Marek Żerański


Marek Józef Żerański, urodzony 7 lipca 1977 roku w Warszawie, to osoba o wszechstronnych talentach. Jest znanym polskim aktorem teatralnym i filmowym, który zdobył uznanie nie tylko na scenie, ale również w kinematografii.

Oprócz aktorstwa, Marek rozwija swoją karierę w innych dziedzinach. Pełni rolę mediatora oraz lektora, co świadczy o jego ogromnych umiejętnościach interpersonalnych oraz zdolności do przekazywania wiedzy w inspirujący sposób.

Warto również podkreślić, że jest pracownikiem służby cywilnej, angażując swoje talenty również w sferze publicznej. Jego różnorodne doświadczenia wpływają na bogactwo jego kariery oraz życia zawodowego.

Życiorys

Marek Żerański to aktor, którego kariera artystyczna zaczęła się w szkole podstawowej, gdzie w latach 1992–1994 współpracował z Telerankiem, pełniąc rolę prowadzącego. Równocześnie uczestniczył w zajęciach Ogniska Teatralnego Jana i Haliny Machulskich, odbywających się w Teatrze Ochoty. Wspólnie z Arturem Pontkiem zagrał rolę Emila w przedstawieniu „Emil i detektywi”, napisanym przez Ericha Kästnera, w reżyserii Haliny Machulskiej. Po ukończeniu podstawówki kontynuował naukę pantomimy pod okiem Elżbiety Pasteckiej w liceum, uczęszczając do 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie. Ukończył także 25 SLO im. Marzenny Okońskiej.

Debiutował w 1992 roku w międzynarodowej produkcji serialu przygodowego „Mission Top Secret”, w reżyserii Marcusa Cole’a, odgrywając postać Jana. Następnie wystąpił w polsko-brytyjskim serialu „Molly”, gdzie zagrał Radka. Na deskach Teatru Szwedzka 2/4 zadebiutował w 1994 roku, wcielając się w Alfreda w dramacie „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” autorstwa Toma Stopparda, w reżyserii Jacka Pazdro. W 2001 roku ukończył studia na Akademii Teatralnej w Warszawie w roku Wiesława Komasy i Aleksandry Górskiej. Tam wystąpił w spektaklach dyplomowych, takich jak „Bal manekinów” oraz „Płatonow”. Obronił również pracę magisterską poświęconą Festiwalowi Teatralnemu Kontakt.

Podczas studiów, Żerański zagrał w produkcji „Shopping and Fucking” w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, gdzie wystąpili także Arka Jakubik, Robert Więckiewicz, Rafał Mohr oraz Maria Seweryn. Mimo zagrożenia relegowaniem z uczelni, zdecydował się zaprzestać występów po zagraniu 13 przedstawień.

Po ukończeniu edukacji w 2001 roku, dołączył do Teatru Studio w Warszawie, gdzie przyjął rolę Żołnierza II w sztuce J. Griszkowca „Zima”. W tej produkcji wystąpił obok Agnieszki Grochowskiej oraz Redbada Klijnstry. Żerański przez kilka lat współpracował z Teatrem Studio, biorąc udział w czytaniach dramatów oraz premierze „Amadeusza” S. Shaffera, gdzie zagrał śpiewającego Slierima obok Zygmunta Zapasiewicza i Andrzeja Mastalerza. W Teatrze Nowym miał zaszczyt wystąpić w dramacie „Bash” Neila LaBut’a w reżyserii Jacka Zembrzuskiego, grając z Andrzejem Konopką oraz Katarzyną Skarżanką.

W latach 2006–2011 nawiązał współpracę z Teatrem Krypta w Szczecinie, a od 2006 roku jest związany ze szczecińskim Teatrem Polskim, gdzie zagrał w wielu tytułach repertuarowych.

Teatr ZAR

Żerański łączył działalność w teatrze zawodowym z zamiłowaniem do teatru awangardowego. Spełniając swoje marzenie o współpracy z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego, związał się z Instytutem im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Po studiach, w 2001 roku, brał udział w warsztatach aktorskich z Yoshi Oidą oraz Brucem Myersem, aktorami współpracującymi z Peterem Brookiem. Kolejne trzy lata spędził przy Ośrodku Grotowskiego, współtworząc pierwszą część tryptyku „Ewangelie Dzieciństwa” oraz zespół Teatr ZAR. Realizacja projektu obejmowała wyjazdy na Półwysep Athos, Pirin w Bułgarii oraz Osetię w gruzińskiej części Kaukazu w celu zbierania materiałów muzycznych.

Opera Narodowa

Występował również w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w latach 2009, 2012 i 2018 w realizacjach Mariusza Trelińskiego. Przy okazji wystawienia „Króla Rogera” w 2018 roku w Operze Królewskiej w Sztokholmie pełnił funkcje logistyczne i produkcyjne, organizując wyjazd tancerzy oraz negocjując warunki ich umowy. W 2019 roku jego premiera w Operze Narodowej w Pradze została przerwana wskutek epidemii Covid-19.

Teatr Provisorium

Od 2011 roku jest związany z lubelskim Teatrem Provisorium, gdzie zaprezentował rolę Aloszy w „Braciach Karamazow” według Dostojewskiego oraz dr. Konieszyna w „Lodzie”, w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Film

Marek Żerański zagrał w wielu znaczących produkcjach filmowych, w tym w serialu „Egoiści”, gdzie odgrywał postać Gumę, obok takich aktorów jak Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska. Pojawił się także w popularnych serialach, takich jak „Klan”, „Na dobre i na złe” oraz „Kryminalni”. Jego ostatnią rolą jest epizod w nadchodzącym serialu kryminalnym „Trójmiasto”, gdzie zagrał Norwega, posługując się językiem angielskim.

Wystąpił w monodramach

  • Heine wg tekstów Heinricha Heinego, pod reżyserią Ireny Jun w 2010 roku,
  • Morfina 0,05 wg Michaiła Bułhakowa, w adaptacji Macieja Wojtyszki w 2012 roku,
  • Tworki wg Marka Bieńczyka, w reżyserii Pawła Kamzy w 2017 roku,
  • Morfina 0,05 / wersja 3.0 dla Fundacji West&art w Szczecinie w 2018 roku.

Nominacje, wyróżnienia

  • W 2018 roku został nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia za występ w monodramie „Tworki”.
  • W 2020 roku otrzymał Bursztynowy Pierścień publiczności 2019 za reżyserię monodramu „Morfina 0,05”.

Stypendia

  • Stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu dla młodych artystów,
  • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska,
  • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci” w 2021 roku,
  • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „KPO dla Kultury. Stypendia” w 2024 roku.

Poza filmem i teatrem

  • Obecnie zatrudniony jako pracownik Służby Cywilnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Departamencie Narodowych Instytucji Kultury w Wydziale Nadzoru instytucji w obszarze teatru (DIK-WIT),
  • W trakcie epidemii Covid-19 przez rok pracował jako nauczyciel w Internationella Engelska Skolan w Sztokholmie,
  • Aktualnie (2024/2025) realizuje podyplomowe studia Prawo Międzynarodowe i Służba Zagraniczna na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Ukończył podyplomowe studia Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie,
  • Ukończył podyplomowe studia Mediacje Gospodarcze w Wyższej Szkole Humanitas w Lublinie,
  • Ukończył podyplomowe studia Kwalifikacje Pedagogiczne w Warszawie,
  • Współpracuje jako trener z Ośrodkiem Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych,
  • Współpracuje z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie,
  • Współzałożyciel Fundacji dla Edukacji im. Wacława Wdowiaka,
  • W roku szkolnym 2015/2016 był nauczycielem przedmiotu wiedza o teatrze w XXX Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Warszawie.

Życie prywatne

Jego życie prywatne jest związane z osobą Milą Wdowiak-Żerańską, z którą wziął ślub. Mila pełni rolę pedagog z zakresu edukacji specjalnej oraz jest charakteryzatorką w filmie i teatrze. Para wychowuje razem dwie córki, co świadczy o ich silnej więzi rodzinnej.

Filmografia

Filmy fabularne (kinowe i telewizyjne)

Twórczość Marka Żerańskiego w zakresie filmów fabularnych jest znacznie różnorodna, obejmująca szereg ról oraz dzieł, które zdobyły uznanie widzów. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego filmów, które ukazują zarówno jego rozwój aktorski, jak i różnorodność ról.

RokTytuł filmuRolaReżyser
1994ZawróconybrakKazimierz Kutz
2000Egoiścikelner „Guma”Mariusz Treliński
2001Titanic – koniec legendydubbing polskiJowita Gondek
2003LichterKamilHans-Christian Schmid
2004Tylko jedna nocchłopak EwyDariusz Błaszczyk
2005Skazany na bluesastudent nad morzemJan Kidawa-Błoński
2007Braciszekwiejski wyrostekAndrzej Barański
LatarnikMarcinMateusz Rakowicz
2014Ostatnia pieśń torreadoramążPiotr Chrzan
2015Kino KabaretchłopakMichał Stenzel
2019Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa.lekarzMaciej Kawulski
2019Raport PileckiegoOtto KuselLeszek Wosiewicz

Seriale telewizyjne

Marek Żerański ma również bogate doświadczenie w telewizji, biorąc udział w wielu popularnych serialach. Jego udział w tych produkcjach, jak również rotacja w rolach, pokazują jego wszechstronność jako aktora. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą tabelą, która przedstawia jego filmografię w tej dziedzinie.

RokTytułRolaReżyser
1992Mission Top SecretJan (odcinki: 2-4)Marcus Cole, Howard Rubie
1994MollyRadekNick Laughland
2000Twarze i maskiŁukasz Kujawa (odcinek: 6)Feliks Falk
Duża przerwapraktykant (odcinek: 15)Mirosław Bork
2001KlanLeszek, kolega Agaty Wilczyńskiej ze szkoły rysunkuPaweł Karpiński
2002Samo życiekelner w restauracji „Dedek”różni
Na dobre i na złeKsawery (odcinek: 102)Maciej Dejczer
M jak miłośćdostarczyciel kwiatów (odcinek: 110)Natalia Koryncka-Gruz
2003Plebaniaczłonek sekty (odcinek: 356)Jerzy Sztwiertnia
2004Klanbrat Marka Wójcika, starającego się o względy Olki LubiczPaweł Karpiński
2005Na Wspólnejfotografróżni
Auschwitz: The Nazis and 'The Final Solution’więzień Paweł StienkinLaurence Rees
2006–2007Egzamin z życiadziennikarz Kuba (odcinki: 49, 91, 93, 95)Teresa Kotlarczyk
2006MrokŁukasz Kubacki (odcinek: 4)Jacek Borcuch
2007Biuro kryminalne(odcinek: 23)Dominik Matwiejczyk
2008Trzeci oficerasystent reżysera „Rodziny Trojanowskich” (odcinek: 7)Maciej Dejczer
Ojciec MateuszDarek Migas (odcinek: 6)Maciej Dejczer
Na dobre i na złeWojtek (odcinek: 326)Grzegorz Pacek
KryminalniTomasz Wilk (odcinek: 89)Ryszard Zatorski
20101920. Wojna i miłośćAntiochin (odcinek: 11)Maciej Migas
2024Sprawiedliwi: TrójmiastoAdam Anderson (odcinek: 3)Wojciech Todorow

Teatr

Role teatralne

W bogatej karierze Marka Żerańskiego znajduje się wiele znaczących ról w polskich teatrach, które ukazują jego wszechstronność jako aktora. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze występy artysty, które miały miejsce na przestrzeni lat.

RokTeatrTytułAutorRolaReżyser
1991Teatr Ochoty – WarszawaEmil i detektywiErich KästnerEmilHalina Machulska
1994Teatr Szwedzka 2/4 – WarszawaRosenkrantz i Guildenstern nie żyjąTom StoppardAktor z trupy aktorskiejJacek Pazdro
1999Teatr Rozmaitości – WarszawaShopping and FuckingMark RavenhillGumaPaweł Łysak
2002Teatr Studio – WarszawaZimaJewgienij GriszkowiecŻołnierz IMateusz Bednarkiewicz
2003Teatr ZAR – WrocławEwangelie dzieciństwaJarosław FretCzłonek chóruJarosław Fret
2004Teatr Nowy – WarszawaBash (cios)Neil LaButeJohnJacek Zambrzuski
2005Cytadela – WarszawaDziady – CytadelaAdam MickiewiczGustaw KonradSzczepan Szczykno
2006Studio Przemysława WasilkowskiegoZona Tenebrarum (wg Wilka stepowego)Herman HesseJoginPrzemysław Wasilkowski
2006Teatr Polski – SzczecinDon KichoteMiguel de CervantesKsiążę i inne postaciRyszard Major
2006Teatr Ateneum – WarszawaZbrodnia i KaraFiodor DostojewskiMitiaBarbara Sass
2007Teatr Polski – SzczecinStacyjka ZdrójA. Opatowicz, A. PoniedzielskiZmysławAdam Opatowicz
2007Teatr Polski – SzczecinPeer GyntHenrik IbsenMads MoenIreneusz Janiszewski
2008Teatr Polski – SzczecinPułkownik PtakChristo BojczewDoktorRyszard Major
2008Teatr Polski – SzczecinTuwim ZaczarowanyAdam Opatowicz_Adam Opatowicz
2008Teatr Krypta – SzczecinTo ja… (wg Zbrodni i Kary Dostojewskiego)Fiodor DostojewskiRaskolnikowTatiana Malinowska – Tyszkiewicz
2008Teatr Polski – SzczecinBurzaWilliam SzekspirArielAdam Opatowicz
2008Teatr Polski – SzczecinŚlubWitold GombrowiczWładzioWaldemar Modestowicz
2009Teatr Polski – SzczecinŚpiewnik domowy Jana KaczmarkaA. Opatowicz, A. PoniedzielskiA. Opatowicz, A. Poniedzielski
2009Teatr Polski – SzczecinIndykSławomir MrożekPoetaAndrzej Hrydzewicz
2009Teatr Polski – SzczecinNa czworakachTadeusz RóżewiczPudelRyszard Major
2009Teatr Wielki – Opera NarodowaBorys GodunowMusorgski/PuszkinDandysMariusz Treliński
2009Teatr Kameralny – SzczecinPani Dally ma kochankaWilliam HanleyFrankMichał Janicki
2010Teatr Polski – SzczecinPrzyjazne DuszePam ValentineSimon WillisStefan Szaciłowski
2010Teatr Polski – SzczecinHeine (monodram; wykonanie, adaptacja)wg Heinricha HeinegoAktorMarek Żerański
2010Teatr Kameralny – SzczecinNocturn dla pani TillebeinPatrycja FessardFryderyk ChopinMichał Janicki/Andrzej Zaorski
2011Teatr Provisorium – LublinBracia KaramazowFiodor DostojewskiAloszaJanusz Opryński
2012Teatr Wielki – Opera NarodowaManon LescautGiacomo PucciniMr. EyeMariusz Treliński
2012Teatr Polski – SzczecinOskar dla EmilyA. Aleksy, F. BohnetJeff BloomBartłomiej Wyszomirski
2013Teatr Provisorium – LublinLódwg Jacka DukajaKonieszynJanusz Opryński
2013Teatr Polski – SzczecinSzkoda, że jest nierządnicąJohn FordBergettoKrzysztof Prus
2013Teatr Druga Strefa – WarszawaMofrina 0’05 (monodram)wg Michaiła BułhakowaDoktor PolakowMarek Żerański
2014Teatr Polski – SzczecinWariacje TischnerowskieArtur „Baron” WięcekJózekArtur „Baron” Więcek
2015Teatr Polski – SzczecinPodwieczorek u ŁazarzaArtur Daniel LiskowackiPastor GottliebAdam Opatowicz
2016Teatr Polski – SzczecinMatkiPiotr RowickiSyn 1Rafał Matusz
2017Teatr Polski – SzczecinHamlet we wsi Głucha DolnaIvo BrešanJoca ŠkokiČTomasz Obara
2017Teatr Polski – SzczecinTworki (monodram; wykonanie, adaptacja)wg Marka BieńczykaAktorPaweł Kamza
2018Fundacja West&artMorfina 0’05 / wersja 3.0wg Michaiła BułhakowaDoktor PolakowMarek Żerański
2019Kungslige Operan – SztokholmKung RogerSzymanowski / IwaszkiewiczRoger / dublerMariusz Treliński
2020Narodni Divadlo – PragaKing RogerSzymanowski / IwaszkiewiczRoger / dublerMariusz Treliński

Przypisy

  1. Bursztynowe Pierścienie rozdane! Poznaliśmy najlepszych aktorów i spektakle [online], 24kurier.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  2. Bursztynowy Pierścień 2018. Pierwsze wybory, pierwsze nominacje [online], 24kurier.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  3. JacekJ. Cieślak JacekJ., Dla chcącego nic trudnego [online], 17.11.2017 r. [dostęp 05.12.2017 r.]
  4. AgnieszkaA. Moroz AgnieszkaA., Biurowe zarękawki, spod których widać piżamę [online], dziennikteatralny.pl, 2017 [dostęp 05.12.2017 r.]
  5. konfrontacje teatralne » Tworki – postscriptum [online], 18.konfrontacje.pl [dostęp 18.09.2017 r.]
  6. Heine frg 2.avi. lumilu78, 08.08.2011 r. [dostęp 18.09.2017 r.]
  7. „MORFINA 0,05” MICHAIŁ BUŁHAKOW REŻYSERIA MAREK ŻERAŃSKI [online], cojestgrane.pl [dostęp 18.09.2017 r.]
  8. Wyborcza.pl [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 18.09.2017 r.]
  9. Przeciw złudzeniom [online], dziennikteatralny.pl [dostęp 18.09.2017 r.]
  10. Kupowanie i... [online], e-teatr.pl [dostęp 18.09.2017 r.]
  11. AgataA. Dąmbska AgataA., Granice teatru [online], e-teatr.pl, 01.01.2000 r. [dostęp 05.12.2017 r.]
  12. JanuszJ. Majcherek JanuszJ., Trzy opowieści [online], e-teatr.pl, 01.04.2003 r. [dostęp 06.12.2017 r.]
  13. KrzysztofK. Lubczyński KrzysztofK., Reality show w celi Konrada [online], e-teatr.pl, 31.01.2006 r. [dostęp 06.12.2017 r.]
  14. Kontrapunkt, Kontrapunkt 2006 [online], kontrapunkt.pl, 2006 [dostęp 06.12.2017 r.]
  15. „To ja...” Obłęd sumienia [online], wszczecinie.pl, 29.11.2009 r. [dostęp 05.12.2017 r.]
  16. EwaE. Podgajna EwaE., Wyborcza.pl [online], szczecin.wyborcza.pl, 12.12.2010 r. [dostęp 05.12.2017 r.]
  17. InstytutI. Teatralny InstytutI., Teatr w Polsce – polski wortal teatralny [online], e-teatr.pl [dostęp 05.12.2017 r.]
  18. Marek Żerański, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 10.04.2021 r.]
  19. Szczecińscy artyści otrzymali stypendia (wideo), „szczecin.naszemiasto.pl”, 11.01.2015 r. [dostęp 18.09.2017 r.]

Oceń: Marek Żerański

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:19