Barbara Tryjarska


Barbara Tryjarska, urodzona 6 listopada 1947 roku w Warszawie, jest wybitną postacią w dziedzinie psychologii, posiadającą tytuł doktora habilitowanego. Jej profil zawodowy obejmuje pracę naukową na Wydziale PsychologiiUniwersytetu Warszawskiego, gdzie aktywnie przyczynia się do badań oraz rozwoju tej dyscypliny.

Barbara Tryjarska jest członkinią Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny, co świadczy o jej zaangażowaniu w zrozumienie złożonych problemów psychologicznych związanych z rodziną i dzieckiem. Jej prace koncentrują się na analizie uwarunkowań bliskości, intruzyjności oraz agresywności w relacjach małżeńskich.

W szczególności, psycholożka bada znaczenie stylu więzi między partnerami, co ma duże znaczenie dla kształtowania zdrowych i funkcjonalnych relacji. Jej badania przyczyniają się do lepszego zrozumienia dynamiki interpersonalnej oraz wspierają rozwój psychologii klinicznej w Polsce.

Kariera naukowa

Barbara Tryjarska jest wybitną postacią w dziedzinie psychologii, swoją edukację wyższą zakończyła w 1970 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, co zaowocowało długotrwałym związkiem z tą szanowaną uczelnią. Sześć lat później, w 1981 roku, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii, specjalizując się w psychologii klinicznej. Jej dysertacja, nosząca tytuł Związek postaw wychowawczych matek z neurotycznymi zaburzeniami młodzieży oraz podatność tych zaburzeń na oddziaływania psychokorekcyjne, pokazała jej głębokie zrozumienie złożoności problemów psychologicznych.

Promotorką jej pracy doktorskiej była znana psycholog, Lidia Grzesiuk, która odegrała kluczową rolę w jej akademickim awansie. Kontynuując swoją karierę dydaktyczną i naukową, w 1997 roku Barbara Tryjarska zdobyła stopień doktora habilitowanego na tym samym wydziale, prezentując rozprawę zatytułowaną Skrypty życiowe a konflikty jawne i ukryte w małżeństwie.

Od 2000 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Psychologii UW oraz współpracuje z Szkołą Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami psychologów.

Nagrody

W 1995 roku Barbara Tryjarska została wyróżniona nagrodą zespołową Ministra Edukacji Narodowej. Otrzymała ją za współautorstwo podręcznika zatytułowanego Psychoterapia: Szkoły, zjawiska, techniki i specyficzne problemy, który był redagowany przez L. Grzesiuka.

Rok później, w 1996, uhonorowano ją nagrodą indywidualną Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za jej monografię Skrypty życiowe a konflikty jawne i ukryte w małżeństwie. W dalszym ciągu swojej kariery, w 2008 roku, zdobyła kolejną nagrodę zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Była ona rezultatem jej wkładu w przygotowanie trzytomowego podręcznika akademickiego zatytułowanego Psychoterapia, którym ponownie kierował L. Grzesiuk.

W 2009 roku, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, Barbara Tryjarska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje autorstwa Barbary Tryjarskiej, które stanowią istotny wkład w obszarze psychologii i psychoterapii.

  • Tryjarska, B. (1995). Skrypty życiowe a konflikty jawne i ukryte w małżeństwie. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Wydziału Psychologii UW,
  • Grzesiuk, L. i Tryjarska, B. (1995). Jak pomagać sobie, rodzinie i innym. Warszawa: PWN,
  • Tryjarska, B. (2006). Psychoterapia grupowa. (Część pierwsza) W: L. Grzesiuk (red.), Psychoterapia. Praktyka. Podręcznik akademicki. (15-72). Warszawa: ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury,
  • Tryjarska, B. (2006). Terapia rodzin. (Część druga) W: L. Grzesiuk (red.). Psychoterapia. Praktyka. Podręcznik akademicki. (74-141). Warszawa: ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury,
  • Tryjarska, B. (red.) (2010). Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar,
  • Tryjarska, B. (2010). Problemy etyczne w psychoterapii W: L. Grzesiuk, H. Suszek (red.) Psychoterapia. Integracja. Podręcznik akademicki. (381-396). Warszawa: ENETEIA,
  • Tryjarska, B., Chrząstowski, S. (2010). Polska adaptacja Kalifornijskiego Kwestionariusza do Badania Rodziny. Przegląd Psychologiczny, 53(1), s. 101-120.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25.03.2009 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2009 r. nr 35, poz. 530).
  3. Maria Lewicka, Tytus Sosnowski, Maciej Trojan: Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Wydziału Psychologii UW, 1998, s. 124. ISBN 83-86108-41-X.
  4. Dr hab. Barbara Tryjarska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.02.2012 r.]
  5. Profil pracownika na stronach Wydziału Psychologii UW. [dostęp 27.01.2012 r.]

Oceń: Barbara Tryjarska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24