Janusz.

W okresie 2018–2019 był współprowadzącym i reporterem programu satyryczno-publicystycznego W tyle wizji na antenie TVP Info. W najbardziej niedawnych latach, 2021–2022, Mikołaj Janusz pełnił rolę gospodarza na antenie Telewizji Republika, prowadząc program rozrywkowy Republika pyta.

Życiorys

Wczesne lata

W 2004 roku Mikołaj Janusz obronił pracę dyplomową na kierunku administracji publicznej, uzyskując tytuł ukończenia studiów w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji, znajdującej się w Warszawie. Przed osiągnięciem medialnej popularności przez długi czas związał się z rodzinnym przedsiębiorstwem, które specjalizowało się w budowaniu stoisk na targach.

Kariera

Początki

W swojej karierze rozpoczął działalność przed kamerą już w 1994 roku, debiutując w programie telewizyjnym Szkoleś, który był emitowany na stacji WOT.

2005–2014: Grupa twórcza Pyta.pl

W 2005 roku, wspólnie z Piotrem „Kozą” Kozerskim, stworzył wideoblog Pyta.pl. Jego głównym celem stało się prowadzenie relacji z wydarzeń publicznych, często o charakterze politycznym, przy jednoczesnym zadawaniu kontrowersyjnych pytań uczestnikom. Już rok później, z grupą współpracowników, Janusz rozpoczął publikowanie odcinków na nowym kanale YouTube. To właśnie dzięki jego zawziętemu zaangażowaniu wideoblog szybko zaczął być identyfikowany z osobą Jaoka. Wydarzenia, które ostatecznie przyniosły Pyta.pl rozgłos, miały miejsce we wrześniu 2006 roku, kiedy to podczas wiecu przeciw Romanowi Giertychowi, publicystka Kazimiera Szczuka uderzyła Kozerskiego. Wśród głośniejszych projektów można również wymienić Pyta oraz relację z IV Kongresu Kobiet, gdzie reporterzy zadawali prowokacyjne oraz seksistowskie pytania uczestniczkom, a także Sztuczna rumuńska pyta, w której ekipa filmowa dokumentowała reakcje przechodniów na żebrzącą szmacianą kukłę romskiej kobiety.

W latach 2009-2010 Mikołaj Janusz był również zaangażowany w przygotowywanie ulicznych sond dla cyklu pt. Witam Pytam w Tele5. Następnie, w latach 2012-2013, prowadził cotygodniowy program PTOK w radiu TOK FM, a później współpracował z rbl.tv. Zespołem Pyta.pl kręcił również filmiki, które komentowały bieżące wydarzenia w ramach rozrywkowego programu Dzięki Bogu już weekend na TVP2. W 2013 roku Mikołaj założył zespół Krwiokał, który nazywany był oficjalną kapelą Pyta.pl, oraz występował na Festiwalu Twórczości Żenującej „Zacieralia” jako wokalista i gitarzysta rytmiczny.

2014–2015: Prowokacje telefoniczne dla audycji Książę i żebrak

W latach 2014-2015 Janusz zrealizował serię prowokacji telefonicznych dla codziennego programu Książę i żebrak w Rock Radiu, w którym współpracował z: Kubą Wojewódzkim, Mikołajem Lizutem oraz Piotrem Kędzierskim. Jedna z jego najbardziej kontrowersyjnych prowokacji miała miejsce, gdy imitując Mariusza Trynkiewicza, wprowadził w błąd redakcję „Super Expressu”, która zaproponowała współpracę w wydaniu jego pamiętników. W trudnej sytuacji znalazł się również Jerzy Zelnik, który, będąc ofiarą rozmowy z Januszem podszywającym się pod członka PiS, ujawnił nazwiska działaczy sprzeciwiających się prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz przyznał się do współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Wydarzenie to spotkało się z krytyką ze strony „Gazety Wyborczej”, która wskazała na wiek Zelnika i jego problemy ze słuchem, co miało wpłynąć na spostrzeżenia ostatecznej publikacji. Swego zdania nie zmienił również sam aktor, który stwierdził, że materiał radiowy został zmanipulowany. Rock Radio podkreśliło, że rozmowa była emitowana w całości, niczym nie edytowana. Z kolei Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich sprzeciwiło się działaniom, które mogły prowadzić do sytuacji konfliktowych w środowisku aktorskim oraz wpływu na wybory parlamentarne.

Mikołaj Janusz także zaskoczył swoją prowokacją Krystynę Pawłowicz, przymuszając parlamentarzystów do stworzenia listy polityków gotowych na wojskowe przeszkolenie. Cała sprawa trafiła na agendę komisji sejmowej, a na temat tej sytuacji odniósł się następnie marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Regularnie jego ofiarą stawał się również Stefan Niesiołowski.

Równolegle Janusz wraz z grupą twórczą Pyta w latach 2014-2015 prowadził cotygodniową audycję Pyta nie na śniadanie w Rock Radiu, która wedle serwisu NaTemat.pl przyciągała miłośników ekstremalnego poczucia humoru oraz dynamicznej muzyki. W 2014 roku z Pytą przygotowywał również pełnometrażowy film Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości, gdzie pełnił funkcje reżysera oraz scenarzysty.

Od 2016: Rozpad zespołu Pyty, Pytowy Janusz

W marcu i kwietniu 2016 roku Mikołaj Janusz, wspólnie z Mariuszem Smolarkiem oraz Michałem Migałą, prezentował poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu. Niestety, na koniec kwietnia współpraca została zakończona. Janusz w swoich relacjach wskazał na potencjalne powody tego rozwiązania, w tym niewłaściwe wykonywanie głównych zadań przez redaktora naczelnego. W trakcie trwania audycji Janusz miał prosić o dostarczenie kwestii, które powinny paść na antenie, co realizował Smolarek.

W połowie 2016 roku pojawiły się napięcia pomiędzy Jaokiem oraz innymi twórcami Pyta.pl, Piotrem „Kozą” Kozerskim i Grzegorzem Zacharjasiewiczem. Obie strony starały się publicznie wyjaśnić swoje stanowiska na Facebooku oraz YouTube. Janusz skrytykował produkcje za obrażanie rozmówców oraz poniżanie osób z problemem alkoholowym, natomiast jego przeciwnicy oskarżali go o nieprawidłowe podział pieniędzy z reklam. Ostatecznie 2 lipca 2016 roku Janusz ogłosił swoje odejście z grupy Pyty, następnego dnia postanawiając kontynuować program, jednak pod nową nazwą na YouTube, gdzie wcześniej używana nazwa była Pytadotpl z powodu ograniczeń na kropki w filarach.

W dniach 8-9 lipca miał zaszczyt prowadzić Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016. Od 4 sierpnia rozpoczął tworzenie autorskiego programu telewizyjnego w formie talk-show, pt. Pytowy Janusz na antenie Superstacji. W nim, będąc głównym gospodarzem, omawiał codzienne, subiektywnie ważne wydarzenia, a także te, które pozostawały w milczeniu ze strony mediów. Przedstawiał również własne przemyślenia jako komentarz do przeglądanych sytuacji. W programie gościli również: Piotr Gadzinowski oraz Janusz Korwin-Mikke, którego zaskoczył prosząc o podanie personaliów kilku członkiń jego partii, co stanowiło swoisty quiz. Gościli także m.in. Michał Wiśniewski, Jerzy Urban, Miriam Shaded, a także Robert Burneika. Po zakończeniu 150 odcinków Janusz podjął decyzję o rozstaniu z Superstacją.

26 października 2016 roku z jego rąk wyszła książka zatytułowana Pyta.pl polowanie na frajerów, publikowana przez Wydawnictwo Czerwone i Czarne. W jej treści opisał między innymi kulisy przygotowań do telefonicznych prowokacji. Przeglądając wydanie, wstrzymał również współpracę z czasopismem „CKM”, dla którego przeprowadzał wywiady z osobami związanymi zarówno z polityką, jak i muzyką, w tym z Pawłem Kukizem i Titusem.

Rok 2016 przyniósł mu także dodatkowe zajęcia związane z pisaniem scenariuszy oraz produkcją programu Teleranek dla TVP ABC. W 2017 roku wyreżyserował clip „Zdrajcy metalu” dla zespołu Nocny Kochanek, który uzyskał nominację do nagrody Misie w kategorii „Rozbawiło”. W tym samym roku stworzył portal pyta.tv w ramach wideobloga Pyta.pl, a w okresie od 14 marca do 18 lipca prowadził audycję U Jaoka w Interia.pl; jego pierwsi goście to Tomasz Knapik oraz Piotr Cyrwus.

2021: Zawieszenie działalności Pyta.pl, Republika Pyta

19 stycznia 2021 roku, o godzinie 15:41, Mikołaj „Jaok” Janusz ogłosił zawieszenie działalności swojego wideobloga Pyta.pl za pośrednictwem kanału YouTube. Argumentując swoją decyzję, wskazał na cenzurę narzucaną przez platformę, w tym brak możliwości publikacji nowych materiałów. Cenzura ograniczała również zarobki zespołu. Jaok zaznaczył, iż jego praca jako dziennikarz wiązała się z wieloma wyzwaniami i niebezpieczeństwami, w tym sądowe pozwy oraz ryzyko obrażeń fizycznych. Jednocześnie stwierdził, że jest to jedynie przerwa, a nie koniec działalności Pyta.pl. Następnie zaczął poszukiwać alternatywnej platformy publikacyjnej, na której nie byłoby tak dużych ograniczeń.

Od marca 2021 roku program Pyta.pl powraca pod nazwą Republika Pyta na antenie Telewizji Republika, a pierwszy odcinek z tej serii został wyemitowany 13 marca 2021 roku o 20:30.

Odbiór

W 2007 roku tygodnik Wprost wymienił Jaoka oraz jego zespół Pyta.pl w prestiżowej klasie pięciu wyróżniających się gwiazd polskiego internetu. Program, który prowadził, został przez Radio Medium Publiczne oceniony jako „kawał historii polskiego internetu, a nawet dziennikarstwa”.

W kolejnym kroku, w 2012 roku, portal Gazeta.pl określił Janusza, obok Piotra „Kozę” Kozerskiego oraz Rafała Grada, jako najlepszych prowokatorów w Polsce. Ich działalność często wywołuje silne emocje, doprowadzając do szewskiej pasji zarówno defensorów TV Trwam, jak i tych, którzy walczą o prawa dla gejów do adopcji. Ponadto, miesięcznik CKM wyróżnił ich jako twórców „kultowego internetowego serwisu wideo”.

W 2017 roku portal Interia.pl scharakteryzował Jaoka jako dziennikarza, który „znany jest z tego, że nie unika trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów”. Jego odwaga w podejmowaniu trudnych kwestii sprawia, że przyciąga uwagę zarówno zwolenników, jak i krytyków.

Nagrody i wyróżnienia

Mikołaj Janusz zdobył szereg ważnych nagród i wyróżnień, co potwierdza jego wysoką pozycję w branży radiowej.

  • nagroda „Niegrzeczni 2015” za audycję Książę i żebrak,
  • osobowość radiowa w plebiscycie „Niegrzeczni 2016”.

Przypisy

  1. „Republika Pyta”. Nowy rozrywkowy program na antenie Telewizji Republika [dostęp 04.10.2023 r.]
  2. Mikołaj „Jaok” Janusz będzie prowadził „Republika Pyta” w Telewizji Republika [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 18.04.2021 r.]
  3. Piotr Cyrwus u Jaoka o nowej roli w "Fanatyku" i epizodzie u Spielberga. [dostęp 18.04.2021 r.]
  4. Mikołaj „Jaok” Janusz odchodzi z TVP Info. „Nie zgadzam się na: obmacywanie, agresję, obrażanie mojej matki” [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 08.05.2019 r.]
  5. Jaok rzucił legitymacją TVP. To efekt tego, co zrobił na demonstracji "Tęcza nie obraża" [online], naTemat.pl [dostęp 08.05.2019 r.]
  6. Gala Niegrzeczni 2015. naszemiasto.pl. [dostęp 25.09.2017 r.]
  7. Mikołaj „Jaok” Janusz. linkedin.com. [dostęp 25.09.2017 r.]
  8. Kabaretowy piątek na żywo w Dwójce!. tvp.pl. [dostęp 14.08.2017 r.]
  9. 8–9 lipca Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016. wegorzewo.pl. [dostęp 08.09.2017 r.]
  10. Pyta(NIE) na śniadanie. ckm.pl. [dostęp 12.08.2017 r.]
  11. Wkręcił Zelnika, Niesiołowskiego i Pawłowicz – Mikołaj Jaok Janusz z pyta.pl o „polowaniu na frajerów”. dziennik.pl. [dostęp 08.09.2017 r.]
  12. Pyta.pl polowanie na frajerów. lubimyczytac.pl. [dostęp 13.08.2017 r.]
  13. Jaok przepytany: zapowiada wydanie książki i wyjawia, co dalej z Pyta.pl. mediumpubliczne.pl. [dostęp 12.08.2017 r.]
  14. „Pytowy Janusz” – Mikołaj „Jaok” Janusz z autorskim programem w Superstacji. wirtualnemedia.pl. [dostęp 02.09.2017 r.]
  15. Mikołaj Janusz reporterem „W tyle wizji” w TVP Info [online] [dostęp 04.12.2018 r.]
  16. a b Mikołaj „Jaok” Janusz on Twitter, „Twitter” [dostęp 16.07.2018 r.]
  17. Monty Pyta.pl. ckm.pl. [dostęp 10.08.2017 r.]
  18. Jaok z Pyta.pl zwolniony bo naśmiewał się z Adama Michnika?. natemat.pl. [dostęp 25.09.2017 r.]
  19. Pyta.pl rozstała się z Mikołajem „Jaokiem” Januszem, spór o obrażanie rozmówców, klipy z alkoholikami i pieniądze z reklam (wideo). wirtualnemedia.pl. [dostęp 25.09.2017 r.]
  20. Ciężar brawury Jaoka w debacie z Zelnikiem. wirtualnemedia.pl. [dostęp 08.09.2017 r.]
  21. Żartownisie zadarli z feministkami na kongresie kobiet. dziennik.pl. [dostęp 08.09.2017 r.]
  22. Zacier: Ta żenada* trwa od wieków. Zawsze śmieszne były dowcipy o pierdzeniu i gołej du**e. gazeta.pl. [dostęp 02.09.2017 r.]
  23. „Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości”: film z Michałem Figurskim. onet.pl. [dostęp 24.09.2017 r.]
  24. Szczuka dała się sprowokować. zw.com.pl. [dostęp 12.08.2017 r.]

Oceń: Mikołaj Janusz

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:6