Tomasz Rudomino


Tomasz Rudomino jest osobą o wielu talentach i szerokim zakresie działalności. Urodził się 17 listopada 1958 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca kariera w dziedzinie mediów i sztuki.

Rudomino to nie tylko dziennikarz, ale także krytyk sztuki, publicysta oraz zapalony podróżnik. Jego różnorodne zainteresowania sprawiły, że zyskał uznanie w różnych kręgach kulturowych. Obecnie mieszka we Francji, co pozwala mu na nowe inspiracje i doświadczenia życiowe.

Życiorys

Tomasz Rudomino jest przeszłym studentem historii sztuki, który ukończył Uniwersytet Warszawski. Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w tygodniku „Kultura”. W późniejszych latach publikował swoje teksty w znanych tytułach prasowych takich jak „Polityka, Sztuka”, „Literatura”, „Projekt”, „Życie Warszawy”, „Pani”, „Voyage” oraz „Podróże”.

Rudomino pełnił również funkcję redaktora naczelnego w wielu prestiżowych pismach, w tym miesięczniku „Sztuka Polska”, tygodniku „Kobieta i Życie” oraz w miesięczniku „Pani”. Ponadto, był redaktorem naczelnym w „Tour Express” oraz w latach 1990–1993 kierował Wydawnictwem „Ryton”. Jego osiągnięcia obejmują także bycie prezesem spółki Ad Novum, która wydawała „Trybunę” w 1994 roku.

W uznaniu swoich zasług, Tomasz Rudomino został laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, przyznawanej w dziedzinie krytyki artystycznej oraz był stypendystą Rządu Francuskiego. Autor licznych publikacji, takich jak „Mały leksykon sztuki najnowszej”, „Lekcja Transawangardy” oraz „Uwagi o teorii widzenia”, prowadził także wykłady z historii sztuki w Zaocznym Studium Reżyserii Teatralnej.

Od 1995 roku Tomasz Rudomino związał się z branżą telewizyjną jako Szef Redakcji Programów Własnych w Nasza TV. Zajmował się wydawaniem oraz redagowaniem programów na żywo w Studiu Agnes. Jako twórca programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, zrealizował takie produkcje jak „Kenia moja miłość”, „Zdarzyło się w Mafekingu”, „Sapieha książę buszu” oraz „Śladami króla Czaki”.

Jest także współtwórcą oraz autorem zdjęć z cyklu programów pt. „Podróżnik”, które emitowane są na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej. Stworzył wiele innych cykli programów o tematyce turystycznej, takich jak „Tam Tam”, „Szczęśliwej Podróży”, „Klub 1001 Podróży” czy „Gary odkrywa Polskę”, który zyskał nagrodę im. W. Orłowicza. Otrzymał zaszczytną nagrodę na festiwalu podróżniczym w Katalonii za film dokumentalny zrealizowany w związku z setną rocznicą urodzin Salvadora Dalego.

Dodatkowo, prowadził cykliczne audycje w Radiu dla Ciebie. W latach 2006–2009 zasiadał w Radzie Nadzorczej Telewizji Polskiej, rekomendowany przez Samoobronę RP. W latach 2008–2009 pełnił stanowisko Członka Zarządu Telewizji Polskiej. Od czerwca 2009 roku do lutego 2010 był dyrektorem TVP2. Od 2009 roku do chwili obecnej jest związany z Polską Organizacją Turystyczną, a obecnie pełni rolę dyrektora ZOPOT w Paryżu.

Filmografia

Oto filmografia Tomasza Rudomino, w której przedstawione zostały jego najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie filmu. Prace, nad którymi pracował, wyróżniają się zarówno realizacją, jak i scenariuszem oraz zdjęciami.

  • 1996: „Uciekinier” – realizacja, scenariusz, zdjęcia,
  • 2000: „Kenia. Moja miłość” – realizacja, scenariusz, zdjęcia,
  • 2005: „Zdarzyło się w Mafekingu” – realizacja, scenariusz, zdjęcia,
  • 2005: „Sapieha. Książę buszu” – realizacja, scenariusz, zdjęcia,
  • 2009: „Polska na Madagaskar” – realizacja, scenariusz.

Publikacje

Autor, Tomasz Rudomino, ma na swoim koncie szereg interesujących publikacji, które odzwierciedlają jego pasję do podróży oraz kulinariów. Wśród jego dzieł można odnaleźć:

  • leksykon szczęśliwych podróży,
  • podróże ze smakiem,
  • kucharze i podróżnicy,
  • w pogoni za Gauguinem,
  • kenia, safari i baron blixen,
  • podróże po Gauguinie, ISBN 978-83-946-0589-6.

Przypisy

  1. Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej [online], www.pot.gov.pl [dostęp 14.05.2022 r.]
  2. YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 27.11.2017 r.]

Oceń: Tomasz Rudomino

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:9