Paweł Lisicki


Paweł Andrzej Lisicki, człowiek o niezwykłej drodze kariery, urodził się 20 września 1966 roku w Warszawie. Jako polski dziennikarz, publicysta, eseista oraz tłumacz literacki, Lisicki od lat zajmuje ważne miejsce w polskim życiu intelektualnym.

W latach 1991–1993 pracował jako dziennikarz w redakcji „Życia Warszawy”, a jego kariera szybko się rozwijała. Po tym okresie, od 1993 roku, wiązał swoje zawodowe losy z dziennikiem „Rzeczpospolita”, gdzie zyskał uznanie jako kompetentny i wpływowy autor. W latach 2006–2011 pełnił funkcję redaktora naczelnego tego dziennika.

W roku 2011, jako współzałożyciel, Lisicki odgrywał istotną rolę w powstaniu tygodnika „Uważam Rze”, gdzie również przez pewien czas zajmował posadę redaktora naczelnego. Jego wkład w polski dziennikarz jest nie do przecenienia, o czym świadczy jego dalsza praca od 2013 roku jako redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Życiorys

Paweł Lisicki jest znaczącą postacią w polskiej dziennikarskiej i prawniczej rzeczywistości. Ukończył XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie, a następnie w 1985 roku rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Już w trakcie kształcenia zaangażował się w życie akademickie, zakładając i prowadząc koło naukowe Młodych Prawników. Został również członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W marcu 1988 roku dołączył do jawnego Komitetu Założycielskiego NZS Uniwersytetu Warszawskiego, wyróżniając się działalnością jako przeciwnik radykalnych działań.

W latach 1991–1993 pracował jako dziennikarz w „Życiu Warszawy”, a swoje teksty publikował także w takich czasopismach jak Znak oraz Przegląd Polityczny. Jego kariera dziennikarska rozwijała się w „Rzeczpospolitej” od 1993 do 2005 roku, gdzie przez pewien czas kierował działem „Opinie”, a w latach 2004–2005 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

W styczniu 2005 roku sprzeciwił się zwolnieniu Bronisława Wildsteina z „Rzeczpospolitej”. Wildstein był powiązany z ujawnieniem kontrowersyjnej tzw. listy Wildsteina, co doprowadziło do konfliktu z ówczesnym redaktorem naczelnym, Grzegorzem Gaudenem. W konsekwencji Lisicki postanowił odejść z redakcji, aby zająć się projektem nowego dziennika, który miał zostać stworzony pod kierownictwem Michała Sołowowa.

Od 13 września 2006 roku do 27 października 2011 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, a od 7 lutego 2011 do 28 listopada 2012 roku redagował tygodnik „Uważam Rze”. Od stycznia 2013 roku jest współwydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy”. W ostatnich latach szczególnie akcentuje ideę mediów tożsamościowych, wierząc, że ich głównym celem powinno być budowanie wspólnoty wśród odbiorców zamiast jedynie podawania faktów.

W jego książce zatytułowanej Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa (2014) podejmuje dyskusję z badaczami Jezusa, którzy reprezentują nurt third quest. W latach 2016–2020 współprowadził audycję Salon polityczny Trójki, która był częścią porannego programu emitowanego na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W roku 2015 uczestniczył jako członek jury w przyznawaniu Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. Przywódczą rolę jako prezes fundacji Strażnik Pamięci objął w marcu 2018 roku, co dodatkowo podkreśla jego dotychczasową działalność na rzecz kultury i prawdy w polskim społeczeństwie.

Publikacje

Paweł Lisicki to autor o szerokim zakresie twórczości, obejmującej zarówno eseistykę, jak i publicystykę, w której podjął wiele współczesnych tematów.

Wśród jego najważniejszych publikacji znajdują się:

  • Nie-ludzki Bóg (1995),
  • Doskonałość i nędza (1997),
  • Punkt oparcia (2000),
  • Powrót z obcego świata (2006),
  • Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje (2013),
  • Tajemnica Marii Magdaleny. Kobiety w otoczeniu Jezusa (2014),
  • Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa (2014),
  • Dżihad i samozagłada Zachodu (2015),
  • Krew na naszych rękach? (2015),
  • Poza polityczną poprawnością. Polska, Europa i Kościół między nihilizmem a islamem (2017),
  • Luter. Ciemna strona rewolucji (2017),
  • Grób Rybaka. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi (2019),
  • Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu (2020),
  • Kto fałszuje Jezusa? Odpowiedź na oskarżenia współczesnych ateistów (2021),
  • Kontrrewolucja. Eseje i szkice (2021),
  • Oko w oko z rewolucją,
  • Wygnanie Melchizedeka. W jaki sposób Kościół katolicki może odzyskać zgubione sacrum (2022),
  • Imperium Sodomy i jego sojusznicy. Szkice na temat upadku cywilizacji zachodniej z nutką optymizmu mimo wszystko (2023),
  • Prawdziwie zmartwychwstał. Śledztwo w sprawie najważniejszego wydarzenia w historii (2024).

W dziedzinie literatury pięknej Lisicki również ma na swoim koncie niezwykle interesujące dzieła:

  • Jazon (dramat) (1999),
  • Próba. Przypowieść w dwóch aktach (2005),
  • Przerwa w pracy (powieść) (2006),
  • Epoka Antychrysta. Powieść (2018),
  • Nowa wspaniała przyszłość. Zbiór opowiadań o tym co nas czeka i nie tylko (2019),
  • System diabła. Blog z piekła rodem (2021).

Lisicki jest także autorem istotnych wywiadów, które rzucają światło na współczesne problemy Kościoła i jego przyszłość:

  • Chrystus jest zawsze nowoczesny. O Kościele, zbawieniu, historii i współczesności z Kardynałem Gerhardem L. Müllerem rozmawia Paweł Lisicki (2018),
  • Wiosna Kościoła, która nie nadeszła – zapis rozmowy z bpem Athanasiusem Schneiderem (2020).

Dodatkowo, wywiady z Lisickim dostarczają cennych spostrzeżeń na temat aktualnych zjawisk:

  • Po prostu Uważam Rze. Z Pawłem Lisickim rozmawia Piotr Gursztyn (2013),
  • Czas szaleństwa czy czas wiary? O kryzysie w Kościele, fałszywym ekumenizmie, „myślicielach” nowej lewicy i czasach ostatecznych z Pawłem Lisickim rozmawia Tomasz D. Kolanek (2019).

Niemniej ważne są jego tłumaczenia, które wzbogacają polski rynek wydawniczy:

  • Martin Buber Zaćmienie Boga (1994),
  • Víctor Farías, Heidegger i narodowy socjalizm (1997 – wspólnie z Robertem Marszałkiem),
  • Karl Adam, Natura katolicyzmu (1999).

Kontrowersje

W 2018 roku Paweł Lisicki wydał powieść o tematyce politycznej zatytułowaną Epoka Antychrysta. To dzieło, według Waldemara Łysiaka, analizuje konsekwencje, jakie niesie za sobą przyjęcie liberalnego nurtu w Kościele katolickim. Autor wskazuje, że prowadzi to do odstępstwa od wiary oraz do dechrystianizacji społeczeństwa, które rzekomo jest wspierane przez Watykan w imię politycznej poprawności.

Monika Białkowska, dokonując recenzji tej książki w „Przewodniku Katolickim”, podkreśliła, że Lisicki sprowadza temat do „prostackiego wręcz ukierunkowania na przyszłość, zamiast na przeszłość”, krytykując ją za „teologiczną mizerię”. W jej ocenie, spora część tekstu jest wręcz „zwyczajnie obrzydliwa”.

Jednakże, w odróżnieniu od powyższych zastrzeżeń, jeden z publicystów portalu PCh24.pl, posługujący się pseudonimem „TK”, argumentuje, że książka wcale nie ma na celu przedstawienie odpychających scen, lecz raczej uwydatnienie niebezpieczeństw, jakie płyną z postępującej liberalizacji zarówno Kościoła, jak i szeroko pojętego społeczeństwa.

Autor w swoim wystąpieniu wyjaśnia, że brutalne elementy opowieści są jedynie narzędziem mającym skłonić czytelnika do głębszej refleksji nad kierunkiem zachodzących zmian w liberalizującym się Kościele oraz do mobilizacji przeciwko nim.

Nagrody i odznaczenia

Paweł Lisicki, znany dziennikarz i publicysta, zdobył szereg nagród oraz odznaczeń, które świadczą o jego wybitnych osiągnięciach w dziedzinie literatury i dziennikarstwa.

  • 1998: Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego za zbiór esejów Doskonałość i nędza,
  • 2010: Nominacja do studenckiej nagrody dziennikarskiej MediaTory w kategorii ProwokaTOR za odważną i bezkompromisową polemikę z Jarosławem Kaczyńskim na łamach „Rzeczpospolitej”, która poruszyła opinię publiczną w Polsce,
  • 2010: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, nadany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,
  • 2017: Główna Nagroda Wolności Słowa za rok 2016 przyznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za książkę Krew na naszych rękach?,
  • Feniks 2019 w kategorii Kościół wobec współczesności za książkę Chrystus jest zawsze nowoczesny – wywiad-rzekę z kard. Gerhardem Müllerem,
  • 2021: Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza za książkę Dogmat i tiara.

Osiągnięcia te nie tylko podkreślają jego wpływ na polską kulturę i społeczeństwo, ale także świadczą o jego zaangażowaniu w ważne debaty publiczne, które kształtują nasze czasy.

Przypisy

  1. KatarzynaK. Batko–Tołuć KatarzynaK., Tajemniczy obrońcy przed “ideologią LGBT” (felieton) [online], Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 02.02.2024 r. [dostęp 05.02.2024 r.] (pol.).
  2. Imperium Sodomy i jego sojusznicy. Szkice na temat upadku cywilizacji zachodniej z nutką optymizmu mimo wszystko - Książki - Wydawnictwo Fronda [online], www.wydawnictwofronda.pl [dostęp 31.01.2024 r.]
  3. Paweł Lisicki [online], Do Rzeczy, 25.06.2023 r. [dostęp 29.06.2023 r.]
  4. Dogmat i tiara [online], Wydawnictwo Fronda [dostęp 25.09.2020 r.]
  5. Kontrrewolucja Eseje i szkice – Nowości – Wydawnictwo Fronda [online], www.wydawnictwofronda.pl [dostęp 18.07.2021 r.]
  6. Wiosna Kościoła, która nie nadeszła | bp Athanasius Schneider | Wydawnictwo Esprit [online], www.esprit.com.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  7. Czy Jezus jest Bogiem? Wstęp – Paweł Lisicki. Opoka. Portal katolicki, 13.10.2014 r. [dostęp 21.06.2018 r.] (pol.).
  8. Redakcja. dorzeczy.pl. [dostęp 04.02.2013 r.] (pol.).
  9. Zmieniania w Programie 3 Polskiego Radia [online], PolskieRadio.pl [dostęp 26.05.2020 r.]
  10. Nowy szef Trójki: audyt Listy Przebojów niepotrzebny, publicyści tygodników gośćmi, a nie prowadzącymi [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 26.05.2020 r.] (pol.).
  11. Dżihad i samozagłada Zachodu. fabrykaslow.com.pl. [dostęp 14.02.2017 r.]
  12. Krew na naszych rękach?. fabrykaslow.com.pl. [dostęp 14.02.2017 r.]
  13. Marcin Luter. Ciemna strona rewolucji. Nowa książka Pawła Lisickiego. dorzeczy.pl, 09.09.2017 r. [dostęp 09.09.2017 r.] (pol.).
  14. Grób rybaka [online], Wydawnictwo Fronda [dostęp 25.06.2019 r.]
  15. Paweł Lisicki z nagrodą Feniks 2019 za książkę-wywiad z kard. Müllerem [online], Tygodnik Do Rzeczy, 04.04.2019 r. [dostęp 24.04.2019 r.] (pol.).
  16. Lisicki nie jest już redaktorem naczelnym „Rz” [online], Onet.pl, 27.10.2011 r.
  17. Nominacje do Nagrody Identitas 2015. dorzeczy.pl. [dostęp 18.11.2015 r.]
  18. Wstrząsająca wizja Kościoła w przyszłości. Rozmowa z Pawłem Lisickim. PCh24TV · Polonia Christiana 15.10.2018 r. [dostęp 06.03.2019 r.]
  19. MonikaM. Białkowska MonikaM., Lisicki sięgnął bruku, „Przewodnik Katolicki”, 2018 r. Brak numerów stron w czasopiśmie.
  20. Ordery i odznaczenia dla działaczy NZS. prezydent.pl, 19.03.2010 r. [dostęp 26.08.2011 r.]
  21. Studenci po raz czwarty nominowali dziennikarzy do MediaTorów. Nowe Media, 11.10.2010 r. [dostęp 05.09.2015 r.]
  22. M.P. z 2010 r. nr 40, poz. 560.

Oceń: Paweł Lisicki

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:11