Piotr Figiel


Piotr Figiel był niezwykle utalentowanym polskim kompozytorem, aranżerem, pianistą, organistą oraz wokalistą, którego wkład w polską kulturę muzyczną pozostaje niezatarte. Urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 22 grudnia 2011 roku.

W 1960 roku Piotr Figiel zakończył naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie specjalizował się w grze na fortepianie. Od tego momentu jego kariera muzyczna nabrała tempa, prowadząc go do pisania muzyki filmowej dla wielu produkcji, jak również do tworzenia utworów dla programów telewizyjnych i widowisk teatralnych.

Figiel był także autorem licznych piosenek dla czołowych artystów muzycznych. Spośród jego prac szczególnie wyróżnia się muzyka do piosenki „Powrócisz tu”, która powstała w 1967 roku i stała się częścią repertuaru znanej wokalistki Ireny Santor.

Kariera muzyczna

Muzyczna kariera Piotra Figiela rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy to zadebiutował jako pianistą. Już rok później, podjął próbę jako kompozytor, tworząc swoją pierwszą piosenkę „Wędrowny cyrk”, której tekst napisał Janusz Kondratowicz, z myślą o Marii Koterbskiej, znanej wokalistce. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia, której kierownikiem był Edward Czerny. Piotr Figiel pozostał związany z tą orkiestrą aż do 1967 roku.

W kolejnych latach Figiel współpracał z Big Bandem Andrzeja Kurylewicza, a także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 Bogusława Klimczuka. Jego twórczy zapał skłonił go do założenia własnej orkiestry, Radiowego Studia Rytm, którą prowadził przez pewien czas. W latach 1967-1969 występował z zespołem muzycznym The Clivers, który składał się z muzyków różnorodnych narodowości, koncertując jako organista w Szwecji i Finlandii.

Od 1971 roku Piotr Figiel prowadził własne grupy muzyczne, koncentrując się na twórczości instrumentalnej. W 1973 roku zaczął komponować muzykę do filmów, a w rok później również do spektakli teatralnych. W 1974 roku zainicjował działalność studyjnej orkiestry Piotr Figiel Ensemble.

Jego kariera nabrała nowego wymiaru po przeprowadzce do RFN w 1981 roku, gdzie pracował jako pianista i aranżer w big bandzie związanym ze stacją radiową Rias. Miał także okazję współpracować ze studiem nagraniowym Global Music Group.

Figiel współpracował z wieloma ikonami polskiej muzyki, w tym z Ewą Bem, zespołem Bemibek, Stanem Borysem, Katarzyną Bovery, Krzysztofem Cugowskim, zespołem Czerwono-Czarni, Bogdanem Czyżewskim, Fryderyką Elkaną, Henrykiem Fabianem, Marią Figiel, Anną German, Anną Jantar, Ireną Jarocką, Marią Koterbską, Stenią Kozłowską oraz Krzysztofem Krawczykiem.

Piotr Figiel był również znany z licznych występów z artystami takimi jak Jolanta Kubicka, Halina Kunicka, Kwartet Warszawski, Jacek Lech, Helena Majdaniec, Alicja Majewska, Bogusław Mec, Wojciech Młynarski, Lucyna Owsińska, Jerzy Połomski, Krystyna Prońko, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Urszula Sipińska, Katarzyna Sobczyk, Zdzisława Sośnicka, Jadwiga Strzelecka, zespół Trubadurzy, Teresa Tutinas, Zbigniew Wodecki, Tadeusz Woźniak, Bogdaną Zagórską oraz Andrzejem Zauchą.

Na koniec warto wspomnieć, że Piotr Figiel został pochowany na starym cmentarzu na Służewie, co stanowi ukoronowanie jego bogatej i pełnej sukcesów kariery muzycznej.

Najważniejsze kompozycje

Spektakle teatralne

W 1981 roku powstał znakomity spektakl pt. Sen pogardy, który został wyreżyserowany przez Wiktora Grodeckiego. Spektakl ten odbył się w Operze Wrocławskiej.

Wcześniej, w 1977 roku, na deski Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie trafił spektakl zatytułowany Latające narzeczone, w reżyserii Ryszarda Krzyszycha. Kolejnym dziełem jest musical Tam-tam, którego współautorem jest R. Orłow oraz R. Czubaty, a libretto napisał T. Polanowski.

W zakresie produkcji Teatru Telewizji, warto zwrócić uwagę na Rzecz listopadowa, wyreżyserowaną przez Bohdana Porębę w 1976 roku, oraz Pastorałkę, która powstała w 1979 roku pod kierownictwem Stefana Szlachtycza.

Filmografia

Wprowadzenie do filmografii Piotra Figiela zasługuje na szczególne zainteresowanie, co obejmuje również różnorodne produkcje teatralne i filmowe, które znacząco wpłynęły na polską kulturę.

Piosenki

W dorobku artystycznym Figiela znajduje się wiele znakomitych utworów muzycznych. Należą do nich takie piosenki jak A w górach już jesień (tekst J. Kondratowicz), Bright Days Will Come (sł. Wojciech Mann, T. Romer), oraz Być narzeczoną twą (sł. W. Młynarski).

Również Dwadzieścia lat, a może mniej (sł. J. Kondratowicz), Jaka jesteś, Mario (sł. J. Kondratowicz) i Jesteś blisko (sł. J. Kondratowicz) wyróżniają się w jego twórczości. Warto również wymienić Księżycowe dziewczyny (sł. Ireneusz Iredyński) oraz Kto wymyślił naszą miłość (sł. W. Leliwa).

Jedną z ciekawszych kompozycji jest utwór Nie bójmy się wiosny, którego współautorem był Aleksander Bem, a tekst napisała E. Horbaczewska. Również niezwykłe są Nie otworzę drzwi nikomu (sł. J. Kondratowicz) oraz Niepotrzebne mi są róże (współaut. Ryszard Poznakowski, sł. J. Lewiński, A. Zaniewski).

Do jego najlepszych utworów należą także Nim zgaśnie dzień (sł. Janusz Kondratowicz) i Od lat (sł. W. Jagielski). Na szczególną uwagę zasługuje również Opowiedz mi swoją historię (sł. Janusz Kondratowicz, M. Głogowski) oraz Po prostu wybacz mi (współaut. Ryszard Poznakowski, sł. Janusz Kondratowicz).

Wśród kolejnych kompozycji wymienić można Powrócisz tu (sł. Janusz Kondratowicz) oraz Rafaela, której współautorką jest Urszula Sipińska, a tekst napisała Agnieszka Osiecka.

Natomiast piosenka The Memory (sł. Wojciech Mann) oraz To był świat w zupełnie starym stylu (współaut. Urszula Sipińska, sł. Janusz Kondratowicz) są doskonałymi przykładami jego różnorodności.

Inne znane utwory to Trochę miejsca (sł. Wojciech Młynarski), Wędrowny cyrk (sł. Janusz Kondratowicz) oraz Z tobą, bez ciebie (sł. Andrzej Zaorski), a także Znajdziesz mnie znowu (sł. Wojciech Mann).

Informacje dodatkowe

Piotr Figiel to utalentowany artysta, który zdobył uznanie dzięki swoim wystąpieniom w polskich filmach. W 1975 roku zagrał w filmie „Dulscy”, wcielając się w postać pianisty.

Następnie, w 1987 roku, wystąpił w produkcji „Misja specjalna”, gdzie odegrał rolę kompozytora Piotra Szczutowicza. Jego wszechstronność i umiejętności muzyczne przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii.

Nagrody

Piotr Figiel zdobył wiele prestiżowych nagród w swojej karierze muzycznej, które potwierdzają jego talent i uznanie w branży.

  • 1965 – nagroda za aranżację na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu,
  • 1965 – nagroda na KFPP w Opolu za piosenkę Trochę miejsca,
  • 1966 – Grand Prix na KFPP w Opolu za utwór Powrócisz tu (w koncercie Premier),
  • 1966 – I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za Powrócisz tu,
  • 1972 – nagroda PRiTV za aranżację na KFPP w Opolu,
  • 1972 – nagroda PRiTV za piosenkę Jaka jesteś, Mario na KFPP w Opolu,
  • 1972 – I nagroda za utwór Bright Days Will Come na Festiwalu im. A. Lary’ego w Meksyku,
  • 1972 – I nagroda za aranżację piosenki Bright Days Will Come na Festiwalu im. A. Lary’ego w Meksyku,
  • 1973 – I nagroda za utwór Jest miejsce na ziemi na Światowym Festiwalu Piosenki w Tokio (Japonia),
  • 1974 – wyróżnienie za piosenkę Jesteś blisko na festiwalu w Caracas (Wenezuela),
  • 1974 – Grand Prix de Disque za piosenkę To był świat w zupełnie starym stylu, która została wykonana przez Marion – fińską piosenkarkę – na MFP w Sopocie,
  • 1975 – Nagroda Specjalna za muzykę do filmu Tylko się jeździ na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu,
  • 1976 – nagroda za muzykę do filmu Przepraszam, czy tu biją na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku,
  • 1980 – I nagroda za piosenkę Z tobą, bez ciebie na KFPP w Opolu.

Przypisy

  1. Michał Wilczyński: Piotr Figiel – Przepraszam, czy tu biją. gadrecords.pl. [dostęp 07.07.2023 r.]
  2. Pożegnanie: Piotr Figiel (1940–2011). culture.pl, 22.12.2011 r.

Oceń: Piotr Figiel

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:14