Jasia Reichardt to osobowość, która znacząco wpłynęła na świat sztuki współczesnej. Urodziła się 13 listopada 1933 roku w Warszawie, jednak jej droga życiowa zaprowadziła ją do Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu lat wyrobiła sobie renomę jako brytyjska historyczka i krytyczka sztuki. Pełniąc rolę dyrektorki galerii w Londynie, nie tylko zyskała uznanie wśród artystów, ale także wprowadzała nowe perspektywy w świat sztuki.
Jasia Reichardt jest także kuratorką, pisarką oraz wykładowczynią, co dodatkowo podkreśla jej wszechstronność i zaangażowanie w rozwój kultury. Jednym z jej znaczących osiągnięć jest zebranie oraz skatalogowanie archiwum swojej ciotki Franciszki oraz jej męża Stefana Themersonów, które stanowi cenny wkład w historię sztuki i kultury polskiej oraz brytyjskiej.
Życiorys
Urodziny Jasi Reichardt przypadły na 13 listopada 1933 roku w Warszawie, gdzie przychodzi na świat jako Janina Chaykin. Jej rodzicami byli Maryla (Maria) Weinles-Chaykin oraz Seweryn „Sewek” Chaykin. Matka Jasi była zarówno ilustratorką, jak i pianistką, natomiast ojciec pracował jako inżynier architekt. W trudnym czasie II wojny światowej dziewczynka, razem z matką oraz babką, znalazła się na terenie warszawskiego getta.
Przez okres ponad dwóch i pół roku mogły utrzymywać kontakt z osobami spoza getta, w tym z Franciszką Themerson, która w tym okresie przebywała w Anglii, a do nich wysyłała korespondencję i paczki z żywnością. W 1942 roku Jasia, w towarzystwie babki, została wywieziona ambulansem do Otwocka, gdzie następnie się ukrywały. W tym samym roku zmieniła nazwisko na Maria Janina Cegłowska. Dziewczynka przetrwała gehennę wojny i jej okrucieństwo dzięki pomocy życzliwych ludzi, jednak jej rodzice zostali zamordowani w obozie zagłady w Treblince.
Po zakończeniu wojny, dzięki ogłoszeniu zamieszczonemu w gazecie, została odnaleziona przez siostrę swojego ojca. Udało jej się wyjechać do ciotki w Anglii, gdzie musiała przystosować się do nowego życia, w tym nauczyć się języka angielskiego oraz powrócić do edukacji. Kontynuowała naukę w postępowej Dartington Hall School w hrabstwie Devon, a potem podjęła studia teatralne w Old Vic Theatre School w Bristolu.
W latach 50. Jasia pracowała jako asystentka redaktora w czasopiśmie Art News and Review. Podczas swojej kariery organizowała oraz opisywała wystawy w awangardowej galerii Grabowski Gallery w Londynie, która istniała w latach 1959-1975. Jej właściciel, Mateusz Grabowski, z pasją wspierał młodych artystów z różnych zakątków świata. Od 1963 do 1971 roku pełniła funkcję wicedyrektora w Institute of Contemporary Arts (ICA) w Londynie oraz była kuratorem przełomowych wystaw, takich jak Cybernetic Serendipity i Fluorescent Chrysanthemum, a także redaktorką specjalnego wydania czasopisma Studio International zatytułowanego Cybernetic serendipity: the computer and the arts.
W latach 1974-1976 Jasia była dyrektorem w londyńskiej Whitechapel Art Gallery, a od 1990 roku, w towarzystwie Nicholas Wadley’a, który został jej mężem, uczyła w Architectural Association i innych instytucjach edukacyjnych, takich jak Bartlett School of Architecture czy Middlesex University, gdzie otrzymała doktorat honoris causa w 2015 roku.
Po śmierci Franciszki, młodszej siostry jej matki, oraz Stefana Themersonów, Jasia postanowiła zebrać ich archiwum w ośmiu tomach. W 2015 roku, po skatalogowaniu zbiorów, większość z tych materiałów została zdeponowana w Bibliotece Narodowej. W archiwum znalazły się nie tylko dokumenty związane z Gaberbocchus Press, ale także kolekcja kartek życzeniowych oraz innych druków Themersonów oznaczonych jako Gaberbocchus some of the old favourites.
Przypisy
- In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Seweryn Chaykin [online], archimemory.pl [dostęp 22.11.2020 r.]
- 15 Journeys from Warsaw to London – Jasia Reichardt’s memoir. [dostęp 01.06.2020 r.]
- Reichardt, Jasia: Inner Image – Works by the Leicester Group. [dostęp 29.05.2020 r.]
- Exhibition Histories Talks: Jasia Reichardt. 2014. [dostęp 29.05.2020 r.]
- Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 16.12.2020 r.]
- KolekcjaK. Themersonów, Polona [online], polona.pl [dostęp 16.12.2020 r.]
- Persecution and survival: One family, three cities, six years of war. „Ham & High”, 09.03.2017 r. [dostęp 18.06.2018 r.]
- Skłodowski, Jędrzej. Niezwykli Themersonowie: Gigantyczne archiwum po artystach. „Gazeta Wyborcza”, 29.01.2015 r. [dostęp 11.06.2020 r.]
- Gere, Charlie; ‘Minicomputer Experimentalism in the United Kingdom from the 1950s to 1980’ w Hannah Higgins, & Douglas Kahn (Eds.), Mainframe experimentalism: Early digital computing in the experimental arts. Berkeley, CA: University of California Press, 2012.
- Jasia Reichardt (ed) (listopad 1968). Cybernetic Serendipity, the computer and the arts. Studio International, Special Issue 905, 1968 London.
- Reichardt, Jasia. Twenty years of symbiosis between art and science. „Art and Science”, XXIV, (1), 1974.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Łukasz Krupiński | Adam Buszko | Zygmunt Kubiak | Łucja Drège-Schielowa | Marcin Jędrzejewski (aktor) | Andrzej Sosnowski (poeta) | Grzegorz Komendarek | Józef Śliwicki | Michał Kulenty | Mieczysław Szczuka | Maciej Kuroń | Andrzej Rejman | Halina Korngold | Arkadiusz Bazak | Wanda Grodzieńska | Marianna Gdowska-Timoszewicz | Lubomir Tomaszewski | Antoni Tarnowski (tancerz) | Józefa Wnukowa | Anna RajeckaOceń: Jasia Reichardt