Krystyna Lutyńska


Krystyna Lutyńska z Leśniewskich była wybitną postacią w dziedzinie socjologii, urodzoną 26 lipca 1931 roku w Warszawie, a zmarłą 4 września 2016 roku w Łodzi. Swoją karierę naukową związała z Polską Akademią Nauk, gdzie pełniła funkcję docenta. Swój rozwój edukacyjny rozpoczęła na Uniwersytecie Łódzkim, studiując na Wydziale Humanistycznym oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

W latach 1950–1953 miała okazję zdobywać doświadczenie zawodowe, pracując jako asystent w Instytucie Socjologii na swojej uczelni. Później, od 1956 aż do 2002 roku, była związana z Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, pełniąc rolę kierownika Zakładu Metodologii Badań Socjologicznych w Łodzi.

W 1965 roku Krystyna Lutyńska uzyskała stopień doktora na podstawie pracy zatytułowanej „Pozycja społeczna pracowników administracyjno-biurowych w Polsce Ludowej”, której promotorem był uznawany socjolog, prof. Jan Szczepański. Jej praca została uhonorowana w 1971 roku nagrodą Polskiego Towarzystwa Socjologicznego za najlepszą pracę doktorską, co potwierdziło jej znaczenie w dziedzinie nauk społecznych. W 2014 roku odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu, która miała miejsce z okazji pięćdziesięciolecia jego nadania.

Krystyna Lutyńska była aktywnym członkiem wielu organizacji naukowych. Należała do Rady Naukowej IFiS PAN, a także do Komisji Socjologicznej Prezydium PAN w Łodzi oraz Rady Naukowej CBOS. Dodatkowo, uczestniczyła w redakcji „Przeglądu Socjologicznego", co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój socjologii w Polsce.

W Polskim Towarzystwie Socjologicznym, Lutyńska odgrywała kluczową rolę, pełniąc funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału Łódzkiego PTS oraz będąc członkiem Zarządu Głównego. Była także jedną z założycielek Sekcji Metodologii Badań Socjologicznych PTS, a jej wkład w rozwój młodej socjologii obejmował przewodniczenie jury Nagrody im. Stanisława Ossowskiego, przyznawanej autorkom wyróżniających się prac z tej dziedziny.

W 1999 roku Lutyńska zainicjowała ustanowienie nagrody im. Jana Lutyńskiego, która odtąd była przyznawana za najlepsze prace magisterskie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, co stanowi wyraz jej troski o rozwój młodych talentów w socjologii.

Najważniejsze publikacje

Krystyna Lutyńska to postać o znaczącym dorobku publikacyjnym. Jej prace obejmują szeroki wachlarz tematów związanych z socjologią i antropologią, w tym między innymi:

  • Pozycja urzędników w Polsce Ludowej. Wrocław: Ossolineum, 1965,
  • Wywiad kwestionariuszowy. Warszawa: IFiS PAN, 1984,
  • Surveye w Polsce. Spojrzenie socjologiczno-antropologiczne. Warszawa: IFiS PAN, 1993 – za tę książkę otrzymała Nagrodę im. Stefana Nowaka, przyznawaną przez Radę Naukową Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Metodologia badań socjologicznych. Bibliografia, cz. 1 i 2. Warszawa: IFiS PAN, 2000–2002,
  • liczne artykuły metodologiczne.

W latach 80. XX wieku była członkinią Komisji Rewizyjnej zdelegalizowanej Solidarności Ziemi Łódzkiej. Źródłem osobistej inspiracji i wsparcia był jej mąż, prof. Jan Lutyński, znany socjolog i politolog, dla którego była redaktorem oraz wydawcą jego prac. Para miała córkę – Hannę, która przyszła na świat w 1957 roku.

Po śmierci Krystyna Lutyńska znalazła spoczynek na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze Pod Murem V, w rzędzie 1, na miejscu 34-35.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: ADAM ROBERT ŁUKASIEWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.12.2019 r.]
  2. Odnowione doktoraty | Kronika UŁ [online], kronika.uni.lodz.pl [dostęp 18.11.2017 r.]

Oceń: Krystyna Lutyńska

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:22