Tadeusz Puff


Tadeusz Puff, urodzony 15 września 1911 roku w Warszawie, a zmarły 26 stycznia 1987 roku w tym samym mieście, był wybitnym wykładowcą i znaczącą postacią w polskim środowisku akademickim. Jego kariera w Politechnice Warszawskiej obejmowała szereg ważnych ról, między innymi funkcje dziekana oraz prorektora.

Warto również zaznaczyć, że Tadeusz Puff był honorowym prezesem Rady Stołecznej Naczelnej Organizacji Technicznej, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój techniki i nauki w Polsce.

Życiorys

W 1931 roku Tadeusz Puff zakończył naukę w męskim gimnazjum św. Kazimierza, które było usytuowane w Warszawie. Po tym wydarzeniu, w latach 1931–1932, odbył swoją służbę wojskową w szkole podchorążych piechoty w Świeciu.

Studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej rozpoczął w 1932 roku. Ukończenie nauki w 1939 roku zaowocowało podjęciem pierwszej pracy w Państwowej Fabryce Amunicji w Skarżysku, gdzie zyskał cenne doświadczenie. W tym samym roku wziął udział w kampanii wrześniowej.

Podczas okupacji niemieckiej angażował się w nauczanie w tajnych kompletach. Jego kariera zawodowa była ściśle związana z Politechniką Warszawską, gdzie był jednym z kluczowych współorganizatorów Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz jednym z pierwszych samodzielnych pracowników Katedry Technologii Budowy Maszyn.

W 1980 roku jego zespół otrzymał prestiżową nagrodę „Mistrza Techniki” za opracowanie innowacyjnego automatu do montażu dźwigni zaworowych, który został stworzony na zlecenie Fabryki Samochodów Osobowych FSO. Tadeusz Puff był także aktywnym uczestnikiem stowarzyszeń inżynierskich, takich jak Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Ponadto, był współtwórcą konkursu „Mistrz Techniki”.

Po zakończeniu kariery, Tadeusz Puff znalazł swoje miejsce na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 100A-VII-2), gdzie spoczywa do dziś, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej inżynierii.

Stanowiska

W ciągu swojej kariery Tadeusz Puff piastował wiele istotnych stanowisk, które przyczyniły się do jego wpływu na rozwój technologii w Polsce.

  • w 1939 roku rozpoczął pracę w Państwowej Fabryce Amunicji mieszczącej się w Skarżysku,
  • między 1954 a 1960 był prodziekanem Wydziału Mechanicznego Technologicznego na Politechnice Warszawskiej,
  • w latach 1960–1966 pełnił funkcję dziekana tego samego wydziału,
  • od 1966 do 1969 był prorektorem Politechniki Warszawskiej,
  • w latach 1972–1981 zajmował stanowisko kierownika Zakładu Technologii Maszyn w Instytucie Technologii Mechanicznej PW.

Członkostwa

Tadeusz Puff piastuje ważne stanowiska w branży, które odzwierciedlają jego zaangażowanie oraz wpływ w organizacjach zawodowych.

  • Honorowy przewodniczący Rady Stołecznej NOT,
  • Przewodniczący Głównej Komisji Nagród NOT.

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

W dorobku Tadeusza Puffa znajduje się wiele ważnych nagród i wyróżnień, które odzwierciedlają jego znaczący wkład w rozwój kultury i techniki.

  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (1971),
  • Medal im. prof. H. Mierzejewskiego,
  • Medal im. B. Rumińskiego,
  • W 1980 roku zespół kierowany przez T. Puffa otrzymał nagrodę Mistrza Techniki.

Ważne publikacje

Wśród ważnych publikacji Tadeusza Puffa można znaleźć znaczące prace, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinie technologii i inżynierii.

  • „Technologia budowy maszyn”, wyd. PWN 1977,
  • „Podstawy technologii montażu maszyn i urządzeń”, wyd. WNT 1980.

Przypisy

  1. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, nr 3, 20.04.1971 r., s.13.

Oceń: Tadeusz Puff

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:9