Stanisław Jackowski


Stanisław Jackowski, urodzony 11 sierpnia 1887 roku w Warszawie, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiej sztuki rzeźbiarskiej. Jego twórczość obejmowała różnorodne formy artystyczne, przez co zyskał uznanie w kręgach artystycznych w Polsce.

Warto zaznaczyć, że artysta zmarł 10 marca 1951 roku w Katowicach, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie sztuki. Jackowski był znany nie tylko ze swoich talentów rzeźbiarskich, ale również z pasji i zaangażowania w rozwój polskiej kultury artystycznej.

Życiorys

Stanisław Jackowski był synem Aleksandra i Emilii z Trembińskich. W swojej edukacji rozpoczął naukę w Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie, gdzie ukończył naukę w roku 1908.

W okresie od 1909 do 1911 roku kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem uznanego artysty Konstantego Laszczki. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1911−1912 miał przyjemność uczęszczać do akademii Colarossiego. Przed wybuchem II wojny światowej osiedlił się w Warszawie, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym. Był nie tylko artystą, ale również pełnił funkcję członka oraz wieloletniego prezesa Towarzystwa Rzeźba.

Stanisław Jackowski zmarł, a jego miejsce spoczynku znajduje się nacmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 66-1-1/2.

Ważniejsze prace

Stanisław Jackowski, artysta znany ze swej twórczości rzeźbiarskiej, stworzył szereg znaczących dzieł, które do dziś przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Oto niektóre z jego ważniejszych prac:

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: ALEKSANDER JACKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 09.10.2019 r.]
  2. Marek Kwiatkowski: Wielka księga Łazienek. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000 r., s. 194.
  3. Późniejsze nazwy szkoły: Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Maurycego hr. Zamoyskiego, Gimnazjum Towarzystwa im. Jana Zamoyskiego, XVIII Liceum im. Jana Zamoyskiego. W Smolna 30. Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego Warszawa: PIW, 1989 r., spis absolwentów rocznika 1908 s. 333, poz. 25 oraz fot. zbiorowa nr 22 po s. 128.
  4. Patron 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – do 1939 r. jego popiersie znajdowało się na istniejącym do dziś cokole (obecnie pustym) na terenie dawnych koszar pułku w Suwałkach.
  5. a b StanisławS. Łoza StanisławS. (red.), Czy wiesz kto to jest?, (Przedr. fotooffs., oryg.: Warszawa : Wydaw. Głównej Księgarni Wojskowej, 1938.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983 r., s. 278.

Oceń: Stanisław Jackowski

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:8