Antoni Rzempołuski


Antoni Rzempołuski, znany również jako Rzempołowski, był postacią o dużym znaczeniu w polskim prawodawstwie w XIX wieku. Urodził się w 1784 roku w Warszawie, gdzie spędził większą część swojego życia oraz gdzie również zmarł, 12 kwietnia 1852 roku.

W swojej karierze pełnił zaszczytną funkcję sędziego Sądu Najwyższej Instancji Królestwa Polskiego, co świadczy o jego wysokich kompetencjach oraz znaczeniu w sądownictwie. Ponadto, Antoni Rzempołuski był prezesem Trybunału Cywilnego w Kaliszu, czym przyczynił się do rozwoju systemu prawnego w regionie oraz w kraju.

Życiorys

Antoni Rzempołuski był osobą, która wywodziła się z rodziny o zróżnicowanych korzeniach. Był synem Michała i Ewy z Niemojewskich herbu Wieruszowa, który zmarł w roku 1845. Jego rodzice stworzyli związek mezaliansowy, co miało swoje znaczenie w kontekście jego późniejszej kariery. Jego ojciec pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej z Warszawy, natomiast matka miała korzenie w jednym z bardziej znanych rodów szlacheckich w regionie Kaliska. Z pewnością silne koligacje rodzinne z strony matki odegrały kluczową rolę w jego przyszłym awansie społecznym i zawodowym.

Antoni Rzempołuski rozpoczął swoją edukację, studiując prawo, prawdopodobnie w Niemczech. Jego kariera administracyjna rozpoczęła się w 1807 roku, kiedy to rozpoczął pracę w biurze Feliksa hr. Łubieńskiego, dyrektora i późniejszego ministra sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego. Zaledwie rok później awansował na stanowisko podpisarza, a w 1811 roku objął funkcję pisarza Sądu Apelacyjnego Księstwa.

W 1815 roku został mianowany pisarzem nowo utworzonego Sądu Najwyższej Instancji, pozostając na tym stanowisku aż do 1838 roku. W trakcie obrad sądu sejmowego, które miały na celu rozliczenie członków Towarzystwa Patriotycznego, pełnił funkcję zastępcy pisarza, a po śmierci Klemensa Urmowskiego, objął stanowisko pisarza. W 1838 roku awansował na sędziego Sądu Najwyższej Instancji, a na początku lat 40. zostało mu powierzone kierowanie Trybunałem Cywilnym w Kaliszu. Po przejściu na emeryturę, w związku z nowym rozdziałem w swoim życiu, zdecydował się na przeprowadzkę z Kielc do Warszawy, gdzie osiedlił się przy ulicy Krakowskie Przedmieście.

Swoje szlachectwo otrzymał 29 lipca 1823 roku, kiedy car i król polski Aleksander I Romanow nadał mu tytuł szlachecki Królestwa Polskiego. Wraz z nadaniem honorowego herbu Prawomir, towarzyszyła temu dewiza „Lex et labor”. Rzempołuski potrafił również dostatecznie udokumentować swoje pochodzenie szlacheckie w 1836 roku. Dwa razy uhonorowano go orderem św. Stanisława – pierwszy raz uzyskał III klasę, a później II klasę tego odznaczenia. Dodatkowo, wyróżniony został Odznaką Honorową za „nieskazitelną służbę”.

Zawierał silne więzi z Kościołem Katolickim, co odzwierciedlały liczne uroczystości rodzinne, w których brali udział biskupi oraz inni dignitarze kościelni. Warto zauważyć, że pojawiały się spekulacje sugerujące, iż rodzina Rzempołuskich miała żydowskie pochodzenie i w XVIII wieku mogła należeć do sekty frankistów, co podkreślał między innymi Feliks hr. Łubieński.

W życiu prywatnym ożenił się z Zofią z Bekiesz – Mroczkiewiczów, która wcześniej nosiła nazwisko Nowowieyska. Jej ojcem był Stanisław Kostka, regent Komisji Skarbu Koronnego, mający dobra Ogrodzieniec i Słomczyn, oraz skarbniczka ciechanowska Benigna z Kossobudzkich herbu Pobóg. Z małżeństwa tego przyszło na świat sześcioro dzieci: trzech synów, Aleksandra (zm. w niemowlęctwie w 1824 r.), Stanisława Jana Roberta (zm. 1873), który był oficerem piechoty i kawalerem Virtuti Militari, oraz Aleksandra (2) (zm. 1866), który był urzędnikiem bankowym, a także trzy córki, w tym Aniela (zm. 1837) oraz Antonina, która wyszła za Piotra z Gorzenia Ostroróg Gorzeńskiego; niestety o trzeciej córce nie ma dostępnych informacji.

Antoni Rzempołuski zmarł w Warszawie w 1852 roku, a jego ciało zostało złożone na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 9-6-4/5/6), gdzie spoczywał obok żony, syna Aleksandra oraz córki Anieli, tuż przy kościele św. Karola Boromeusza. Po jego śmierci, do grobu dołączono jeszcze dwóch jego synów oraz synową.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: ALEXANDER RZEMPOŁUSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 23.12.2019 r.]

Oceń: Antoni Rzempołuski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:13