Adam Ronikier


Adam Feliks Ronikier, urodzony 1 listopada 1881 roku w Warszawie, a zmarły 4 września 1952 roku w Orchard Lake, był postacią o znaczącym wkładzie w polskie życie społeczne i polityczne. Jako hrabia Imperium Rosyjskiego, pełnił rolę konserwatywnego działacza, który nie tylko angażował się w działalność lokalną, ale również w szersze aspekty polityki narodowej.

Ronikier był współzałożycielem Stronnictwa Narodowego, gdzie jego zaangażowanie w kwestiach narodowych i społecznych miało kluczowe znaczenie. Dodatkowo, pełnił funkcję prezesa Rady Głównej Opiekuńczej, co podkreśla jego zaangażowanie w działania na rzecz społeczności. W 1909 roku został również obywatelem ziemskim guberni siedleckiej.

W swoim dorobku miał też przynależność do Korporacji Akademickiej Arkonia, co świadczy o jego edukacyjnym i towarzyskim zaangażowaniu w ówczesnej Warszawie. Ponadto, był właścicielem dóbr Ryki, co potwierdza jego status wśród elit społecznych tamtego okresu.

Życiorys

W 1916 roku Adam Ronikier był członkiem Zarządu Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój polskiego szkolnictwa. Ponadto pracował w Komisji do Spraw Jeńców Tymczasowej Rady Stanu, co pokazuje jego aktywną rolę w czasie I wojny światowej. Już w 1918 roku pełnił funkcję przedstawiciela Rady Regencyjnej w Berlinie. Jego działalność obejmowała także organizację Rady Głównej Opiekuńczej (RGO), której był jednym z założycieli, a także kierował nią w latach 1916–1918. W czasie II wojny światowej zasiadał jako pierwszy prezes RGO oraz przewodniczył działaniom na rzecz wsparcia niemieckiego wysiłku wojennego.

Po zdymisjonowaniu przez Niemców miał znaczące spotkania, w tym rozmowę z brytyjskim agentem politycznym Horacym Coockiem w Warszawie w grudniu 1943 roku. W lutym 1944 roku Gestapo aresztowało Ronikiera na trzy tygodnie, a jego przesłuchania miały miejsce w Krakowie. Na podstawie poniższych rekomendacji arcybiskupa Sapiehy, udał się do Korczyny, do majątku generała Stanisława Szeptyckiego, gdzie kontynuował swoją działalność. W lipcu 1944 ponownie podjął rozmowy polityczne z Niemcami, by zapobiec przewidywanej masakrze polskiej młodzieży w Warszawie.

Jego pomysł na peaceful takeover Warszawy przez Armii Krajowej zdobył także zainteresowanie niektórych niemieckich polityków oraz wojskowych, co przyczyniło się do rozważań nad wprowadzeniem rozwiązania podobnego do tego z Paryża w sierpniu 1944. Wśród zwolenników tej idei był m.in. Józef Mackiewicz.

Po upadku powstania warszawskiego, Ronikier aktywnie przewodniczył kampanii propagandowej obok Feliksa Burdeckiego, która miała na celu wspieranie niemieckich działań wojennych przeciwko ZSRR wśród ludności Generalnego Gubernatorstwa. Z upoważnienia Obersturmführera SS Alfreda Kolfa oraz przy wsparciu radcy arcybiskupa Sapiehy, ustanowił Biuro Studiów w Krakowie pod koniec października 1944, które liczyło około 70 aktywistów, głównie z grona ziemiańskiego.

Wśród członków Biura znajdowały się takie postacie jak Józef Mackiewicz, Aleksander Bocheński, Dominik Horodyński, Stanisław Stomma, Tomasz Rostworowski, Alfred Wielopolski, sekretarz Ronikiera Andrzej Ciechanowiecki, Kazimierz Okulicz, Stanisław Tyszkiewicz oraz Antoni Plater-Zyberk.

Ich działania miały na celu przygotowanie fundamentów pod kolaboracyjny rząd polski, który byłby odpowiedzialny za dostarczanie kontyngentów dla armii niemieckiej, co miało zapewnić opiekę nad robotnikami przymusowymi i przywrócenie edukacji gimnazjalnej. Prasa kontrolowana przez władze zaczęłą odwoływać się do Polaków, a Ronikier ogłaszał gotowość Niemców do uznania rządu londyńskiego, co miało związek z planami utworzenia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego pod protekcją ZSRR.

W obliczu narastającego zagrożenia, hrabia Ronikier opuścił Polskę 18 stycznia 1945 roku, tuż przed inwazją Armii Czerwonej na Kraków, aby uniknąć aresztowania i wyroków śmierci, o których usłyszał przez radio. Zmarł na emigracji w Stanach Zjednoczonych, a jego prochy zostały sprowadzone z powrotem do Polski, gdzie 15 maja 2009 roku zostały pochowane w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach.

Dzieła

Adam Ronikier jest autorem wielu znaczących dzieł. Jego praca „Pamiętniki 1939-1945” (red. i oprac. tekstu Maria Rydlowa) ukazała się w Wydawnictwie Literackim w Krakowie w 2001 roku, z numerem ISBN 83-08-03169-2.

Przypisy

  1. Siemiński 2019 r., s. 58.
  2. Friszke 2011 r.
  3. Horodyński 2011 r.
  4. Brzoza i Sowa 2006 r., s. 664.
  5. Jakóbiec 2005 r., s. 469-472.
  6. Jakóbiec 2005 r., s. 470.
  7. Gapys 2001 r., s. 169.
  8. Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998 r., s. 221.
  9. Józef Stemler, Dzieło samopomocy narodowej. Polska Macierz Szkolna 1905-1935, Warszawa 1935 r., s. 173.
  10. Spis alfabetyczny obywateli ziemskich Królestwa Polskiego ze wskazaniem ostatniej stacji pocztowej, 1909 r., s. 103.

Oceń: Adam Ronikier

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:6