Witalis Piotr Wilczkowski


Witalis Piotr Wilczkowski to postać niezwykle interesująca w polskiej historii medycyny. Urodził się 28 kwietnia 1830 roku w Warszawie, gdzie jego późniejsze życie również miało swoje epizody. Dokonał wielu znaczących osiągnięć jako lekarz, których echo jest odczuwalne po dziś dzień. Jego praca i oddanie dziedzinie medycyny przyczyniły się do rozwoju tego zawodu w naszym kraju.

Niestety, jego życie zakończyło się 12 lipca 1889 roku, również w Warszawie, co dowodzi silnych związków, jakie miał z tym miastem. Wilczkowski pozostaje ważną postacią dla wszystkich, którzy interesują się historią polskiej medycyny i jej wybitnymi przedstawicielami.

Życiorys

Witalis Piotr Wilczkowski przyszedł na świat 28 kwietnia 1830 roku w Warszawie, gdzie ukończył edukację w Gimnazjum Realnym, mieszczącym się we wspaniałym Pałacu Kazimierzowskim. W roku 1845 rozpoczął studia na wydziale lekarskim uniwersytetu w Charkowie.

Po zakończeniu nauki w 1850 roku, jako stypendysta, podjął obowiązek odbycia służby rządowej przez najbliższe osiem lat. Jego kariera zawodowa zyskała na znaczeniu, kiedy dołączył do marynarki rosyjskiej. W latach 1853-1856 miał okazję odbyć niezwykłą podróż dookoła świata na fregacie „Aurora”. W 1852 roku uzyskał doktorat z medycyny i zyskał status chirurga akademickiego.

W 1858 roku Wilczkowski odbył wycieczkę naukową po Europie. Po powrocie osiedlił się w Warszawie, gdzie w tym samym roku uzyskał nominację na nauczyciela w szkole felczerów cywilnych. W 1867 roku awansował na starszego nauczyciela i przejął zarządzanie tą szkołą. Już w roku 1859 został honorowym ordynatorem w szpitalu św. Ducha w Warszawie oraz pełnił funkcje tłumacza przy Radzie Lekarskiej Królestwa Polskiego. Równocześnie nadzorował działalność Szkoły Felczerów Cywilnych, mieszczącej się przy ulicy Świętokrzyskiej.

W 1860 roku Wilczkowski zawarł związek małżeński z Marią Mordwin. Rok później, w odpowiedzi na potrzeby społeczności, w Warszawie zaprowadzono opiekę lekarską, którym to zadaniem obarczono Wilczkowskiego, który przez 30 lat pełnił tę funkcję w Ochronie 9-tej imienia Księdza Piotra Gabryela Baudouin’a.

24 czerwca 1862 roku Rada Lekarska Królestwa Polskiego zajęła się kwestią praktycznych zajęć. Chociaż zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami uczniowie mieli asystować przy sekcjach anatomo-patologicznych w szpitalu Dzieciątka Jezus, to nie dbało się tam o ich naukę. Po przeniesieniu szkoły do szpitala św. Ducha, dr Wilczkowski wprowadził osobne zajęcia praktyczne, co przyniosło uczniom ogromne korzyści, w czym zarząd szkoły nie omieszkał donieść. Dzięki temu uczniowie zostali zwolnieni od obowiązku posługiwania się w salach sekcyjnych szpitala Dzieciątka Jezus.

Od 1863 roku Wilczkowski był członkiem Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Rada Lekarska Królestwa Polskiego rozpatrywała projekt ustawy dla szkoły felczerów, który został zaproponowany przez Wilczkowskiego. W dniu 19 marca 1867 roku powołano komisję, która zgłosiła szereg uwag i poprawek dotyczących tego projektu. Ostatecznie, 6 czerwca 1867 roku komisja potwierdziła, że projekt napisany jest z doskonałą znajomością tematu i wprowadzenie go wejdzie w życie z początkiem nowego roku szkolnego.

Od 1867 roku dr Witalis Piotr Wilczkowski pełnił jedynie funkcję ordynatora szpitala św. Ducha. W 1879 roku podpisał „Adres lekarzy polskich do Józefa Ignacego Kraszewskiego z okazji jubileuszu 50-lecia pracy pisarskiej. Kraków 30.09.1879 r.”, redagowany przez dr Henryka Dobrzyckiego, z artystycznym wkładem dr. Józefa Peszke.

Wilczkowski znał kilka języków obcych, w tym rosyjski, niemiecki, francuski, angielski oraz łaciński. Zmarł 12 lipca 1889 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Życie prywatne

Witalis Piotr Wilczkowski był synem doktora chirurga, Dominika Antoniego Wilczkowskiego, oraz Anny z d. Biedrońskiej. Jego ojciec żył w latach 1802 – około 1853, a matka zmarła w 1844 roku, co wskazuje na rodzinny kontekst, w którym wzrastał.

W dniu 2 października 1860 roku ożenił się z Marią Mordwin. Ceremonia miała miejsce w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, co było istotnym wydarzeniem w jego życiu prywatnym.

Para doczekała się licznego potomstwa, mając aż siedmioro dzieci. Wśród nich można wymienić: Zofię Walerię Annę, Edwarda Paulina Dominika, Witalisa Franciszka Mikołaja, Mikołaja Jakuba Feliksa, Feliksa Kosmę Rudolfa, a także Marię i Jadwigę. Liczna rodzina Wilczkowskiego odzwierciedlała nie tylko jego osobiste życie, ale także tradycje rodzinne, które kształtowały jego wartości i postawy.

Wybrane prace

Wśród dzieł Witalisa Piotra Wilczkowskiego znajdują się takie pozycje, które znacząco wpłynęły na rozwój medycyny w okresie, w którym działał. Oto niektóre z nich:

  • De morbo marino. Dissertio inaug., drukowana w Petersburgu przez typ. Jacob Frey w 1852 roku, licząca 56 stron i 1 kark.
  • Chirurgia niższa dla użytku felczerów, napisana i wydana z upoważnienia Rady lekarskiej Królestwa Polskiego w Warszawie, pierwsze wydanie wydane przez K. Kowalewskiego w 1862 roku (strona 123), a drugie – poprawione i poszerzone – przez G. Hermansztadt w 1874 roku.
  • Nauka o nawiązkach (Desmurgia) dla felczerów, autorstwa nauczyciela szkoły felczerów cywilnych, również wydana z upoważnienia Rady lekarskiej Królestwa Polskiego w Warszawie, wydanie pierwsze w 1862 roku oraz drugie w 1874 roku, drukowane przez K. Kowalewskiego i G. Hermansztadt.
  • Krótki rys anatomii opisanej dla użytku felczerów, wydany w Warszawie, w wydaniu pierwszym w 1862 roku oraz w drugim w 1874 roku.
  • Przewodnik do pielęgnacji chorych, opublikowany w Warszawie w roku 1863.

Przypisy

  1. CRISPA [online], crispa.uw.edu.pl [dostęp 19.01.2022 r.]
  2. Bernard Olejniczak" Joanna Pietrowicz, Inwentarz Rękopisów Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2008 r.
  3. a b c d e f g h i j RafałR. Wilczkowski RafałR., Historia rodu Wilczkowskich herbu Jelita, Warszawa 2020 r.
  4. Ksawery Nalepiński: Rys Historyczno-Statystyczny Ochrony 9-tej Imienia Księdza Piotra Gabryela Baudouin'a. Warszawa, 1901 r.
  5. Fr. Jawdyński: Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Ogólnego Zbioru Tom LXXXVI. 1890 r.
  6. Kurjer Codzienny Nr 191. Warszawa, 13.07.1889 r. Nekrologja.
  7. Wiktor Dzierżanowski: Przewodnik Warszawski Informacyjno-Adresowy na rok 1869. Warszawa: W drukarni Ś. Orgelbranda, 1869 r.
  8. Wiktor Dzierżanowski: Przewodnik Warszawski Informacyjno-Adresowy na rok 1869, s. 32.
  9. a b c Rozdział V. Felczerowie. Dentyści. Okuliści. W: Fr. Giedroyć: Rada Lekarska Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, Warszawa: 1913 r.
  10. Wojenno-Medicinskij Żurnał, T. LXIX, 1857 r., s. 17.

Oceń: Witalis Piotr Wilczkowski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:9