Maria Machowska, urodzona 9 maja 1987 roku w Warszawie, jest utalentowaną skrzypaczką, która wzbogaca polską scenę muzyczną. Niezwykłe jest to, że jest córką znanego aktora, Ignacego Machowskiego, co budzi szczególne zainteresowanie jej osobą.
Jej związek z muzyką oraz sztuką na pewno będą kontynuowane i rozwijane, pozostając w przygodzie, która wiąże się zarówno z pasją artystyczną, jak i rodzinnymi tradycjami.
Edukacja
Maria Machowska rozpoczęła swoją muzyczną przygodę w wieku zaledwie 6 lat, kiedy to zaczęła uczyć się gry na skrzypcach. Została uczennicą Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie, gdzie pod okiem Mirosława Ławrynowicza oraz Marka Zebury kształciła swoje umiejętności przez sześć lat, od 1999 do 2005 roku. Po ukończeniu tej szkoły, podjęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, które zakończyła pod kierunkiem Konstantego Andrzeja Kulki.
Maria uczestniczyła także w różnorodnych kursach, m.in. w Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci w Zakopanem. Zgłębiała swoje umiejętności na mistrzowskich kursach w Łańcucie, w Goch (Niemcy), oraz na Mount Royal College w Calgary (Kanada). Ponadto brała udział w prestiżowych warsztatach organizowanych przez Mozarteum, które miały miejsce podczas Internationale Sommerakademie w Salzburgu (Austria).
Jej talent był również dostrzegany za granicą, co zaowocowało udziałem w Young Artists International Festival w Los Angeles (Stany Zjednoczone), gdzie miała szansę zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności.
Koncerty
Maria Machowska to utalentowana skrzypaczka, która ma na swoim koncie występy z najbardziej wymagającym repertuarem skrzypcowym. Jej muzyczna podróż obejmuje wiele krajów, w tym Europę, USA, Kanadę, Japonię, Chiny oraz Izrael. Od 1996 roku, gdy jako ośmioletnia dziewczynka wystąpiła dla papieża Jana Pawła II w Auli Klementyńskiej, artystka regularnie koncertuje na całym świecie.
Jako solistka oraz kameralistka, Maria miała przyjemność występować w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Disney Hall w Los Angeles czy Wielka Sala Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Jej występy miały miejsce nie tylko w Europie, ale również w Izraelu, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
W Polsce współpracowała z orkiestrami wielu filharmonii, w tym z Filharmonią Narodową, Orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową. Jej współpraca z czołowymi dyrygentami, takimi jak Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Tadeusz Wojciechowski, czy Łukasz Borowicz, a także wielu innych, znacząco wpłynęła na jej rozwój artystyczny.
Kolejnym z istotnych aspektów jej kariery jest współpraca z uznanymi osobistościami w świecie muzyki, jak Ida Haendel, Augustin Dumay, czy Krzysztof Penderecki. W 2003 roku brała udział w wydarzeniu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, gdzie wykonała Navarrę Pablo Sarasatego w duecie z Wadimem Brodskim. Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej i był transmitowany przez Telewizję Polską.
Maria Machowska brała również udział w licznych festiwalach, takich jak La Folle Journee, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena i wiele innych. Jej tournée po Europie z Maximem Vengerovem jako solistą, podczas którego prowadziła Polską Orkiestrę Kameralną, było niezwykłym doświadczeniem. Artystka występowała w renomowanych salach, takich jak Berliner Philharmonie czy Auditorio Nacional de Música w Madrycie.
W zakresie działalności nagraniowej, Machowska realizowała projekty dla telewizji krajowej i zagranicznych, w tym japońskiej, niemieckiej, francuskiej i szwajcarskiej. Jej prace są dostępne w wytwórniach, takich jak DUX oraz Acte Prelable. Część jej nagrań znalazła się również na płytach Barbary Kaszuby oraz w kronikach Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego.
Artystka została wyróżniona stypendiami w latach 2007 oraz 2012 w ramach programu „Młoda Polska”. Od 2008 do 2014 roku pełniła funkcję koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 2014 roku jest koncertmistrzem Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Oprócz kariery koncertowej, Machowska angażuje się również w edukację muzyczną, jako wykładowca Akademii Sinfonia Varsovia. Obecnie mieszka w Ożarowie Mazowieckim, gdzie kontynuuje swoją misję dzielenia się pasją do muzyki z młodszymi pokoleniami.
Nagrody
Ogólnopolskie konkursy skrzypcowe
Maria Machowska, utalentowana skrzypaczka, zdobyła wiele nagród w krajowych konkursach. W 1997 roku zdobyła I nagrodę w Bydgoszczy, co otworzyło przed nią nowe możliwości rozwoju artystycznego.
Rok ten był dla niej niezwykle udany, gdyż zdobyła również V nagrodę jako najmłodsza laureatka w Gdańsku. W 1998 roku jej osiągnięcia w Wrocławiu zostały docenione przyznaniem III nagrody, a także w Stalowej Woli, gdzie zdobyła I nagrodę.
W 1999 roku, reprezentując Lublin, Maria Machowska uzyskała IV nagrodę oraz tytuł najmłodszej laureatki, co tylko podkreśla jej wyjątkowy talent.
Międzynarodowe konkursy skrzypcowe
Kariera Marii na arenie międzynarodowej również obfituje w sukcesy. W 2003 roku otrzymała III nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie, co umocniło jej pozycję w świecie muzycznym.
Następne osiągnięcie miało miejsce w 2004 roku, kiedy to zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” im. Niccolò Paganiniego we Wrocławiu, co jest ogromnym uznaniem dla jej umiejętności.
Nie zatrzymując się na tym, w 2006 roku Maria wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie zdobyła V nagrodę. W tym samym roku zdobyła również nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu, co stanowi kolejny ważny krok w jej karierze muzycznej.
Przypisy
- Filharmonia w Sanktuarium - Ożarów Mazowiecki Gospodarczo Społeczny Portalik Sympatyków Miasta i Gminy Ozarow Maz. [online], www.ozarow.maz.pl [dostęp 16.01.2018 r.]
- Kameralnie w Królikarni, Urząd m.st. Warszawy, 02.07.2007 r.
- a b Maria Machowska, Pałucka Wiosna Muzyczna - Festiwal Muzyki Klasycznej, Wągrowiec 2002.
- Machowska Maria, Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Robert Stiller | Eugenia Umińska | Krzysztof Jung | Apolinary Kątski | Katarzyna Michalak (pisarka) | Piotr Figiel | Bronisław Wiernik | Edward Kozikowski | Aleksander Messyng | Antoni Reński | Maria Iwaszkiewicz | Aleksander Kucharski | Janusz Brodacki | Krystyna Panasiuk-Oniśko | Alfred Wolmark | Mike Chlasciak | Marian Tchórznicki | Maria Seweryn | Joanna Doroszkiewicz | Teresa LipowskaOceń: Maria Machowska