Lubay to znana postać w polskim przemyśle muzycznym, której wszechstronność przyciąga uwagę wielu miłośników sztuki. Urodził się w 1971 roku w Warszawie i od tego czasu zdążył zbudować znaczącą karierę.
Właściwe imię i nazwisko tego utalentowanego artysty to Michał Piotr Maksymilian Lubiszewski. Jako muzyk i producent muzyczny, Lubay zyskał uznanie w środowisku dzięki swojej pasji do dźwięków i kreatywnych podejść do muzyki.
Również jako DJ, potrafi zjednać publiczność i stworzyć niezapomniane atmosfery podczas występów na żywo. Jego działalność nie ogranicza się jedynie do muzyki; Lubay jest także tłumaczem, scenarzystą, grafikiem, redaktorem i twórcą multimedialnym, co czyni go osobą o wielu talentach i szerokich horyzontach.
Życiorys
W połowie lat 80. rozpoczął swoją muzyczną przygodę, tworząc zespół RedAktors w Grochowie, który funkcjonował w Domu Kultury Kamionek. W 1986 roku założył własny skład muzyczny o nazwie Melkior. Po trzech latach, w 1989, zdecydował się na emigrację do Austrii. Tam, w Wiedniu, przez kilka następnych lat współtworzył zespół JFK (Joint Freak Kommando), który zajmował się muzyką electro-rockową.
Od 1995 roku wydaje swoje utwory pod szyldem home+soul production. W kolejnej dekadzie, w połowie lat 90., nawiązał współpracę z kolektywem Ticket Must Be Performation, który później przekształcił się w znany zespół Transmisja. Po powrocie do Polski w 1996 roku, na stałe związał się z tym zespołem. W 1999 roku, Jarosław Guła (obecnie znany jako CDQ) zaproponował mu stworzenie klubu muzycznego, który przyjął nazwę „Piekarnia”.
W 2000 roku Lubay zrealizował EP o roboczym tytule In the Way of Anna, w której znalazły się wiersze Wisławy Szymborskiej recytowane przez samą poetkę. Dwa lata później wpadł na pomysł połączenia audio oraz video, co doprowadziło do współpracy z VJ sw_jerzym i stworzenia projektu beat-pixel. W 2005 roku zarejestrował materiał Dub me forward, a w 2006 roku krótko reaktywował zespół Stage of Unity z Kristafarim, wracając do swoich korzeni jako basista.
Po powrocie na scenę muzyczną w 2005 roku, Lubay zrealizował wiele dubowych remiksów. Wśród nich warto wymienić te dla artystów takich jak Depeche Mode, System of a Down oraz Reni Jusis. Jego remiks utworu Jah jest prezydentem (Bengali Mix) ukazał się na płycie CD Dubang! w 2006 roku.
Rok 2006 był także czasem, kiedy rozpoczął współpracę z telewizją. Uczestniczył w projekcie filmowym związanym z europejską kulturą wina, zrealizowanym na zlecenie TVP. Od września 2006 pełnił rolę redaktora naczelnego popularno-naukowego magazynu „Galileo”, ukazującego się na antenie TV4, z ponad 350 odcinkami, które cieszyły się dużą popularnością.
W drugiej połowie 2006 roku, Lubay powołał do życia zespół Czarny Lew, którego członkowie wywodzili się ze środowiska klubu o tej samej nazwie, znajdującego się na warszawskim Powiślu. Zespół zagrał szereg koncertów, a ich występ na Uniwersytecie Warszawskim został uwieczniony na DVD. Po rozwiązaniu grupy we wrześniu 2007 roku, Lubay dołączył do zespołu Sedativa.
24 marca 2010 roku na rynku wydawniczym ukazała się biografia Rity Marley, wdowy po Bobie Marleyu, pt. No Woman No Cry: Moje życie z Bobem Marleyem. To wydanie było wzbogacone o autorskie przypisy Lubaya. Oprócz tego, Lubay jest autorem remiksu utworu zamieszczonego na płycie Mariki Put Your Shoes On/Off z 2010 roku, który nosi tytuł Uplifted Talkdown (Lubay RMX) i jest luźną interpretacją jej singla Uplifter.
Dyskografia
Oto kompletna dyskografia artysty, w której zawarto zarówno albumy, jak i EP-ki. Poniżej przedstawiamy dokładną listę wszystkich wydawnictw:
- Don’t panic it’s just the end of this world (CD 1995),
- Simple Pleasures (CD 1995),
- Uwikłany w Sensy (CD 1997),
- Transmisja: Lekkie Uderzenie (Hey Joe CD 1997, współtwórca),
- Didjital Dub (EP 1997),
- Self Service (CD 1998),
- Didjital Dub Reprise (EP 1998),
- Miles Akbar (EP 1999),
- Devlish (EP 2000),
- Fela Remixed (EP 2002),
- In the Way of Anna (EP 2003),
- Dub me Forward (2CD 2005),
- Synthesis (CD 2006),
- Vavamuffin: Dubang! (Karrot Kommando CD 2006, twórca remiksu Jah Jest Prezydentem (Bengali Mix)),
- Perpetuals (EP 2007),
- CZARNY LEW Live @ the Uni: Tribute to the Martyrs (Bleoncz Film DVD 2007, wykonawca, produkcja, montaż),
- Dubs & Loops (CD 2008),
- Elements (CD 2009),
- VA.VERSION.001 (CD 2009 Laif – Import/Export),
- Marika: Put Your Shoes On/Off (EMI Polska 2CD 2010, twórca remiksu Uplifted Talkdown (Lubay RMX)).
Publikacje
W dorobku twórczym Lubaya można znaleźć wiele interesujących publikacji, z których każda wnosi coś wyjątkowego do świata literatury.
- Jürgen Kemmler, Na narty!, Diogenes, Warszawa 1999 (tłum.),
- Timothy White, Catch a Fire – Życie Boba Marleya, Axis Mundi, Warszawa 2007 (współpraca przy 2. wydaniu – przekład piosenek),
- Rita Marley (with Hattie Jones) – No Woman No Cry – Moje życie z Bobem Marleyem, Axis Mundi, Warszawa 2010 (autor przekładu).
TV
– Katarzyna Kolenda-Zaleska, Chwilami Życie Bywa Znośne, TVN 2010 (twórca ilustracji muzycznej do dokumentu dotyczącego Wisławy Szymborskiej)
Przypisy
- No woman no cry Moje zycie z Bobem Marleyem, [w:] Księgarnia Znak [dostęp 16.08.2021 r.]
- Wino – Historia Kultury, [w:] Film [online] [dostęp 16.08.2021 r.]
- Biografia Vavamuffin - Artyści - Muzyka w INTERIA.PL - biografia, płyty, albumy, zdjęcia, galeria, wywiady, wiadomości, informacje, teledyski, czat
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Maciejewski | Halina Bruczówna | Jerzy Leszczyński | Patrycja Piekutowska | Tomasz Wróblewski (muzyk) | Anna Wątróbska-Wdowiarska | Janusz Stanny | Stefan Gałkowski | Danuta Kwiatkowska | Aleksandra Gryka | Barbara Halmirska | Piotr Kuncewicz | Sylwester Kozera | Piotr Szkudelski | Roman Dereń | Natasza Czarmińska | Andrzej Pawłowski (reżyser) | Andrzej Jórczak | Jonatan Ratosz | Paweł SusidOceń: Lubay