Karolina Jadwiga Wigura-Kuisz, urodzona 1 października 1980 roku w Warszawie, to uznawana socjolożka oraz specjalistka w dziedzinie historii idei. Swoje obszerne zainteresowania intelektualne łączy z pasją do publicystyki, pisząc dla działu politycznego w Kulturze Liberalnej.
Pełni również rolę wykładowczyni na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze badań społecznych.
Życiorys
Kariera naukowa
Karolina Wigura jest cenioną postacią w dziedzinie nauk społecznych. Ukończyła studia magisterskie w Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, zarówno na kierunku socjologii (2003), jak i w Instytucie Nauk Politycznych (2005). Następnie prowadziła intensywne prace nad doktoratem, realizując je w ramach studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UW oraz na Wydziale Filozofii i Teologii Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Stopień doktora nauk społecznych uzyskała w 2009 roku, broniąc pracę pod tytułem „Deklaracje przebaczenia i skruchy w polityce na przykładach z historii Polski, Niemiec i Ukrainy w latach 1945–2006. Teorie i praktyka”, którą to przygotowała pod kierunkiem Paweła Śpiewaka, a jej recenzentami byli Stanisław Filipowicz oraz Robert Piłat. W 2020 roku zdobyła habilitację na Uniwersytecie Warszawskim w obszarze nauk społecznych.
Obecnie pełni funkcję adiunkta na Wydziale Socjologii tejże uczelni, w Zakładzie Historii Myśli Społecznej oraz jest aktywną członkinią Międzyzakładowej Pracowni Pamięci Społecznej w Instytucie Socjologii UW. W swoich badaniach koncentruje się na filozofii polityki, szczególnie na dziełach takich myślicieli jak Hannah Arendt, Paul Ricoeur czy Karl Jaspers. Zajmuje się także socjologią oraz etyką pamięci, co obejmuje takie zagadnienia jak sprawiedliwość okresu przejściowego, rozliczenia, wina, pojednanie oraz przebaczenie w polityce.
W 2011 roku wydała książkę „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki”, w której eksploruje powyższe tematy. Wydanie tej książki przyniosło jej liczne uznania, w tym nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w 2012 roku, a w następnym roku była nominowana do nagrody im. Jerzego Turowicza.
W trakcie swojej kariery uzyskała również prestiżowe stypendia, takie jak Stypendium im. Bronisława Geremka w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu (2012), stypendium w Programie Studiów Polskich na St. Antony’s College w Oksfordzie (2016) oraz uczestnictwo w Robert Bosch Academy w ramach programu Richard von Weizsäcker Fellowship (2021). W 2015 roku miała również okazję odbyć pobyt naukowy w Central European University w Budapeszcie.
Jest również laureatką konkursów grantowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki, w tym programów „Preludium” oraz „Sonaty”. W 2020 roku była nominowana do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego. W latach 2016–2018, wspólnie z Jarosławem Kuiszem, pełniła rolę współdyrektorki programu „Knowledge Bridges: Poland and the United Kingdom” na St. Antony’s College w Oksfordzie.
Działalność dziennikarska
Karolina Wigura ma także bogate doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa. Pracowała jako dziennikarka w Drugim Programie Polskiego Radia w latach 2003–2006, a później do 2009 roku współpracowała z tygodnikiem „Europa”, który był dodatkiem do „Dziennika. Polska Europa Świat”. Jej wywiad z Jürgenem Habermasem, zatytułowany „Europę ogarnia śmiertelny bezwład”, został wyróżniony nagrodą Grand Press w kategorii najlepszy wywiad w 2008 roku.
Karolina jest współzałożycielką tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”, gdzie prowadzi dział polityczny, a także prowadzi badania w Obserwatorium Debaty Publicznej, które zajmuje się analizą radykalizacji polskiej debaty publicznej. Jej artykuły można znaleźć w takich publikacjach jak „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Etyka”, „Przegląd Polityczny”, „Pryncypia”, „Tygodnik Powszechny” oraz „Znak”. W 2015 roku współpracowała z o. Maciejem Ziębą i Markiem Zającem przy tworzeniu programu o tematyce kulturalno-politycznej w TVP Kultura, zatytułowanego „To nie tak”. Karolina regularnie komentuje zarówno politykę krajową, jak i zagraniczną.
Wspólnie z Katarzyną Kasią prowadzi podcast „Widok z K2”, w którym porusza różnorodne kwestie społeczne i polityczne.
Działalność publiczna
W zakresie działalności publicznej, Karolina Wigura była członkinią Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego w latach 2012–2016, a od 2010 roku jest członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet. W latach 2014–2016 pełniła również rolę członkini Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). W 2013 roku uczestniczyła w prestiżowym programie dla liderów Marshall Memorial Fellowship, organizowanym przez German Marshall Fund.
Obecnie zasiada w kapitule nagrody im. ks. Tischnera, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój społeczny oraz kulturalny w Polsce. Jej wszechstronność i zapał w różnych dziedzinach czynią ją jedną z wiodących postaci współczesnej myśli społecznej i politycznej w naszym kraju.
Publikacje
Karolina Wigura jest autorką wielu istotnych prac naukowych, które miały wpływ na współczesne myślenie w dziedzinie polityki i filozofii. Oto niektóre z jej najważniejszych publikacji:
- Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki, wydana w Warszawie przez Wydawnictwo Naukowe Scholar oraz Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej, w 2011 roku,
- (redakcja) Krzysztof Michalski, Eseje o Bogu i śmierci, redagowane przez Karolinę Wigura, opublikowane w Warszawie przez Kurhaus Publishing Kurhaus Media, w 2014 roku,
- Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach, wydanie Warszawskie przez Wydawnictwo Naukowe Scholar, w 2019 roku.
Przypisy
- Karolina Wigura | Robert Bosch Academy [online], robertboschacademy.de [dostęp 23.04.2024 r.]
- [Widok z K2 Q&A z Wigurą i Kasią]. kulturaliberalna.pl. [dostęp 02.02.2023 r.]
- Drugie śniadanie mistrzów 05.01.2019. tvn24.pl. [dostęp 02.02.2023 r.]
- z, Kapituła [online], Nagroda Tischnera [dostęp 13.06.2022 r.]
- Karolina Wigura nominowana do Nagrody Jerzego Turowicza [online], Kultura Liberalna, 26.11.2013 r. [dostęp 03.11.2016 r.]
- Książka Karoliny Wigury „Wina narodów. Przebaczanie jako strategia prowadzenia polityki” [online] [dostęp 03.11.2016 r.]
- Karolina Wigura i o. Maciej Zięba w nowym programie TVP Kultura „To nie tak” [online] [dostęp 03.11.2016 r.]
- Deklaracje przebaczenia i skruchy w polityce na przykładach z historii Polski, Niemiec i Ukrainy w latach 1945-2006. Teorie i praktyka w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 04.01.2019 r.]
- Dr Karolina Jadwiga Wigura-Kuisz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.01.2019 r.]
- Pojęcie przebaczenia w polityce [online], Prace – Katalog – Uniwersytet Warszawski – APD, 2005 [dostęp 23.11.2021 r.]
- a b Wigura-Kuisz Karolina [online], Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 23.11.2021 r.]
- Pracownicy Instytutu. is.uw.edu.pl. [dostęp 26.03.2012 r.]
- Kongres Kobiet o reformie emerytalnej. KongresKobiet.pl. [dostęp 26.03.2012 r.]
- Feminizm. pfl.uw.edu.pl. [dostęp 26.03.2012 r.]
- Nagroda Tischnera – Karolina Wigura [online], nagrodatischnera.pl [dostęp 03.11.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Franciszek Venulet | Jan Żaryn | Zygmunt Weyberg | Tomek Bartoszyński | Janusz Grzelak | Maria Antonina Czaplicka | Elżbieta Grabska-Wallis | Paweł Śpiewak | Adam Cygielstrejch | Jacek Jan Nowicki | Andrzej Marks | Rafał Habielski | Stefania Skwirowska | Jan Kisyński | Maciej Luniak | Stefan Nowak (socjolog) | Tadeusz Jerzy Wojno | Wiesław Juszczak | Krzysztof Badźmirowski | Adam CzetwertyńskiOceń: Karolina Wigura