Krystyna Kwiatkowska, urodzona 23 lipca 1946 roku w Warszawie, to znana polska muzyk oraz utalentowana autorka piosenek. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w murach Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie studiowała na Wydziale Kompozycji.
Jako twórczyni, Kwiatkowska zasłynęła z wielu piosenek dla młodszej publiczności, w tym wyjątkowych utworów takich jak: „Zuzia, lalka nieduża”, „Najłatwiejsze ciasto w świecie”, „O czym marzą dzieci” oraz „Pięknie żyć”. Dodatkowo, stworzyła musical „Wanna Archimedesa” oraz spektakl muzyczny „Pan Tenorek i Błękitny balonik”. Jej prace odznaczają się również dużą ilością programów muzycznych dla dzieci i młodzieży, realizowanych zarówno w Polskim Radiu, jak i Telewizji.
W 1981 roku, Krystyna Kwiatkowska założyła dziecięcą grupę wokalną „Radiowe Nutki”. Zespół ten szybko stał się platformą dla wielu młodych artystów, w tym Ryszarda Rynkowskiego, Danuty Błażejczyk, Mieczysława Szcześniaka, Zbigniewa Wodeckiego, Jerzego Kryszaka, Jaceka Wójcickiego, Hanny Banaszak, Wiktora Zborowskiego oraz Krzysztofa Tyńca. Ich wspólnym wysiłkiem powstały liczne niezapomniane wykonania.
Od 2012 roku, Krystyna Kwiatkowska pełni rolę prezesa Fundacji im. Ireny Kwiatkowskiej, kontynuując swoją misję na rzecz kultury i sztuki. Jej działania mają znaczący wpływ na rozwój muzyczny młodego pokolenia.
Działalność zawodowa
Krystyna Kwiatkowska, utalentowana muzyk, w latach 1975–1993 mogła swobodnie rozwijać swoje umiejętności w Polskim Radiu. Była odpowiedzialna za tworzenie oraz prowadzenie audycji muzycznych skierowanych głównie do dzieci. Równolegle, współpracowała z Teatrem Polskiego Radia, gdzie pisała muzykę do wielu słuchowisk – ich liczba sięga aż 50. Niezwykle ważnym krokiem w jej twórczości było założenie dziecięcej grupy wokalnej o nazwie Radiowe Nutki, która szybko zdobyła uznanie.
W latach 1993–2015 Kwiatkowska związała się z Telewizją Polską, gdzie mogła realizować swoje pasje poprzez tworzenie cyklicznych programów muzycznych dla dzieci oraz młodzieży, takich jak: Dźwiękogra, Muzyczna skakanka i Studio pod pięciolinią. W tym czasie napisała także muzykę do pięciu bajek autorstwa Justyny Holm, które realizowali reżyserzy, tacy jak Paweł Trzaska, Janusz Józefowicz oraz Andrzej Strzelecki. W tych bajkach można było podziwiać takie gwiazdy, jak Irena Kwiatkowska, Maria Peszek, Joanna Trzepiecińska, Piotr Machalica, Jacek Wójcicki, Bernard Ładysz, Piotr Gąsowski oraz Wiktor Zborowski.
Gawęda muzyczna mistrza to kolejny projekt, który zainicjowała, tworząc cykl dla dzieci przy współpracy z firmą Partus. Kwiatkowska brała również aktywny udział w relacjonowaniu różnych festiwali i wydarzeń muzycznych dla dzieci, takich jak OSA (Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne), UNICEF oraz imprezy w Koninie i Chodzieży.
W 2000 roku zorganizowała wyjazd do Japonii dla dziecięcego zespołu Małe Podlasie z Siedlec, który został zaproszony na serię koncertów przez PTPI (People To People International w Gifu). Z tej okazji stworzyła programy relacjonujące ich pobyt, które emitowane były w TVP 2 pod tytułem Porando No Kodomotachi.
W latach 1998–2006 pełniła funkcję kierownika muzycznego w programie Od przedszkola do Opola. Od 2001 roku zaangażowała się w produkcję cyklu dla dzieci pt. Budzik, do którego stworzyła sekwencję muzyczną nazywaną Pan Tenorek, komponując piosenki oraz pisząc scenariusze. Jacek Wójcicki zyskał popularność jako odtwórca roli Pana Tenorka.
W latach 2006–2007 powstał cykl bajek Babcia Róża i Gryzelka dla pasma Wieczorynka w TVP1, który miał formę teatrzyku z wykorzystaniem animacji w różnych stylach, w tym także 3D. Krystyna Kwiatkowska była odpowiedzialna za pomysł programu, muzykę oraz reżyserię (w 12 odcinkach reżyserem był Andrzej Kotkowski). Teksty scenariuszy stworzyli Małgorzata Strzałkowska, Justyna Holm, Joanna Jung, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Jolanta F. Mąkosa. W tej produkcji mogliśmy usłyszeć znakomitych aktorów, takich jak: Irena Kwiatkowska, Krystyna Tkacz, Izabella Olejnik (Babcia Róża), Ewa Złotowska (głos Gryzelki), Jerzy Bończak, Krzysztof Tyniec (głos kosmity Munia), Kacper Kuszewski, Wiktor Zborowski oraz wiele innych znanych postaci.
Wśród jej licznych projektów znajdowało się również „Śpiewające laboratorium”, dla którego stworzyła muzykę na zamówienie Stołecznej Estrady. Pracowali przy tym utworze uznani wykonawcy, tacy jak M. Szcześniak, R. Rynkowski, J. Kryszak oraz wiele dziecięcych zespołów. Widowisko to zostało zarejestrowane dla TVP2 w 1991 roku.
W 1992 roku, z okazji 40-lecia Gawędy, napisała muzykę do widowiska zgodnie z scenariuszem Krzysztofa Jaślara, które miało miejsce w Teatrze Wielkim. Kolejnym jej projektem było „Lasówka”, skomponowana na zamówienie Teatru Rampa, gdzie Andrzej Strzelecki pełnił rolę reżysera. Kwiatkowska stworzyła również musical „Wanna Archimedesa” na podstawie libretta i w reżyserii Krzysztofa Jaślara, prezentując go w Warszawie w teatrach Rampa i Capitol, gdzie główną rolę odegrał Krzysztof Tyniec. Produkcja była beneficjentem Programu Edukacji Kulturalnej MKIDN w 2014 roku.
W 2017 roku na scenie Teatru Kamienica zadebiutował spektakl muzyczny dla dzieci „Pan Tenorek i Błękitny Balonik”, oparty na piosenkach wykonywanych przez Pana Tenorka. Muzyka jest dziełem Krystyny Kwiatkowskiej, natomiast scenariusz napisała Elżbieta Szczypek, a reżyserem był Krzysztof Jaślar.
Krystyna Kwiatkowska ma na swoim koncie wiele wydań muzycznych, które zrealizowały między innymi: Polskie Nagrania, Polskie Radio i Telewizja, Pomaton EMI, Tonpress oraz Gamma, a także w formie publikacji nutowych przez PWM, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Prószyński i Spółka, Didasco oraz inne wytwórnie.
Aktualnie Kwiatkowska regularnie zapraszana jest na festiwale jako juror, przyczyniając się do rozwoju kultury muzycznej w Polsce. W latach 2002–2005 była także członkiem kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży, honorowanej tytułem „Sztuka Młodym”.
Życie prywatne
Krystyna Kwiatkowska związana jest z uznanymi postaciami polskiej sceny artystycznej. Jest matką utalentowanej wokalistki Doroty Jaremy, która zdobyła popularność dzięki swoim występom muzycznym. Dodatkowo, Krystyna jest bratanicą znakomitej aktorki Ireny Kwiatkowskiej, co podkreśla jej rodzinne związki z artystycznym światem.
Nagrody
Krystyna Kwiatkowska, uznawana za wybitną postać w polskiej muzyce, ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród, które świadczą o jej talentach i twórczości. Oto niektóre z wyróżnień, które zdobyła w trakcie swojej kariery:
- W 1-szym Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów, którego jury przewodniczył Witold Lutosławski, artystka została nagrodzona za utwory: „Muzyka symfoniczna” oraz „Muzyka liryczna”,
- Otrzymała również nagrodę od Stowarzyszenia Autorów ZAIKS za Całokształt Twórczości dla Dzieci,
- Przyznano jej nagrodę na Konkursie Radiowo Telewizyjnych Programów Oświatowych PRIX JAPON za muzykę do słuchowiska „W ogrodzie tysiąca kaktusów”,
- Międzynarodowy Konkurs OIRT uhonorował ją za utwór „Kwiecień”,
- Ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych w konkursach radiowych na piosenki dla dzieci i młodzieży, w tym 1a nagroda za piosenki: „Na cztery i na sześć”, „Zwykły list choć wiersz”, „Na przekór pogodzie” oraz „Tu dobrze mi”,
- W 2018 roku zdobyła nagrodę Konkursu ZAKR „Malwy” za piosenkę „Blues pod malwami” do tekstu Jacka Cygana.
Przypisy
- Krystyna Kwiatkowska o muzyce w radiu, telewizji i teatrze. polskieradio.pl, 12.02.2023 r. [dostęp 05.06.2023 r.]
- a b Krystyna Kwiatkowska w Radiu Pogoda. radiopogoda.pl, 14.09.2022 r. [dostęp 05.06.2023 r.]
- a b Kwiatkowska Krystyna. bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 05.06.2023 r.]
- Krystyna Kwiatkowska w bazie Discogs.com.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zofia Bartoszewska | Marcin Olszyński | Jadwiga Hładki-Wajwódowa | Zofia Grabowska (tancerka) | Agnieszka Glińska (montażystka) | Irma Czaykowska | Henryk Majewski (muzyk) | Katarzyna Figura | Filip Borowski | Magdalena Tulli | Riya Sokół | Emilia Herse | Stanisław Jackowski | Krystyna Gorazdowska | Paweł Birula | Leszek Nagrabecki | Piotr Bakal | Janusz Szpotański | Zbigniew Staszyszyn | Nina NovakOceń: Krystyna Kwiatkowska (muzyk)