Jarosław Kuisz to postać wyróżniająca się na polskiej scenie naukowej i publicystycznej. Urodził się w 1976 roku w Warszawie, a dziś jest znanym historykiem specjalizującym się w dziejach państwa i prawa.
Jego prace obejmują badania oraz analizy dotyczące polityki, w których łączy pasję z głęboką wiedzą historyczną. Jest również autorem licznych esejów, w których podejmuje istotne tematy związane z życiem publicznym i prawnym w Polsce.
Warto również zwrócić uwagę na jego rolę jako twórcy i redaktora naczelnego czasopisma „Kultura Liberalna”, które stanowi platformę dla wolnej wymiany myśli i dyskusji o współczesnych wyzwaniach politycznych i społecznych. Dodatkowo, Jarosław Kuisz sprawuje funkcję adiunkta w Instytucie Historii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie angażuje się w kształcenie przyszłych pokoleń prawników i historyków.
Życiorys
Kariera naukowa
Jarosław Kuisz podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji oraz w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000–2001 był stypendystą programu Copernic (Programme de formation au management et au monde contemporain), który jest współtworzony przez prestiżowe Grandes Ecoles, w tym Institut d’Etudes Politiques de Paris (Sciences Po).
W roku 2001 Kuisz zdał egzamin i obronił swoją pracę magisterską, nawiązującą do „Teorii sprawiedliwości” Johna Rawlsa. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2007 roku, a jego praca, dotycząca pierwszej „Solidarności“, nosiła tytuł „O charakterze prawnym porozumień sierpniowych 1980–1981”. Aktualnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, prowadził zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jak również w Kolegium MISH UW i Collegium Artes Liberales UW. Miał również przyjemność wykładać jako gość na Uniwersytecie w Rotterdamie, na Uniwersytecie Helsińskim oraz na Uniwersytecie Kopenhaskim.
Jego pasja do nauki koncentruje się na historii prawa, jak również na ogólnej historii państwa i prawa. Kuisz jest jednym z pionierów w Polsce w dziedzinie badań interdyscyplinarnych, takich jak Law and Literature oraz Law and Film, które eksplorują relacje między prawem, literaturą i kinem. W 2010 roku zdobył nagrodę tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami!” dla młodych naukowców. W 2014 roku został nagrodzony stypendium w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.
W latach 2014-2016 był visiting scholar na University of Chicago, gdzie współpracował z Marthą Nussbaum oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie działał pod okiem Timothy Garton Asha. W 2016 roku pełnił funkcję visiting scholar na Columbia Law School, po tym jak uzyskał Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, współpracując z Andrzejem Rapaczyńskim.
Od 2014 roku pełni również rolę Chercheur étranger associé w Institut d’histoire du temps présent (IHTP) przy CNRS (Centre national de la recherche scientifique) w Paryżu, gdzie zaproszenie złożył mu Christian Delage. W latach 2016–2018 był Marie Skłodowska-Curie Fellow (zyskał stypendium Komisji Europejskiej) w SAXO Institute na Uniwersytecie Kopenhaskim, współpracując z Helle Porsdam.
W roku akademickim 2016/2017 współpracował z Karoliną Wigurą w roli współdyrektora Programu Polskiego w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim, program ten nazwany został „Knowledge Bridges: Poland, Britain, and Europe”, a jego nadzór sprawował Timothy Garton Ash. W 2016 roku Kuisz był również autorem koncepcji oraz kierownikiem naukowym projektu digitalizacji emigracyjnego kwartalnika politycznego „Aneks”.
Działalność eseistyczna i dziennikarska
W 2009 roku Jarosław Kuisz założył tygodnik internetowy Kultura Liberalna, w którym do dziś piastuje stanowisko redaktora naczelnego. Oprócz tego, pełni funkcję prezesa Fundacji Kultura Liberalna, która jest odpowiedzialna za wydawanie tego tygodnika.
Kuisz przeprowadził szereg wywiadów z światowej sławy intelektualistami, w tym z Marthą Nussbaum, Timothym Gartonem Ashem, Janem Zielonką, Normanem Daviesem, François Heisbourgiem, Olivierem Royem, Olivierem Mongin, Alainem Finkielkrautem, Charlesem Taylorem, Stephenem Holmesem, Adamem Garfinklem, Strobem Tallbottem, Janem Tomaszem Grossem, Markiem Lillą, Margaret MacMillan, Robertem Paxtonem, Krzysztofem Pomianem, Richardem Pipesem, Marci Shore oraz Timothy Snyderem. Jest również organizatorem wielu konferencji, debat i spotkań związanych z działalnością „Kultury Liberalnej”.
Jego teksty pojawiają się w prasie zarówno krajowej, jak i zagranicznej, gdzie regularnie komentuje wydarzenia dotyczące polskiej sceny politycznej oraz kulturowej. Kuisz angażuje się w analizy problemów związanych z polityką europejską, w szczególności w kontekście francuskim.
W ramach audycji „Biosfera” prowadzonej przez Karolinę Głowacką w Radio TOK FM, prezentował sylwetki znanych intelektualistów oraz polityków osadzonych w kontekście ich związków z kulturą i polityką, takich jak Milan Kundera, Aleksander Sołżenicyn, John Williams czy François Mitterrand.
W 2021 roku Kuisz wydał książkę zatytułowaną „Propaganda bezprawia. O »popularyzowaniu prawa« w pierwszych latach Polski Ludowej”, która zdobyła uznanie, trafiając na listę dziesięciu najlepszych publikacji dotyczących najnowszej historii Polski, nominowanych do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.
Znalazł się także w gronie współautorów artykułu, którego celem było wzywanie Stanów Zjednoczonych do ograniczenia pomocy militarnej, zwłaszcza w obliczu przekazania przez Polskę istotnych ilości sprzętu wojskowego Ukrainie.
Publikacje
Jarosław Kuisz jest autorem wielu znamiennych publikacji, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy na temat różnych aspektów życia społecznego i prawnego w Polsce.
- Charakter prawny porozumień sierpniowych 1980–1981, Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2009,
- Koniec pokoleń podległości. Młodzi Polacy, liberalizm i przyszłość państwa, Warszawa: Biblioteka Kultury Liberalnej, 2018,
- (przedmowa) Martha C. Nussbaum, Nie dla zysku: dlaczego demokracja potrzebuje humanistów, przeł. Łukasz Pawłowski, przedm. Jarosław Kuisz, Warszawa: Fundacja Kultura Liberalna, 2016,
- (redakcja) Prawo i literatura: szkice, red. nauk. Jarosław Kuisz i Marek Wąsowicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2015.
Przypisy
- Publicyści "Kultury liberalnej" w "NYT": Uzależnić pomoc USA dla Polski [online], Do Rzeczy, 06.06.2023 r. [dostęp 07.06.2023 r.]
- Nagroda Moczarskiego 2021. Dziesięć najlepszych książek o polskiej historii najnowszej [online], wyborcza.pl [dostęp 14.12.2022 r.]
- Drugie śniadanie mistrzów 05.01.2019. tvn24.pl. [dostęp 02.02.2023 r.]
- Wieczór – Karolina Głowacka – Radio TOK FM, „TOK FM” [dostęp 09.05.2017 r.]
- O Fundacji – Kultura Liberalna, „Kultura Liberalna” [dostęp 09.05.2017 r.]
- JaroslawJ. Kuisz JaroslawJ., Knowledge Bridges Between Poland Britain and Europe Events | St Antony's College [online], sant.ox.ac.uk, 03.2017 r. [dostęp 09.05.2017 r.]
- Bibliografia UW [online], bibliografia.icm.edu.pl [dostęp 15.05.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Nils Uggla | Marek Więckowski | Antoni Białecki | Alina Kowalczykowa | Lech Mokrzecki | Zbigniew Marciniak | Adam Wolański (filolog) | Jerzy Lewandowski (fizyk) | Iza Bieżuńska-Małowist | Hanna Marcinkowska | Zdzisław Libera | Tomasz Wituch | Karol Mórawski | Ewa Toniak | Robert Bartoszyński | Wojciech Kotowski | Józef Jarecki | Robert Suski | Mieczysław Łubiński | Ludwik SimonOceń: Jarosław Kuisz