Marek Małecki (prawnik)


Marek Małecki, urodzony w Warszawie, to postać, która odznacza się bogatym życiem zawodowym i społecznym. Jako polski prawnik oraz adwokat, ma na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć. W swojej karierze pełnił funkcje sędziego sportowego, mecenas sztuki, działacza sportowego oraz filantropa. Co więcej, objął również stanowisko sędziego w Trybunale Stanu.

Wyróżniającym się osiągnięciem Marka Małeckiego jest utworzenie oraz przewodniczenie Komisji Etyki Reklamy do 2008 roku. Jako wieloletni doradca Polskiej Rady Biznesu oraz Konfederacji Lewiatan, przyczynił się do wielu znaczących inicjatyw w Polsce. Od 2011 roku pełni funkcję Przewodniczącego Trybunału Sportowego PZMot, a od 2014 roku jest międzynarodowym sędzią.

W 2018 roku Marek Małecki zyskał status członka Komisji Etyki w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM - Fédération Internationale de Motocyclisme) z siedzibą w Genewie. Ponadto, od 2017 roku pracuje jako międzynarodowy sędzia w Trybunale Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA - Fédération Internationale de l’Automobile) w Paryżu oraz od 2021 roku pełni rolę Przewodniczącego Trybunału Rozliczeń Formuły 1 FIA (CCAP F1 FIA).

W ciągu swojej kariery zawodowej, Marek Małecki brał udział w wielu kontrowersyjnych oraz medialnych sprawach w charakterze adwokata. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście głośnych procesów, takich jak afera Rywina, obrona w sprawie podsłuchów, lustracja arcybiskupa Stanisława Wielgusa, a także obrona osób zaangażowanych w Stan Wojenny. Wysokie umiejętności i doświadczenie w obronie ludzi o kluczowym znaczeniu w polskim życiu publicznym podkreślają jego znaczenie jako prawnika.

21 listopada 2023 roku został nowo wybranym sędzią Trybunału Stanu, co stanowi potwierdzenie jego pozycji w polskim systemie prawnym. Marek Małecki jest także jednym z bohaterów książki Doroty Kowalskiej, zatytułowanej „Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy”, co tylko potwierdza jego wpływ na środowisko prawnicze oraz społeczne w Polsce.

Życiorys

Wykształcenie i działalność w zawodzie prawnika

Marek Małecki jest prawnikiem urodzonym i wychowanym w Warszawie, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i liceum ogólnokształcące. Jest synem Elżbiety i Rafała. W 1996 roku uzyskał dyplom z zakresu prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie swojego kształcenia pełnił funkcje, takie jak przewodniczący samorządu studentów na WPiA, a także był aktywnym członkiem wydziałowej i akademickiej rady senatu oraz parlamentu studenckiego. Jako jeden z liderów Młodych Liberałów angażował się w różnorodne inicjatywy studenckie.

Po zakończeniu studiów, Marek Małecki podjął aplikację adwokacką, a w 2000 roku zdał egzamin uprawniający do wykonywania zawodu adwokata. Jego prawnicza kariera rozpoczęła się w 1992 roku w Warszawie, gdzie dołączył do oddziału amerykańskiej kancelarii prawnej. W szczególności zdobijał doświadczenie poprzez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych organizowanych we Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. W przeszłości sprawował również ważną funkcję jako szef departamentu prawnego Rabobank Polska S.A.

Specjalizuje się w sprawach związanych głównie z prawem cywilnym, gospodarczym oraz karnym.

Praktyka adwokacka

Od roku 2001 Marek Małecki aktywnie praktykuje jako adwokat. Wziął udział w wielu znaczących projektach biznesowych oraz procesach sądowych w pierwszej dekadzie XXI wieku, w tym współtworzył kluczowe linie energetyczne oraz transgraniczne połączenia energetyczne w kraju.

Założył kancelarię prawniczą „Kancelaria Adwokacka Marek Małecki” z siedzibą w Warszawie. Najwcześniej zajmował się głośną sprawą zabójstwa studenta Wojtka Króla, gdzie był obrońcą Mariusza S., który ostatecznie uzyskał uniewinnienie.

W ramach swoich działań występował jako pełnomocnik Małgorzaty Niezabitowskiej, rzecznika rządu Tadeusza Mazowieckiego, w procesie lustracyjnym. Przygotowywał generałów Wojciecha Jaruzelskiego, Floriana Siwickiego oraz Tadeusza Tuczapskiego do obrony w sprawie zarzutów o nielegalne wprowadzenie stanu wojennego, z którego żaden z tych generałów nie dożył zakończenia procesu. Odpowiedzialnie bronił również generała Floriana Siwickiego w sądzie.

Marek Małecki brał także udział w obronie Lwa Rywina, który był zamieszany w jeden z największych a skandali korupcyjnych w III Rzeczypospolitej. Reprezentował również ministra sportu w rządzie PiS-u Tomasza Lipca, oskarżonego o korupcję, jak również Marka Falentę, którego działania doprowadziły do tzw. afery podsłuchowej w 2014 roku.

W jego portfolio znajdują się także obrony znanych osobistości, w tym lidera PSL-u, Jana Burego, w związku z zarzutami korupcyjnymi, oraz Marka Serafina, wiceprezesa Orlenu, zatrzymanego przez ABW w 2011 roku w sprawie korupcji, gdzie udało mu się uzyskać umorzenie postępowania i odszkodowanie dla klienta.

Wielu polityków z różnych opcji politycznych, w tym ministrów oraz premierów z czasu Tadeusza Mazowieckiego, Waldemara Pawlaka, Leszka Millera, Marka Belki, Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego korzystało z jego usług prawnych.

Ważnym momentem w jego karierze była obrona arcybiskupa Stanisława Wielgusa w procesie lustracyjnym, zakończona umorzeniem postępowania. Prowadził także sprawę o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy tabloidu, osiągając jedną z najwyższych zasądzonych sum w historii polskiego sądownictwa na rzecz swoich klientów w 2020 roku.

Małecki brał również udział w obronie dowódcy pododdziału antyterrorystycznego KGPJakuba Jałoszyńskiego, oskarżonego o nieprawidłowości w akcji zatrzymania przestępców w Magdalenkach, gdzie doszło do tragicznych zdarzeń. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok uniewinniający.

Marek Małecki reprezentował również Jana Wejcherta i Mariusza Waltera w postępowaniu cywilnym przeciwko ministrowi obrony narodowej, uzyskując potwierdzenie naruszenia ich dóbr osobistych. W sprawach karnych jego klienci obejmują światowej sławy architekta, Karola Marcinkowskiego, który również został prawomocnie uniewinniony. Na obecną chwilę reprezentuje Mariana Banasia, prezesa NIK-u, w sprawach związanych z podejrzeniem o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych oraz inne zarzuty dotyczące źródeł dochodów.

Działalność pozaprawnicza

Jako mecenas sztuki oraz filantrop, Marek Małecki stawia sobie za cel ochronę i promowanie polskiego dorobku kulturowego. Jego działania obejmują regularne zakupy cennych eksponatów, które wspierają krajowe instytucje kulturalne. Wśród jego działań warto wyróżnić wspieranie Zamku Królewskiego w Warszawie, do którego przyczynił się w znaczący sposób.

Mecenas Małecki odegrał kluczową rolę w rozwoju zbiorów sztuki, szczególnie obrazów, sreber, zegarów oraz szkieł z XVIII wieku. Te cenne przedmioty można podziwiać nie tylko w Muzeach Narodowych w Warszawie, ale również w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, a także w regionach takich jak Toruń oraz Kazimierz nad Wisłą.

Zamek Królewski w Warszawie jest szczególnie dumny z kolekcji uzbrojenia husarskiego, w tym karabel, nadziaków oraz anim, które zostały pozyskane dzięki działalności Małeckiego. Eksponaty te znacząco wzbogacają zbrojownię zamku.

Poza działaniami konserwatorskimi, Marek Małecki angażuje się również w pomoc prawną i finansową dla muzyków, kompozytorów oraz organizacji non-profit. Działa na rzecz promowania kultury i sztuki, a jego wsparcie ma na celu ułatwienie rozwoju artystów oraz instytucji kulturalnych.

Mecenas często podejmuje się działań pro publico bono, oferując pomoc prawną niezamożnym i nieuprzywilejowanym uczestnikom procesów sądowych. Jego zaangażowanie w te sprawy pokazuje, jak ważne dla niego jest wsparcie tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Życie osobiste

Żona Marka Małeckiego to Małgorzata Niedżwiecka – Małecka, która ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Warto również dodać, że posiada wykształcenie w zakresie psychologii, które zdobyła na Uniwersytecie SWPS.

Marek Małecki jest dumnym ojcem dwóch córek, które to są: Marta Małecka oraz Maria Małecka.


Oceń: Marek Małecki (prawnik)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:11