Teodora Krajewska


Teodora Theophila Krajewska, z domu Kosmowska, to postać wybitna w polskiej medycynie oraz edukacji. Urodziła się w 1854 roku w Warszawie i zmarła tamże 5 września 1935 roku. Już w młodości poświęcała się pracy w szkołach oraz twórczości literackiej, pisząc powieści.

W 1883 roku Krajewska postanowiła zmienić swoje życie i przeniosła się do Szwajcarii, gdzie rozpoczęła studia medyczne. W wyniku swoich osiągnięć zawodowych, w 1892 roku została zatrudniona przez władze Austro-Węgier do pracy w publicznej służbie zdrowia w Bośni i Hercegowinie. Jako jedna z pierwszych kobiet w tej części Europy, a także w Austro-Węgrzech, miała znaczący wpływ na opiekę zdrowotną, szczególnie w zakresie leczenia bośniackich muzułmanek, które traktowała jako grupę szczególnie podatną na różne dolegliwości zdrowotne.

W trakcie swojej kariery, Krajewska szczegółowo dokumentowała sytuację kobiet w Bośni oraz miejscowe zwyczaje muzułmańskie. Jej notatki, które ukazały się w publikacji w 1989 roku, pokazują proteksjonistyczne podejście do muzułmanów, typowe dla jej czasów. Po upadku Austro-Węgier, Krajewska postanowiła pozostać w Bośni; niestety, z powodów zdrowotnych, w 1922 roku musiała przejść na emeryturę z powodu utraty wzroku.

W 1928 roku podjęła decyzję o powrocie do Warszawy, gdzie spędziła resztę swojego życia, kończąc je w stolicy, w której się urodziła.

Życiorys

Rodzina i wykształcenie

Teodora Krajewska przyszła na świat w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Jej ojciec, Ignacy, był pracownikiem oświaty, podczas gdy matka, Seweryna (z domu Główczyńska), zajmowała się wychowaniem dzieci, w tym ośmiu córek. Wśród sióstr Krajewskiej znalazły się znane postacie, takie jak aktorka Ada Kosmowska, dentystka Zofia de Beaurain oraz magister farmacji Janina Jastrzębska. Teodora ukończyła prestiżowe II Gimnazjum Żeńskie w Warszawie, po czym zdała egzamin nauczycielski i rozpoczęła pracę jako nauczycielka arytmetyki w gimnazjum. Jednakże, po zawarciu małżeństwa z Ignacym Krajewskim, profesorem filologii klasycznej, w 1876 roku zrezygnowała z kariery edukacyjnej.

Rodzina Krajewskich często gościła u siebie przedstawicieli inteligencji, co znacząco wpłynęło na rozwój literacki Teodory, która rozpoczęła pisanie powieści, wierszy, recenzji literackich oraz tłumaczeń. Tragedią w jej życiu był zgon męża w 1881 roku. Po stracie, Teodora powróciła do zawodu nauczycielki, pracując w prywatnym gimnazjum prowadzonym przez ciotki, jednocześnie kontynuując pisanie literatury. Wbrew oczekiwaniom rodziny i normom społecznym tego okresu, Krajewska nie zdecydowała się na ponowne małżeństwo. W 1883 roku wyjechała do Szwajcarii i rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Genewie, gdzie stała się pierwszą kobietą w historii tej uczelni, która pełniła rolę asystentki.

Na początku studiowała fizjologię, a w 1885 roku przeszła na medycynę. Angażując się w działalność polskiej diaspory w Szwajcarii, pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Polskich Studentów. Ukończyła studia w 1891 roku, a jej dysertacja zdobyła uznanie jako jedna z najlepszych. Niemniej jednak, Teodora napotkała trudności z nostryfikacją dyplomu i praktyką lekarską w Warszawie, co skłoniło ją do odpowiedzi na ogłoszenie austriackich władz, poszukujących lekarek do pracy w Bośni i Hercegowinie.

Kariera lekarska

W 1892 roku władze Austro-Węgler mianowały Teodorę Krajewską pracowniczką publicznej służby zdrowia (Amtärztin) w Tuzli. Aby zdobyć umiejętności w zakresie ginekologii i położnictwa, przeszła szkolenie w klinice w Wiedniu. W tym czasie, kobiety w Austro-Węgrzech nie miały możliwości studiowania medycyny ani wykonywania zawodu lekarza, jednak w jej przypadku zrobiono wyjątek, gdyż muzułmanki w Bośni i Hercegowinie odmawiały leczenia przez mężczyzn. Teodora była pierwszą kobietą w tym regionie z solidnym wykształceniem medycznym. Przed objęciem stanowiska uzyskała austriackie obywatelstwo, zastępując w Tuzli Annę Bayerovą z Czech.

Krajewska dotarła do Tuzli w marcu 1893 roku, gdzie szybko nauczyła się języka serbsko-chorwackiego. Na wizyty w odległych górskich miejscowościach jeździła na kucach, a w surowych zimowych warunkach chodziła pieszo. Oprócz pracy w zawodzie, wykładała higienę w seminariach nauczycielskich dla dziewcząt i uczyła dzieci polski w szkole dla Polaków. Była również aktywistką, działając na rzecz zwiększenia dostępności edukacji dla kobiet na różnych poziomach, w tym uniwersyteckim. Ze względu na duże zapotrzebowanie na jej usługi, władze Austro-Węgier zatrudniły kolejną lekarkę, Czeszkę Bohuslavę Kreckovą, która objęła posadę w Mostarze.

W 1896 roku brała udział w Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Berlinie, gdzie popierała poglądy kolonialne, uzasadniając, że mieszkańcy Bośni i Hercegowiny potrzebowali „cywilizacji i postępu z zewnątrz”, co spotkało się z krytyką ze strony wiodących austriackich ruchów feministycznych. Krajewska wykazywała również zainteresowanie osteomalacją, publikując artykuł w 1900 roku, w którym opisała to schorzenie wśród muzułmanek żyjących w górnych obszarach Tuzli. Wskazała na różne czynniki, które mogły sprzyjać tej chorobie, takie jak ubóstwo, wilgotny klimat i lokalne zwyczaje. W 1901 roku zamieszkała w Sarajewie, gdzie regularnie odwiedzała pobliskie miasta, a także uczyła higieny w lokalnych szkołach. Dzięki temu nawiązała bliską przyjaźń z inną pisarką, Jagodą Truhelką.

Emerytura

Po zakończeniu I wojny światowej Teodora Krajewska, w przeciwieństwie do wielu innych Polaków znajdujących się wśród lokalnej elity, nie zdecydowała się na przeprowadzkę do nowo utworzonej II Rzeczypospolitej. W wyniku problemów ze wzrokiem, spowodowanych zaćmą, przeszła zabieg chirurgiczny w Pradze, lecz nie przyniósł on oczekiwanych rezultatów. W 1922 roku musiała odejść na emeryturę. Po latach spędzonych w towarzystwie swojego kota, Krajewska postanowiła pożegnać kraj i ludzi, których znała i kochała. W 1927 roku wróciła do Warszawy, stolicy niepodległej Polski. Mimo że w Sarajewie Cieszyła się uznaniem, w Warszawie była już osobą anonimową. Jej siostry i ich potomkowie osiedlili się w południowej Polsce.

Teodora Krajewska zajmowała się tłumaczeniami z języków południowosłowiańskich oraz aktywnie współpracowała z Towarzystwem Polsko-Jugosłowiańskim. Poza językiem polskim i serbsko-chorwackim, znała również francuski, niemiecki oraz rosyjski. Mimo swojego wieku i niemal całkowitej utraty wzroku, postanowiła jeszcze raz odwiedzić Bośnię i Hercegowinę. Zmarła 5 września 1935 roku w Warszawie, a jej prochy spoczywają na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, obok męża.

Pamiętnik

Krajewska pozostawiła po sobie znaczący dorobek literacki. W 1989 roku jej pamiętnik został zredagowany i wydany w Polsce przez siostrzeńca, Zbigniewa Danielaka. Niniejsza publikacja została częściowo przetłumaczona na serbsko-chorwacki przez Marinę Trumić, która niestety zmarła przed zakończeniem tych prac tłumaczeniowych.

W dziełach Krajewskiej odnajdujemy odzwierciedlenie stereotypów dotyczących muzułmańskich zwyczajów. Przedstawiała ona muzułmanów z Bośni i Hercegowiny jako mniej inteligentnych i cywilizowanych w porównaniu do ich chrześcijańskich sąsiadów. Oceniając różne narodowości zamieszkujące ten region, zauważała różnice w inteligencji, które podzieliła w następujący sposób: Serbowie jako „nadzwyczaj inteligentni”, Chorwaci jako „przeciętni”, a muzułmanie jako „zbędny i obcy element”.

Warto zaznaczyć, że opinia Krajewskiej spotyka się z kontrargumentami ze strony jej współpracowników z Bośni i Hercegowiny, takich jak Bohuslava Kecková, którzy przeczą jej tezom i wskazują, że nie można łączyć inteligencji z przynależnością religijną.

Przypisy

  1. DraganaD. Tomašević, Teodora Krajewska – prva liječnica u BiH | STAV [online], stav.ba, 30.04.2017 r. [dostęp 07.03.2022 r.]
  2. Tomasz JacekT.J. Lis, Teodora Krajewska – bośniacka dr Quinn [online], o-historii.pl, 28.03.2014 r. [dostęp 07.03.2022 r.]
  3. Tomasz JacekT.J. Lis, Bosanskohercegovacke Poljakinje: Teodora Krajewska, Zofia Kawecka i Helena Nieć, [w:] Zbornik Radova Naučna/Znanstvena konferencija Bosanskohercegovačke naučnice/znanstvenice i njihov istraživački rad, Mostar 2018, s. 400–402, ISBN 978-9958-11-148-8 [dostęp 24.04.2021 r.]
  4. Teodora z Kosmowskich Krajewska: Pamiętnik. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989 r.
  5. Fuchs 2017, s. 1.
  6. Fuchs 2017, s. 5.
  7. Fuchs 2017, s. 6.
  8. Fuchs 2011, s. 77–78.
  9. Fuchs 2011, s. 78.
  10. Fuchs 2011, s. 80.
  11. Fuchs 2011, s. 81.
  12. Fuchs 2011, s. 82.
  13. Cmentarz Stare Powązki: Piotruś Czajkowski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.04.2021 r.]
  14. Tomasz JacekT.J. Lis, Inwentarz poloników z okresu austro-węgierskiego w Archiwum Federacji Bośni i Hercegowiny. Cz. I (1981–1908), Kraków: Libron, 2015, s. 146–147, ISBN 978-83-65148-54-4.

Oceń: Teodora Krajewska

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:14