Teodora Theophila Krajewska, z domu Kosmowska, to postać wybitna w polskiej medycynie oraz edukacji. Urodziła się w 1854 roku w Warszawie i zmarła tamże 5 września 1935 roku. Już w młodości poświęcała się pracy w szkołach oraz twórczości literackiej, pisząc powieści.
W 1883 roku Krajewska postanowiła zmienić swoje życie i przeniosła się do Szwajcarii, gdzie rozpoczęła studia medyczne. W wyniku swoich osiągnięć zawodowych, w 1892 roku została zatrudniona przez władze Austro-Węgier do pracy w publicznej służbie zdrowia w Bośni i Hercegowinie. Jako jedna z pierwszych kobiet w tej części Europy, a także w Austro-Węgrzech, miała znaczący wpływ na opiekę zdrowotną, szczególnie w zakresie leczenia bośniackich muzułmanek, które traktowała jako grupę szczególnie podatną na różne dolegliwości zdrowotne.
W trakcie swojej kariery, Krajewska szczegółowo dokumentowała sytuację kobiet w Bośni oraz miejscowe zwyczaje muzułmańskie. Jej notatki, które ukazały się w publikacji w 1989 roku, pokazują proteksjonistyczne podejście do muzułmanów, typowe dla jej czasów. Po upadku Austro-Węgier, Krajewska postanowiła pozostać w Bośni; niestety, z powodów zdrowotnych, w 1922 roku musiała przejść na emeryturę z powodu utraty wzroku.
W 1928 roku podjęła decyzję o powrocie do Warszawy, gdzie spędziła resztę swojego życia, kończąc je w stolicy, w której się urodziła.
Życiorys
Rodzina i wykształcenie
Teodora Krajewska przyszła na świat w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Jej ojciec, Ignacy, był pracownikiem oświaty, podczas gdy matka, Seweryna (z domu Główczyńska), zajmowała się wychowaniem dzieci, w tym ośmiu córek. Wśród sióstr Krajewskiej znalazły się znane postacie, takie jak aktorka Ada Kosmowska, dentystka Zofia de Beaurain oraz magister farmacji Janina Jastrzębska. Teodora ukończyła prestiżowe II Gimnazjum Żeńskie w Warszawie, po czym zdała egzamin nauczycielski i rozpoczęła pracę jako nauczycielka arytmetyki w gimnazjum. Jednakże, po zawarciu małżeństwa z Ignacym Krajewskim, profesorem filologii klasycznej, w 1876 roku zrezygnowała z kariery edukacyjnej.
Rodzina Krajewskich często gościła u siebie przedstawicieli inteligencji, co znacząco wpłynęło na rozwój literacki Teodory, która rozpoczęła pisanie powieści, wierszy, recenzji literackich oraz tłumaczeń. Tragedią w jej życiu był zgon męża w 1881 roku. Po stracie, Teodora powróciła do zawodu nauczycielki, pracując w prywatnym gimnazjum prowadzonym przez ciotki, jednocześnie kontynuując pisanie literatury. Wbrew oczekiwaniom rodziny i normom społecznym tego okresu, Krajewska nie zdecydowała się na ponowne małżeństwo. W 1883 roku wyjechała do Szwajcarii i rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Genewie, gdzie stała się pierwszą kobietą w historii tej uczelni, która pełniła rolę asystentki.
Na początku studiowała fizjologię, a w 1885 roku przeszła na medycynę. Angażując się w działalność polskiej diaspory w Szwajcarii, pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Polskich Studentów. Ukończyła studia w 1891 roku, a jej dysertacja zdobyła uznanie jako jedna z najlepszych. Niemniej jednak, Teodora napotkała trudności z nostryfikacją dyplomu i praktyką lekarską w Warszawie, co skłoniło ją do odpowiedzi na ogłoszenie austriackich władz, poszukujących lekarek do pracy w Bośni i Hercegowinie.
Kariera lekarska
W 1892 roku władze Austro-Węgler mianowały Teodorę Krajewską pracowniczką publicznej służby zdrowia (Amtärztin) w Tuzli. Aby zdobyć umiejętności w zakresie ginekologii i położnictwa, przeszła szkolenie w klinice w Wiedniu. W tym czasie, kobiety w Austro-Węgrzech nie miały możliwości studiowania medycyny ani wykonywania zawodu lekarza, jednak w jej przypadku zrobiono wyjątek, gdyż muzułmanki w Bośni i Hercegowinie odmawiały leczenia przez mężczyzn. Teodora była pierwszą kobietą w tym regionie z solidnym wykształceniem medycznym. Przed objęciem stanowiska uzyskała austriackie obywatelstwo, zastępując w Tuzli Annę Bayerovą z Czech.
Krajewska dotarła do Tuzli w marcu 1893 roku, gdzie szybko nauczyła się języka serbsko-chorwackiego. Na wizyty w odległych górskich miejscowościach jeździła na kucach, a w surowych zimowych warunkach chodziła pieszo. Oprócz pracy w zawodzie, wykładała higienę w seminariach nauczycielskich dla dziewcząt i uczyła dzieci polski w szkole dla Polaków. Była również aktywistką, działając na rzecz zwiększenia dostępności edukacji dla kobiet na różnych poziomach, w tym uniwersyteckim. Ze względu na duże zapotrzebowanie na jej usługi, władze Austro-Węgier zatrudniły kolejną lekarkę, Czeszkę Bohuslavę Kreckovą, która objęła posadę w Mostarze.
W 1896 roku brała udział w Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Berlinie, gdzie popierała poglądy kolonialne, uzasadniając, że mieszkańcy Bośni i Hercegowiny potrzebowali „cywilizacji i postępu z zewnątrz”, co spotkało się z krytyką ze strony wiodących austriackich ruchów feministycznych. Krajewska wykazywała również zainteresowanie osteomalacją, publikując artykuł w 1900 roku, w którym opisała to schorzenie wśród muzułmanek żyjących w górnych obszarach Tuzli. Wskazała na różne czynniki, które mogły sprzyjać tej chorobie, takie jak ubóstwo, wilgotny klimat i lokalne zwyczaje. W 1901 roku zamieszkała w Sarajewie, gdzie regularnie odwiedzała pobliskie miasta, a także uczyła higieny w lokalnych szkołach. Dzięki temu nawiązała bliską przyjaźń z inną pisarką, Jagodą Truhelką.
Emerytura
Po zakończeniu I wojny światowej Teodora Krajewska, w przeciwieństwie do wielu innych Polaków znajdujących się wśród lokalnej elity, nie zdecydowała się na przeprowadzkę do nowo utworzonej II Rzeczypospolitej. W wyniku problemów ze wzrokiem, spowodowanych zaćmą, przeszła zabieg chirurgiczny w Pradze, lecz nie przyniósł on oczekiwanych rezultatów. W 1922 roku musiała odejść na emeryturę. Po latach spędzonych w towarzystwie swojego kota, Krajewska postanowiła pożegnać kraj i ludzi, których znała i kochała. W 1927 roku wróciła do Warszawy, stolicy niepodległej Polski. Mimo że w Sarajewie Cieszyła się uznaniem, w Warszawie była już osobą anonimową. Jej siostry i ich potomkowie osiedlili się w południowej Polsce.
Teodora Krajewska zajmowała się tłumaczeniami z języków południowosłowiańskich oraz aktywnie współpracowała z Towarzystwem Polsko-Jugosłowiańskim. Poza językiem polskim i serbsko-chorwackim, znała również francuski, niemiecki oraz rosyjski. Mimo swojego wieku i niemal całkowitej utraty wzroku, postanowiła jeszcze raz odwiedzić Bośnię i Hercegowinę. Zmarła 5 września 1935 roku w Warszawie, a jej prochy spoczywają na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, obok męża.
Pamiętnik
Krajewska pozostawiła po sobie znaczący dorobek literacki. W 1989 roku jej pamiętnik został zredagowany i wydany w Polsce przez siostrzeńca, Zbigniewa Danielaka. Niniejsza publikacja została częściowo przetłumaczona na serbsko-chorwacki przez Marinę Trumić, która niestety zmarła przed zakończeniem tych prac tłumaczeniowych.
W dziełach Krajewskiej odnajdujemy odzwierciedlenie stereotypów dotyczących muzułmańskich zwyczajów. Przedstawiała ona muzułmanów z Bośni i Hercegowiny jako mniej inteligentnych i cywilizowanych w porównaniu do ich chrześcijańskich sąsiadów. Oceniając różne narodowości zamieszkujące ten region, zauważała różnice w inteligencji, które podzieliła w następujący sposób: Serbowie jako „nadzwyczaj inteligentni”, Chorwaci jako „przeciętni”, a muzułmanie jako „zbędny i obcy element”.
Warto zaznaczyć, że opinia Krajewskiej spotyka się z kontrargumentami ze strony jej współpracowników z Bośni i Hercegowiny, takich jak Bohuslava Kecková, którzy przeczą jej tezom i wskazują, że nie można łączyć inteligencji z przynależnością religijną.
Przypisy
- DraganaD. Tomašević, Teodora Krajewska – prva liječnica u BiH | STAV [online], stav.ba, 30.04.2017 r. [dostęp 07.03.2022 r.]
- Tomasz JacekT.J. Lis, Teodora Krajewska – bośniacka dr Quinn [online], o-historii.pl, 28.03.2014 r. [dostęp 07.03.2022 r.]
- Tomasz JacekT.J. Lis, Bosanskohercegovacke Poljakinje: Teodora Krajewska, Zofia Kawecka i Helena Nieć, [w:] Zbornik Radova Naučna/Znanstvena konferencija Bosanskohercegovačke naučnice/znanstvenice i njihov istraživački rad, Mostar 2018, s. 400–402, ISBN 978-9958-11-148-8 [dostęp 24.04.2021 r.]
- Teodora z Kosmowskich Krajewska: Pamiętnik. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989 r.
- Fuchs 2017, s. 1.
- Fuchs 2017, s. 5.
- Fuchs 2017, s. 6.
- Fuchs 2011, s. 77–78.
- Fuchs 2011, s. 78.
- Fuchs 2011, s. 80.
- Fuchs 2011, s. 81.
- Fuchs 2011, s. 82.
- Cmentarz Stare Powązki: Piotruś Czajkowski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.04.2021 r.]
- Tomasz JacekT.J. Lis, Inwentarz poloników z okresu austro-węgierskiego w Archiwum Federacji Bośni i Hercegowiny. Cz. I (1981–1908), Kraków: Libron, 2015, s. 146–147, ISBN 978-83-65148-54-4.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Aleksander Krasuski | Ludwik Chwat | Wojciech Kostowski | Barbara Szeffer-Marcinkowska | Józef Wacław Grott | Ludwik Koehler | Jan Koelichen | Mieczysław Gantz | Henryk Bernhardt | Janina Suchorzewska | Paweł Januszewicz | Feliks Arnsztajn | Stanisław Gutentag | Stefan Leder | Wiesław Tomaszewski (lekarz) | Wanda Makuch-Korulska | Jan Doroszewski | Jan Domaniewski | Jan Tadeusz Lenartowicz | Teofil LesińskiOceń: Teodora Krajewska