Patrycja Piekutowska


Patrycja Piekutowska, urodzona 13 października 1976 roku w Warszawie, to utalentowana skrzypaczka oraz doświadczony pedagog. W swojej karierze muzycznej łączy pasję do gry na skrzypcach z nauczaniem młodszych pokoleń, co sprawia, że jest niezwykle cenioną postacią w polskim środowisku muzycznym.

Swoją działalność artystyczną łączy z misją edukacyjną, wspierając rozwój młodych artystów poprzez prowadzenie lekcji oraz warsztatów muzycznych.

Życiorys

Patrycja Piekutowska to wybitna postać w świecie muzyki. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie uczyła się pod okiem prof. Tadeusza Gadziny. W 2002 roku ukończyła dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium Królewskim w Belgii, w klasie prof. Igora Ojstracha, zdobywając dyplom „Grand distinction”. W 2007 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

W okresie od 2002 do 2010 roku prowadziła zajęcia na warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie do 2017 roku nauczała skrzypiec w Szczecinie. Patrycja to artystka, która występowała koncertowo na czterech kontynentach, takich jak Europa, Azja, Ameryka Północna oraz Ameryka Południowa. Jej występy miały miejsce m.in. w Albanii oraz Argentynie, gdzie współpracowała z Philarmonica de Buenos Aires.

Na swoim koncie ma również koncerty w prestiżowych miejscach, takich jak Lincoln Center w Nowym Jorku, gdzie promowała polską muzykę, oraz w Sali Białej Muzeum im. Puszkina w Moskwie. Regularnie występowała w filharmoniach w Santiago de Chile, a także w Warszawie i Katowicach, gdzie dzieliła scenę z Igorem Ojstrachem. Warto wspomnieć o jej trzykrotnych występach w Chinach, również związanych z Koncertem Sibeliusa.

Artystka nagrała szereg albumów CD, a w 2008 roku razem z Beatą Bilińską otrzymała nagrodę Midem Cannes Classical Award za płytę “Capriccio” z utworami Krzysztofa Pendereckiego.

Patrycja Piekutowska aktywnie uczestniczyła w licznych festiwalach muzycznych, w tym:

  • Beijing Music Festival w Chinach,
  • West Cork Chamber Music Festival w Irlandii,
  • Festival Internacional de Musica do Algarve w Portugalii,
  • II Ciclo de Solistas Fundación BBVA w Hiszpanii,
  • Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie z okazji 75. urodzin kompozytora.

Dyskografia

Patrycja Piekutowska, utalentowana skrzypaczka, ma bogaty dorobek artystyczny, który znajduje swoje odzwierciedlenie w imponującej dyskografii. Poniżej przedstawiamy chronologiczny przegląd jej najważniejszych nagrań:

  • 1998 – album zawierający utwory Lutosławskiego, Paderewskiego i Wieniawskiego, z towarzyszeniem Marii Szwajger-Kułakowskiej na fortepianie,
  • 2000 – koncerty skrzypcowe Sibeliusa i Wieniawskiego, wykonane z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita (CD Accord),
  • 2004 – „Penderecki Violin & Piano Works”, z Beata Bilińską na fortepianie (DUX),
  • 2006 – „Józef i Henryk Wieniawscy”, z Edwardem Wolaninem na fortepianie (DUX),
  • 2006 – nagrania Bacewicza, Lutosławskiego i Szymanowskiego z Beatą Bilińską (DUX),
  • 2007 – „Penderecki, Capriccio”, wykonane przez NOSPR pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, z Beatą Bilińską na fortepianie oraz Patrycją Piekutowską na skrzypcach (DUX),
  • 2007 – „Chamber Music” Weroniki Ratusińskiej (DUX),
  • 2013 – „My Journey” wydany przez Universal Music Polska,
  • 2014 – „Brahms / Franck: Sonatas” z Anną Miernik na fortepianie i Patrycją Piekutowską na skrzypcach (DUX),
  • 2016 – „Concertos For String Instruments” z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, gdzie solistą była m.in. Patrycja Piekutowska (DUX),
  • 2016 – Przybylski: „Musica In Forma Di Rosa”, wystąpienie solowe Patrycji Piekutowskiej (DUX).

Przypisy

  1. KalinaK. Mróz KalinaK., Wysokie obcasy [online], www.wysokieobcasy.pl, 14.11.2019 r. [dostęp 02.03.2024 r.]
  2. AS [online], www.akademiasztuki.eu [dostęp 22.12.2018 r.]
  3. prof. zw. dr hab. Tadeusz Gadzina « UMFC [online], www.chopin.edu.pl [dostęp 22.12.2018 r.]
  4. wykonawcy [online], www.polmic.pl [dostęp 22.12.2018 r.]
  5. Midem Classic Award dla Polek [online], Onet Kultura, 30.01.2008 r. [dostęp 22.12.2018 r.]
  6. Wyszukiwarka [online], www.empik.com [dostęp 22.12.2018 r.]

Oceń: Patrycja Piekutowska

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:24