Teresa Janasz


Teresa Janasz, urodzona 12 sierpnia 1921 roku w Warszawie, to postać o znaczącym dorobku naukowym oraz niezwykłych pasjach. Zmarła 19 grudnia 2001 roku we Wrocławiu.

Posiadała tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych, koncentrując swoje badania na historii powszechnej państwa i prawa. Jako profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, odegrała ważną rolę w kształtowaniu wiedzy w tej dziedzinie.

Poza działalnością naukową, Teresa Janasz była zapaloną taterniczką i grotołazką, co świadczy o jej zamiłowaniu do poznawania natury oraz podejmowania wyzwań w trudnych warunkach. Jej życie ukazuje pasję do edukacji oraz odkrywania piękna otaczającego świata.

Życiorys

Teresa Janasz przyszła na świat w rodzinie inteligencko-ziemiańskiej jako córka Wacława (1878–1956) oraz Zofii (1890–1973) z rodu Zaleskich. W Warszawie uczęszczała do szkoły podstawowej i następnie do liceum humanistycznego, zdobijając maturę w maju 1939 roku. Okres II wojny światowej spędziła na terenie powiatu garwolińskiego, najpierw w majątku babki – Zofii Zaleskiej, a po konfiskacie przez niemieckie władze – w Gęsiej Wólce. W tej wiosce aktywnie uczestniczyła z ojcem Wacławem w Związku Walki Zbrojnej oraz później w Armii Krajowej.

Od września 1944 do października 1945 roku Teresa pełniła funkcję telegrafistki w wojsku (3. Samodzielny Pułk Łączności w Lublinie), jednak szybko przeszła do sztabu tej jednostki, zlokalizowanego najpierw we Włochach, a później w Zgierzu. Po przeniesieniu do rezerwy, w stopniu kaprala, otrzymała jako osadniczka wojskowa trzy hektary ziemi we wsi Czarne (w powiecie Jelenia Góra), z których się zrzekła w 1950 roku, decydując się na stały pobyt we Wrocławiu.

Studia na Wydziale Prawno-Administracyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęła jesienią 1946 roku, w tym samym roku co Franciszek Ryszko. 24 listopada 1950 roku uzyskała tytuł magistra praw. W międzyczasie, w związku z ситуациями osobistymi i materialnymi, zdobywała doświadczenie zawodowe w różnych instytucjach, takich jak Oddział Farmacji przy Wydziale Lekarskim, Powiatowy Związek Bojowników o Wolność i Demokrację oraz w Wydawnictwie Ossolineum. Po ukończeniu studiów aktywnie uczestniczyła w seminarium z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, które prowadził profesor Stanisław Hubert.

Rozpoczęcie pracy naukowej związane było z przygotowaniem rozprawy doktorskiej, która początkowo dotyczyła wpływu francuskich uczonych i publicystów XVIII wieku na polskie zagadnienia ustrojowe czasów Oświecenia. Następnie skoncentrowała się na ustawie socjalnej dotyczącej Francji od XVII wieku do czasów Restauracji, a 29 maja 1964 roku, na podstawie rozprawy Praca najemna we Francji w czasach Rewolucji I Cesarstwa (Warunki prawne) uzyskała stopień doktora, a jej recenzentem był Michał Sczaniecki.

Jej największym osiągnięciem akademickim była rozprawa na temat Państwo Francuskie 1940-1944. Ideologia, organizacja, prawo, zrecenzowana przez Jana Baszkiewicza i Marka Sobolewskiego. Na jej podstawie 23 marca 1976 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego i w następnym roku objęła stanowisko docenta. Wiosną 1991 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kierowała Zakładem Prawa Rzymskiego. Chociaż w październiku 1991 roku przeszła na emeryturę, nadal prowadziła seminaria.

Wyspecjalizowała się w problematyce przemian ustrojowych we Francji, doskonale władając językiem francuskim. Z tego powodu niemal wyłącznie badała kwestie związane z działalnością państwa francuskiego w kontekście żydowskim (1940-1944), co zaowocowało publikacjami, w tym książką wydaną we Wrocławiu w 1968 roku oraz licznymi artykułami w „Czasopiśmie Prawno-Historycznym”, odnajdującymi tematykę dziejów ustrojowo-prawnych Francji.

W marcu 1968 roku aktywnie wsparła studentów w związku z wydarzeniami, a po 1980 roku intensywnie działała w NSZZ Solidarność, pełniąc funkcję sekretarza Ośrodka Badań Społeczno-Zawodowych w Dolnośląskim Regionie.

W latach 50. i 60. XX wieku była jedną z czołowych polskich grotołazów. Była współzałożycielką Sekcji Grotołazów przy Oddziale Miejskim PTTK we Wrocławiu, a następnie Sekcji Grotołazów Wrocław. Stanowiła autorytet dla wielu grotołazów, biorąc udział w wyprawach do polskich Tatr (Czarnej i Zimnej) oraz do francuskich Wogezów. W 1956 roku ustanowiła kobiecy rekord głębokości w jaskini, schodząc na 640 metrów do Gouffre Berger we Francji. Przez wiele lat angażowała się również w działalność wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. Jest autorką francuskojęzycznej monografii poświęconej Jaskini Zimnej w Dolinie Kościeliskiej (Monographie de la grotte Zimna).

Teresa Janasz zmarła 19 grudnia 2001 roku we Wrocławiu, a jej ostatnie miejsce spoczynku to grobowiec rodzinny na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie (kwatera 25, rząd 5, miejsca 20 i 21).

Członkostwo w organizacjach

Od 1978 roku Teresa Janasz była aktywnym członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, a w latach 1995–1996 pełniła funkcję w Zarządzie WTN. Jej zainteresowania historyczne skłoniły ją do przynależności do Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii.

W swojej karierze naukowej, nawiązała również bliskie kontakty z różnymi francuskimi instytucjami badawczymi, co zaowocowało współpracą z wieloma prestiżowymi organizacjami. Była członkiem Association Henri Capitant des amis de la culture juridique française od 1979 roku, a także honorowym członkiem Association Souvenir de la déportation „Nuit et Brouillard”. Od 1975 roku systematycznie brała udział w dorocznych kongresach, co świadczy o jej zaangażowaniu w tematykę związaną z historią deportacji.

Janasz współpracowała także z Institut Charles-de-Gaulle w Paryżu oraz z byłym Comité d’histoire de la deuxième guerre mondiale w Paryżu. W redakcji „Revue d’histoire de la deuxième guerre mondiale” opublikowała liczne recenzje polskich książek poświęconych historii II wojny światowej, co stanowi dowód na jej aktywne uczestnictwo w międzynarodowym dyskursie historycznym.

Odznaczenia

Teresa Janasz to postać wyróżniająca się licznymi odznaczeniami, które podkreślają jej osiągnięcia i zasługi. Poniżej znajduje się lista wyróżnień, jakie otrzymała:

  • medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • medal za Odrę, Nysę, Bałtyk,
  • odznaka Grunwaldzka,
  • złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. RomanR. Bebak, Historia Wrocławskiej Sekcji Grotołazów, [w:] Kazimiera (Mika) K. Anioł, Nina N. Walny, Krzysztof K. Nowak (red.), Tak było. Turystyka studencka w środowisku wrocławskim, Wrocław: Fundacja Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, 21.06.2023 r.
  2. Piotr P. Wojciechowski, Plac Rycerski, „Biuletyn Informacyjny PKN ICOMOS” (4), Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS – Polska, 25.08.2021 r.
  3. Edmund E. Klein, Józef J. Koredczuk, Janasz Teresa 1921–2001 [online], Uniwersytet Wrocławski, 25.08.2021 r.
  4. Dzieje Sekcji [online], Sekcja Grotołazów Wrocław, 25.08.2018 r.
  5. Teresa T. Suleja (red.), Absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego, tom I (1946–1989), Acta Universitatis Wratislaviensis No 2433, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 20.09.2018 r.
  6. Józef J. Koredczuk, Dzieje Zakładu Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, „Przegląd Prawa i Administracji”, C (1), Acta Universitatis Wratislaviensis No 3661, Wrocław: Uniwersytet Wrocławski, 01.05.2020 r.
  7. Teresa Janasz, Państwo francuskie wobec kwestii żydowskiej (1940-1944), „Acta Universitatis Wratislaviensis” (74), Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1968 r.
  8. Krystyna K. Witkowska, Powązki – mówiące kamienie: inskrypcje nagrobne na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 2009 r.
  9. Lucyna L. Lehmann, Marek M. Maciejewski (red.), Pamięci zmarłych profesorów i docentów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 1945-2010, Wrocław: Uniwersytet Wrocławski, 2010 r.
  10. Dagmara D. Zadrożna, 60-lecie Sekcji Matki Naszej [online], portal Sekcji Grotołazów Wrocław, 18.10.2015 r.
  11. Janusz J. Fereński, W piwnicy i jeszcze głębiej, „Konfrontacje”, wydanie specjalne z okazji jubileuszu (1959–2003) Studenckiego Klubu Pałacyk we Wrocławiu, 31.05.2003 r.
  12. Jerzy J. Fereński, W piwnicy i jeszcze głębiej, „Konfrontacje”, wydanie specjalne z okazji jubileuszu (1959–2003) Studenckiego Klubu Pałacyk we Wrocławiu, 31.05.2003 r.
  13. Cmentarz Stare Powązki: KONSTANCYA JANASZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne, 01.05.2020 r.

Oceń: Teresa Janasz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:7