Maciej Sergiusz Świrski, urodzony 29 lipca 1962 roku w Warszawie, jest postacią, która łączy różne dziedziny działalności zawodowej i społecznej. Jako polski przedsiębiorca, publicysta oraz aktywny działacz w sferze społecznej, jego działalność wpływa na wiele aspektów życia publicznego w kraju.
Od 2022 roku pełni funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, co podkreśla jego wpływ w obszarze mediów i komunikacji w Polsce.
Życiorys
Maciej Świrski jest synem Tadeusza i Zofii, a także stryjecznym wnukiem biskupa Ignacego Świrskiego. Ukończył Wydział Historyczny na Uniwersytecie Warszawskim, a swoją edukację rozszerzał również na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee oraz w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie w programach studiów MBA.
Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął działalność gospodarczą, a od 1996 roku był aktywny w zakresie telekomunikacji oraz marketingu. Specjalizując się w sprzedaży, zarządzał własnym przedsiębiorstwem. W okresie od 2006 do 2009 roku pełnił funkcję członka zarządu Polskiej Agencji Prasowej, odpowiadając za obszary finansowy, techniczny oraz internetowy.
W latach 2013-2015, Maciej Świrski działał jako ekspert oraz rzecznik prasowy Piotra Glińskiego, który kandydował na premiera, a następnie doradzał mu w jego pracy jako ministra kultury. Został powołany do Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych, a w latach 2017-2018 pełnił rolę wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. We wrześniu 2020 roku objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.
Członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Maciej Świrski wziął także udział w publicystyce oraz działalności społecznej. Współpracował z Klubem Ronina, prowadził blog oraz kanał na YouTube. Zasłynął jako autor książki oraz licznych tekstów dotyczących tematów tożsamościowych, historycznych, politycznych i medialnych. Zainicjował projekty takie jak pokrzywdzeni.pl, umożliwiający publikację dokumentów osób uznanych przez IPN za pokrzywdzonych, oraz dogadajciesie.pl, apelujący o utworzenie koalicji PiS-PO.
Maciej Świrski angażował się w różnorodne organizacje społeczne, w tym Obywatelski Ruch Kontroli Wyborów oraz Internet Society Poland. W 2012 roku założył Redutę Dobrego Imienia, organizację, która koncentruje się na ochronie dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. W ramach tej działalności, m.in. podejmował kroki prawne przeciwko autorom publikacji używającym określenia „polskie obozy zagłady”.
W dniu 15 września 2022 roku, został wybrany przez Sejm z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sześcioletnią kadencję, a 10 października tego samego roku objął stanowisko jej przewodniczącego.
Wyróżnienia
Jego działalność została doceniona licznymi wyróżnieniami, które potwierdzają jego zaangażowanie i wkład w kulturę oraz historię.
Za swoją działalność został wyróżniony m.in. Nagrodą „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy” dla Reduty Dobrego Imienia (2015), „Zwiastunem Dobrej Nowiny” przyznanym przez Akcję Katolicką za film „Z Wilna do nieba” poświęcony Ignacemu Świrskiemu (2017).
Kontrowersje
Maciej Świrski, od momentu objęcia stanowiska przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, był wielokrotnie krytykowany za swoje jednoosobowe podejmowanie decyzji oraz brak konsultacji w sprawie nakładania kar finansowych na nadawców komercyjnych, co było postrzegane jako przejaw cenzury.
W 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie uznał go za winnego poważnego naruszenia przepisów oraz braku aktywności w związku z rozpatrywaniem wniosku telewizji TVN 7 o ponowne przyznanie koncesji na nadawanie, co tylko pogłębiło kontrowersje wokół jego działalności.
W styczniu 2024 roku Świrski zdecydował się na bezterminowe wstrzymanie wypłaty środków związanych z abonamentem radiowo-telewizyjnym, które były należne Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu oraz regionalnym rozgłośniom. Twierdził on, że te środki nie istnieją, zapowiadając ich wypłatę dopiero po przeprowadzeniu procedury „likwidacji potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego”. W związku z tym motywem postanowił zabezpieczyć te fundusze poprzez złożenie ich do depozytu sądowego, jednak jego wniosek został odrzucony ze względu na uznanie go za podmiot niezdolny do udziału w postępowaniu cywilnym.
W nawiązaniu do tej sprawy, 15 kwietnia 2024 roku Prokuratura Rejonowa w Warszawie-Mokotowie wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków oraz przekroczenia uprawnień przez Świrskiego, co jeszcze bardziej skomplikowało jego sytuację prawną.
Wszystko zaś dopełniło się we wrześniu 2024 roku, kiedy to wojewódzki sąd administracyjny orzekł o winie Świrskiego w kontekście bezczynności związanej z wnioskiem telewizji TVN Style o koncesję satelitarną. W efekcie nałożono na niego grzywnę w wysokości 60 tysięcy złotych.
W dniu 1 października 2024 roku sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zainicjowała proces realizacji wniosku 185 posłanek i posłów, w sprawie postawienia Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu, co może prowadzić do daleko idących konsekwencji prawnych.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Maciej Orłoś | Robert Kilen | Zbigniew Świętochowski | Piotr Pacewicz | Filip Łobodziński | Jacek Żakowski | Olgierd Budrewicz | Wojciech Orliński | Marek Kossakowski (dziennikarz) | Danuta Łomaczewska | Paweł Lisicki | Jan Piński | Marcin Jamkowski | Blanka Danilewicz | Małgorzata Bochwic-Ivanovska | Tadeusz Swat | Stanisław Tekieli | Tomasz Rudomino | Konrad Olchowicz | Krzysztof KąkolewskiOceń: Maciej Świrski