Grzegorz Winkler


Włodzimierz Grzegorz Winkler, urodzony 1 lipca 1966 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim malarzem, którego twórczość oraz styl odzwierciedlają bogactwo doświadczeń artystycznych. W latach 80. i 90. związał się on ze sztuką bohemy w Warszawie oraz Krakowie, co miało znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny.

Grzegorz doskonalił swoje umiejętności malarskie w pracowni Leona Michny. Aktualnie jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Warszawski, Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Zrzeszenia Artystycznego „ZA”. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie kontynuuje swoją artystyczną drogę.

W twórczości Grzegorza Winklera dominują obrazy abstrakcyjne lub znajdujące się na granicy figuracji i abstrakcji. Jego prace cechują się uproszczonymi formami, które mogą być odzwierciedleniem przedmiotów z rzeczywistości, lecz ukazanych w sposób symboliczny. Jak sam artysta podkreśla, „Znak malarski może być zarazem całkowicie oderwaną od rzeczywistości abstrakcyjną formą.”

Inspiracje w jego pracy czerpane są z filozofii i kultury Orientu, jak również z awangardowych nurtów zachodniej sztuki. Zainteresowanie tymi tematami wynika z kontrkulturowych doświadczeń artysty oraz zaangażowania w alternatywne ruchy artystyczne, w tym m.in. ruch hippisowski. Grzegorz zachwyca się różnorodnością kultur, co znajduje odzwierciedlenie w jego kolekcji masek afrykańskich oraz krzyży etiopskich.

Swoje malarskie wizje Grzegorz często nazywa koanami, inspirowany filozofią Zen, co dodaje głębi jego abstrakcyjnym przedstawieniom. „Co jest dla niego punktem wyjścia w malarskim opisie świata i kultury? Świadomość wielkiej różnorodności nagromadzonych form i treści, wręcz gmatwanina znaczeń i symboli.” Winkler zaznacza również, że „Inspirują mnie archetypy i symbole, różne znaczenia nadawane rzeczom i osobom w różnych kulturach. To jest jak spojrzenie na dany problem w zupełnie nowy, zaskakujący czy olśniewający innością widzenia sposób.”

Wybrane wystawy indywidualne

Prezentujemy wybór indywidualnych wystaw Grzegorza Winklera, który zyskał uznanie na wielu prestiżowych wydarzeniach artystycznych. Poniżej znajdują się szczegóły.

  • „Orient i kontrkultura” – Galeria Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kazimierzowski, 2011. Słowo wstępne wygłosił kustosz galerii dr Tomasz Strączek,
  • „Faith and the Muse”, Galeria Dzwonnica w Wilanowie, 2011,
  • Cytadela Warszawska, 2012,
  • Galeria „ZA”, Zrzeszenie Artystyczne „ZA”, 2013,
  • „Wenren-Hua” – inspiracje. Malarstwo i rysunek tuszem, Galeria Stara Prochownia, Warszawa, 2013. Ekspozycja obrazów i rysunków powstałych pod wpływem chińskiej estetyki wenren,
  • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie-Czytelnia, ekspozycja w latach 2013–2016,
  • „Koany”, Skwer Hoovera, filia Fabryki Trzciny, Warszawa, 2014,
  • „Malarstwo”, Stowarzyszenie Historyków Sztuki-Zespół Zamkowy w Niedzicy, 2014,
  • „Koany – wejrzenie w pustkę”, wystawa zorganizowana w ramach VIII Dni Japonii, odbywających się od 27 do 29 października na Uniwersytecie Warszawskim, w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ekspozycja trwała do 14 października 2014 roku. Wernisażowi towarzyszył koncert Saby Litwińskiej, a słowo o estetyce zen wygłosiła prof. Agnieszka Kozyra,
  • „KOanY”, Galeria DAP, Warszawa, 2015.

Warto podkreślić, że prace Winklera znajdują się w prywatnych kolekcjach w Norwegii, Szwecji, Japonii i Australii. Jego twórczość zainspirowana była różnorodnymi bodźcami muzycznymi, w tym: Johnem Cage’em, Karlheinzem Stockhausenem, Iannisem Xenakisem, Olivierem Messiaenem, a także artystami takimi jak Patti Smith, Led Zeppelin czy The Doors.

Hymn artysty: “Waiting Underground” – Patti Smith.

Przypisy

  1. FilipF. Łazicki, KOANY – wejrzenie w pustkę – wystawa malarstwa Grzegorza Winklera – 27.10-14.11.2014 r., [w:] Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie [dostęp 24.10.2016 r.]
  2. Wystawa prac Grzegorza Winklera „Wenren – Hua. Inspiracje”, [w:] Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej [online], scek.pl, 2013 [dostęp 04.10.2016 r.]
  3. Grzegorz Winkler, Wernisaż Stara Prochownia. Grzegorz Winkler [dostęp 04.10.2016 r.]
  4. Grzegorz Winkler – „KOANY” Paintings. Grzegorz Winkler [dostęp 04.10.2016 r.]
  5. Grzegorz Winkler – Koans – Insight into „the Emptiness” Paintings*. Grzegorz Winkler [dostęp 24.10.2016 r.]
  6. Grzegorz Winkler „Paintings” ZPAP 2015. Grzegorz Winkler [dostęp 24.10.2016 r.]
  7. Kurs malarstwa - Leon Michna Autorska Pracownia Malarstwa i Rysunku [online], leonmichna.com [dostęp 18.11.2017 r.]
  8. Włodzimierz GrzegorzW.G. Winkler i DorotaD. Piekarska-Winkler, Krzyże Etiopii: orientalna ewolucja na obrzeżach Kościoła, „Saeculum Christianum: pismo historyczne”, 5/1, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 2008.
  9. GrzegorzG. Winkler i inni, Grzegorz Winkler, Warszawa: QLCO. Agencja Reklamowo-Wydawnicza, 2011.
  10. WiesławW. Sokołowski, Dom pracy twórczej ZA, „Trwanie”, ISSN 1507-9341.

Oceń: Grzegorz Winkler

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:12