Patrycja Kamila Kotecka-Ziobro, urodzona 21 listopada 1978 roku w Warszawie, to postać, która wyróżnia się w polskim świecie mediów i marketingu.
Pełni obecnie rolę dziennikarki oraz dyrektorki marketingu w renomowanej firmie ubezpieczeniowej Link4, gdzie wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie w rozwijaniu strategii marketingowych.
Życiorys
W latach 1993–1996 Patrycja Kotecka-Ziobro kształciła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie, jednakże nie ukończyła tego etapu edukacji. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa oraz Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, jak również Katedrę Teorii Zarządzania w SGH oraz Akademię Dyplomatyczną PISM. Uzyskała również tytuł MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, a obecnie jest doktorantką w Kolegium Studiów Społecznych PAN.
Podczas swoich studiów Kotecka-Ziobro działała w TVP, gdzie zajmowała się przygotowywaniem dokumentacji do programu Bogusława Wołoszańskiego, zatytułowanego „Sensacje XX wieku”. Równolegle pracowała jako modelka, biorąc udział w pokazach Xymeny Zaniewskiej oraz Violetty Śpiechowicz. W późniejszych latach zdobyła doświadczenie jako dziennikarka śledcza dla „Super Expressu” i „Życia Warszawy”, gdzie została wyróżniona tytułem Dziennikarki Roku.
Jej prace w dziedzinie dziennikarstwa były prowokujące; ujawniała m.in. billingi związane z tzw. „grupą trzymającą władzę” w kontekście afery Rywina. To właśnie po publikacji jej artykułów prokuratura w końcu zdecydowała się przekazać członkom komisji śledczej dane dotyczące uczestników tej kontrowersyjnej sprawy. Kotecką wsparli wówczas uznani dziennikarze a także organizacje pozarządowe, takie jak Centrum Monitoringu Wolności Prasy, mimo że sprawa została ostatecznie umorzona przez sąd.
W 2004 roku ujawniła, że Karol Napierski, ówczesny szef Prokuratury Krajowej, represjonował Urszulę Broniszewską, działaczkę opozycji demokratycznej. W 2005 roku rozpoczęła współpracę z TV4, prowadząc program Detektor, który był nominowany do nagrody Grand Press. Rok później nawiązała ponowną współpracę z Telewizją Polską, gdzie opracowywała reportaże i pracowała jako wydawczyni programów publicystycznych.
W marcu 2007 roku, po objęciu stanowiska przez Andrzeja Urbańskiego, została koordynatorką projektu TVP Info, odpowiedzialną za tworzenie ramówki nowego kanału informacyjnego. Już w czerwcu tego samego roku objęła stanowisko p.o. zastępcy dyrektora Agencji Informacji TVP, a później została awansowana na zastępczynię dyrektora tej agencji. W lutym 2009 roku, na wniosek Piotra Farfała, została zwolniona z TVP.
Po odejściu z telewizji Kotecka-Ziobro objęła stanowisko kierownika ds. projektów medialnych w firmie Apella, która powstała z Media SKOK. Apella jest głównym udziałowcem spółki Fratria, wydającej m.in. tygodnik „wSieci” i prowadzącej portal internetowy wPolityce.pl, założony przez dwóch znanych dziennikarzy, braci Jacka oraz Michała Karnowskich.
W marcu 2016 roku Kotecka-Ziobro objęła stanowisko dyrektorki marketingu w Link4, spółce ubezpieczeniowej zależnej od PZU. Spędziła w zarządzie tej firmy czas od marca 2020 do lutego 2023 roku.
Życie prywatne
Patrycja Kotecka-Ziobro jest związana z byłym ministrem sprawiedliwości oraz byłym prokuratorem generalnym, Zbigniewem Ziobro. Para doczekała się dwóch synów: Jana Jerzego, który przyszedł na świat 31 października 2011 roku oraz Andrzeja, który urodził się 23 października 2015 roku.
Przypisy
- MWL, Patrycja Kotecka odchodzi z zarządu Link4 [online], www.money.pl [dostęp 22.02.2023 r.] (pol.).
- Patrycja Kotecka dołącza do Zarządu LINK4 [online], Link4, 26.03.2020 r. [dostęp 28.03.2020 r.] (pol.).
- Zmiany kadrowe w Agencji Informacji TVP, mediafm.net.
- Żona Zbigniewa Ziobry, Patrycja Kotecka szefem marketingu Link4, spółki PZU. wyborcza.biz, 18.03.2016 r. [dostęp 18.03.2016 r.]
- apella.com.pl: o nas. [dostęp 20.11.2015 r.] (pol.).
- wyborcza.com.pl: studia_w_PAN. [dostęp 29.11.2015 r.] (pol.).
- press.pl: Kotecka już nie pracuje w TVP. [dostęp 22.02.2009 r.] (pol.).
- „Dziennikarka Życia Warszawy niewinna” TOMASZ BUTKIEWICZ, „Życie Warszawy”, 18.02.2004 r. bezcenzury.net. [zarchiwizowane z tego adresu 28.09.2008 r.]
- „Oskarżenie Karola Napierskiego”, Patrycja Kotecka, Życie Warszawy, 11/12.10.2003 r. ipn.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 20.10.2011 r.]
- Ziobro i Kotecka już po ślubie. Będą mieli dziecko!. „Fakt”, 07.06.2011 r.
- Zbigniew Ziobro został ojcem [online], niezalezna.pl [dostęp 25.11.2017 r.] (pol.).
- Rodzina Zbigniewa Ziobry. Jedno z dzieci ministra sprawiedliwości urodziło się w dramatycznych okolicznościach [online] [dostęp 15.07.2020 r.] (pol.).
- a b Poz. 236016. „Monitor Sądowy i Gospodarczy”. 2020 (94), s. 367, 15.05.2020 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Jacek Kęcik | Włodzimierz Kaczmarek | Jerzy Boniecki (publicysta) | Konrad Kołodziejski | Dariusz Szpakowski | Anna Rastawicka | Piotr Zaremba (dziennikarz) | Aleksandra Kaczkowska | Piotr Pytlakowski | Joanna Lichocka | Tadeusz Natanson (wydawca) | Jacek Moskwa | Zygmunt Oskierko | Teresa Bochwic | Maciej Gudowski | Ludwik Krasucki | Jarosław Maciej Goliszewski | Aleksander Kropiwnicki | Irena Conti Di Mauro | Antoni ZambrowskiOceń: Patrycja Kotecka-Ziobro