Zdzisław Pająk


Zdzisław Jan Pająk to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej nauki. Urodził się 26 lutego 1924 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył 30 sierpnia 2019 roku w Poznaniu.

Był on znanym polskim fizykiem oraz profesorem nauk fizycznych, który swoją karierę naukową skoncentrował głównie na radiospektroskopii fazy skondensowanej. Jego badania w tej dziedzinie przyczyniły się do rozwoju wiedzy na temat właściwości materiałów w różnych stanach skupienia.

Zdzisław Pająk pełnił również rolę nauczyciela akademickiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie miał możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.

Życiorys

Urodził się jako syn Stanisława i Janiny. Swoją edukację z zakresu fizyki zakończył na Politechnice Gdańskiej w 1950 roku. Stopień doktorski uzyskał w 1959 w warszawskim Instytucie Fizyki PAN. Habilitację zrealizował w 1962 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1966–1969 pełnił rolę kierownika Katedry Fizyki Doświadczalnej UAM, a następnie od 1969 do 1975 był wicedyrektorem i dyrektorem Instytutu Fizyki. Przez sześć lat, od 1975 do 1981, zajmował stanowisko dziekana Wydziału Matematyki i Fizyki. Jako kierownik Zakładu Radiospektroskopii pracował przez 25 lat, od 1969 do 1994 roku.

W ciągu swojej kariery odbył zagraniczne staże naukowe, w tym w moskiewskiej Akademii Nauk ZSRR w 1957 roku, w paryskiej Sorbonie między 1959 a 1960 oraz na University of London w 1962 roku. Został członkiem wielu zagranicznych towarzystw naukowych, w tym belgijskiego Société Royale des Sciences de Liège, francuskiego Groupement AMPERE oraz Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.

W swoich badaniach koncentrował się na syntezie i doskonaleniu właściwości dielektrycznych ferroelektryków o przenikalności niezależnej od temperatury. W jego dorobku znajdują się takie osiągnięcia, jak: odkrycie wielokrotnych wiązań wodorowych w cieczach aromatycznych i heteroaromatycznych, opracowanie nowatorskiej metody pomiarów czasów relaksacji spin-siatka w cieczach, a także odkrycie jonowych faz plastycznych oraz nowej grupy organicznych kryształów ferroelektrycznych.

Jego badania były publikowane m.in. w takich czasopismach jak „Journal of Magnetism and Magnetic Materials”, „Molecular Physics”, „Physical Review B” oraz „Solid State Communications”. Jako promotor nadzorował 36 prac doktorskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w kształcenie młodych naukowców.

W uznaniu za swoje osiągnięcia naukowe i działalność na rzecz edukacji, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1973 roku oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1977 roku.


Oceń: Zdzisław Pająk

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:18