Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska


Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska” im. Jam Saheba Digvijay Sinhji to instytucja edukacyjna z siedzibą w Warszawie, która cieszy się dużym uznaniem w środowisku lokalnym. Potocznie określany jako „Bednarska”, zespół ten zawdzięcza swoją nazwę ulicy Bednarskiej, przy której pierwotnie znajdował się do 2012 roku, a obecnie nadal się kojarzy z ulicy Bednarskiej.

Warto zauważyć, że do tego zespołu szkół należy również I Społeczne Liceum Ogólnokształcące, które stanowi jedną z kluczowych jednostek edukacyjnych w ramach tej instytucji. Zespół ten odgrywa istotną rolę w kształceniu młodzieży, oferując różnorodne programy edukacyjne oraz możliwości rozwoju.

Ogólnie rzecz biorąc, Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska” jest miejscem, gdzie łączą się tradycje z nowoczesnym podejściem do edukacji.

Opis

W skład zespołu szkół wchodzą różnorodne placówki edukacyjne, które oferują uczniom szeroki wachlarz możliwości rozwoju. Oto ich lista:

Wcześniej, przed wprowadzeniem reformy w systemie edukacji, w skład zespołu szkół wchodziły również:

  • Gimnazjum „Hispaniola”, które było gimnazjum profilowanym z językiem nauczania hiszpańskim, funkcjonującym w latach 2013–2019 przy ul. Zawiszy 13,
  • Społeczne Gimnazjum nr 20 ulokowane przy ul. Raszyńskiej,
  • Społeczne Gimnazjum przy ul. Startowej, które później zostało przekształcone w Społeczne Liceum Startowa 4K.

Historia zespołu

Historia Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska sięga 1989 roku, kiedy to jako pierwsza szkoła społeczna, powstała w Polsce po II wojnie światowej, została utworzona I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Jej powstanie wynikło z ustaleń poczynionych podczas Okrągłego Stołu, co stało się istotnym krokiem w kierunku demokracji edukacyjnej.

Początkowo siedziba liceum znajdowała się w akademikach SGGW, a następnie przeniesiono ją do budynku łazienek Teodozji Majewskiej przy ul. Bednarskiej 2/4. Od 2012 roku ją osiedlono w budynku przy ul. Zawiszy 13. Inicjatorem powstania tej szkoły była Krystyna Starczewska, która włożyła wiele wysiłku w rozwój tych instytucji.

W roku 1999 otwarte zostało Społeczne Gimnazjum nr 20. Po roku 2000 szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Raszyńskiej 22, gdzie zaczęto nazywać ją Raszyńską. W 2002 roku przy I SLO powstały oddziały, które pozwoliły na uzyskanie międzynarodowej matury (IB), również zlokalizowane w tym samym miejscu.

Dalszy rozwój zespołu szkół przyniósł 2006 rok, w którym założono Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia. Siedzibą tego liceum uczynił budynek przy ul. Kłopotowskiego 31. Następnie w 2007 roku uruchomiono gimnazjum przy ul. Startowej 9.

W 2013 roku przy I SLO powstało Gimnazjum Hispaniola, a przy ul. Kawalerii 5 zaczęła działalność Bednarska Szkoła Podstawowa. Dwa lata później, w 2015 roku, do Bednarskiej Szkoły Podstawowej dołączyło czteroletnie liceum o nazwie Bednarska Szkoła Realna. Po przeprowadzonej reformie edukacji, podstawówka funkcjonuje w trzech oddziałach zlokalizowanych przy ulicach Kawalerii, Raszyńskiej oraz Mysłowickiej. Gimnazjum „Startowa” zostało przekształcone w Liceum 4K, podczas gdy Hispaniola zaprzestała swojej działalności.

Inne informacje

Od 2000 roku przyszłe pokolenia uczniów zespołu szkół mają zaszczyt pracować pod patronatem Jam Saheb Digvijay Sinhji. Właściwym organem prowadzącym wszystkie placówki wchodzące w skład tego zespołu jest Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, z siedzibą znajdującą się przy ul. Raszyńskiej 22. Warto zaznaczyć, że szkoła posiada uprawnienia, które klasyfikują ją jako szkołę publiczną.

W placówkach tego zespołu funkcjonuje system demokratyczny, którego pierwotne zasady opierały się na trzypodziale władzy. W I SLO obowiązki ustawodawcze pełnił Sejm, sądownicze zajmował Sąd Szkolny, podczas gdy wykonawcze sprawowała Rada Szkoły. W skład tych instytucji wchodzili uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz absolwenci, wszyscy jako aktywni obywatele Rzeczypospolitej Szkolnej. Co więcej, w różnych szkołach zespołu działa Wiec Szkolny, który ma prawo podejmować decyzje nawet sprzeczne z wolą dyrekcji, o ile te decyzje są zgodne z konstytucją zespołu szkół, która stanowi najwyższą normę regulującą działalność szkół.

Nazewnictwo klas i roczników

Szkoły w obrębie zespołu znane są z nietypowego nazewnictwa klas i roczników, co czyni je wyjątkowymi w krajobrazie edukacyjnym.

Przypisy

  1. Zespół Szkół “Bednarska” – Bednarski Informator [online] [dostęp 16.11.2022 r.]
  2. Historia szkoły – rok po roku [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 16.11.2022 r.]
  3. TP I SLO [online] [dostęp 16.11.2022 r.]
  4. Małgorzata Omilanowska, Katarzyna Uchowicz: POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla. Warszawa: Fundacja Centrum Architektury, 2017 r., s. 26. ISBN 978-83-943750-8-9.
  5. Bednarska Szkoła Realna – Nowatorska szkoła średnia [online] [dostęp 03.09.2019 r.]
  6. Bednarska Szkoła Podstawowa Warszawa [online], kawalerii.edu.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  7. Społeczne Liceum Startowa 4K:: Strona główna [online], liceum.startowa.edu.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  8. Rekrutacja | WLH im. Jacka Kuronia [online], wlh.edu.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  9. O Krystynie Starczewskiej | I SLO Bednarska [online], bdnr.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  10. Patron | I SLO Bednarska [online], bdnr.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  11. Aktualności [online], tpislo.idu.edu.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  12. Hispaniola [online], hispaniola.bdnr.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  13. RASZ [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  14. Bednarska Demokracja [online], demokracja.bdnr.pl [dostęp 03.09.2019 r.]
  15. I SLO Bednarska [online], bdnr.pl [dostęp 03.09.2019 r.]

Oceń: Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:24