Andrzej Rejman, urodzony 24 listopada 1956 roku w Warszawie, to wybitny polski kompozytor muzyki rozrywkowej oraz uznawany producent muzyczny. Jego talent nie ogranicza się jedynie do komponowania, bowiem jest również uzdolnionym pianistą improwizującym oraz aranżerem. Andrzej Rejman jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, co potwierdza jego znaczący wkład w polską kulturę muzyczną.
Jego życie rodzinne jest równie interesujące. Andrzej Rejman jest synem Aleksandra Rejmana, znanego polskiego pomologa, oraz wnukiem Stanisława Doktorowicz-Hrebnickiego, którzy wnieśli istotny wkład w swoje dziedziny nauki. W najbliższym otoczeniu kompozytora znajdują się również bliscy mu ludzie: żona Krystyna, wykładowca akademicki z tytułem doktora habilitowanego, a także dwoje dzieci – córka Anna, urodzona w 1986 roku oraz syn Tomasz, który przyszedł na świat w 1990 roku.
Wykształcenie
Od młodych lat, w wieku zaledwie siedmiu lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jego nauczycielką była Kornelia Gniazdowska, związana z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia nr 3 w Warszawie. W 1975 roku zdobył maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Warszawie.
Następnie, w 1981 roku, ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Twórczość
Twórczość Andrzeja Rejmana obejmuje zarówno piosenki, jak i muzykę instrumentalną, znaczną część której stanowi utwory fortepianowe. Piosenki kompozytora były wykonywane przez wielu znakomitych artystów. Wśród nich znajdują się między innymi: Grażyna Auguścik, Ewa Błoch, Sofiya Fedyna, Magda Fiałkowska, Szymon Głódkowski, Ewa Górska, Karolina Jankowska, Robert Janowski, Jeronimo, Jolanta Kaczmarek, Janina Klimiuk, Alina Konwińska, Beata Kossowska, Joanna Libner, Jolanta Literska, Paulina Malinowska, Julian Mere, Iwona Nasiłowska, Agnieszka Olszewska, Małgorzata Olszewska, Katarzyna Polit, Maria Quoos, Stanisław Wenglorz, Marta Wołodko, Krystyna Ziemlańska i Magdalena Żuk.
W zakresie muzyki instrumentalnej, twórczość A. Rejmana doczekała się publikacji na licznych płytach krajowych oraz zagranicznych, zarówno w formie autorskich albumów, jak i współpracy z innymi kompozytorami. Warto zauważyć, że płyty zostały wydane przez uznane wytwórnie, takie jak Paris Music (22 indeksy katalogowe), MTJ/Euro-Muzyka (5 indeksów katalogowych, zawierających łącznie 64 utwory), SITA/KOCH Int. (15 indeksów katalogowych oraz ponad 170 utworów) oraz Nightingale Music Productions Inc. (7 pozycji, 20 utworów).
Muzyka A. Rejmana znalazła również swoje miejsce w filmach, które były reżyserowane przez: Aleksandrę Fudalę, Andrzeja M. Drążewskiego, Jarosława Kamieńskiego, Macieja Leszczyńskiego, Zdzisława Maca, Marka Pysza, Mieczysława Siemieńskiego, Wojciecha Strzemżalskiego, Tomasza Śmigielskiego, Jana Walencika, Mieczysława Waśkowskiego oraz Marka Wójcika.
Oprócz filmów, muzyka kompozytora była często prezentowana podczas różnorodnych wydarzeń artystycznych, takich jak wernisaże wystaw dzieł plastycznych i fotograficznych, artystyczne imprezy okolicznościowe, pokazy multimedialne, a także w reklamie radiowej i telewizyjnej. Muzyka zazwyczaj służyła jako ilustracja w programach telewizyjnych i radiowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Nagrody i wyróżnienia
Andrzej Rejman odebrał szereg wyróżnień i nagród za swoje znakomite osiągnięcia muzyczne, które zdobył w różnych konkursach i festiwalach. Przykładem jest wyróżnienie, które otrzymał w konkursie otwartym na piosenkę XXIV KFPP OPOLE w 1987 roku za utwór „Życie jest krzykiem”, do którego tekst napisał Sławomir Wolski.
Dodatkowo, jego twórczość została uhonorowana nagrodą na piosenkę o Warszawie w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta St. Warszawy za utwór „Tamte Dni”, stworzony do słów Stanisława Klawe. W 2009 roku, wspólnie z Jackiem Bąkiem, Andrzej zdobył II Nagrodę za album „Chopin na łące” na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny”.
W kolejnych latach, artysta kontynuował swoją działalność muzyczną, co zaowocowało I Nagrodą za cykl 10 prezentacji multimedialnych pt. „Krajobrazy i muzyka”, przyznaną na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny” w 2011 roku. Ostatnią z wymienionych nagród jest III Nagroda (na równi z innymi uczestnikami) za prezentację „Impresje – Na moje wołanie nie odzywasz się” w 2012 roku na tym samym festiwalu.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maciej Kuroń | Jasia Reichardt | Łukasz Krupiński | Adam Buszko | Zygmunt Kubiak | Łucja Drège-Schielowa | Marcin Jędrzejewski (aktor) | Andrzej Sosnowski (poeta) | Grzegorz Komendarek | Józef Śliwicki | Halina Korngold | Arkadiusz Bazak | Wanda Grodzieńska | Marianna Gdowska-Timoszewicz | Lubomir Tomaszewski | Antoni Tarnowski (tancerz) | Józefa Wnukowa | Anna Rajecka | Jan Budzyński (aktor) | Aleksandra SzwedOceń: Andrzej Rejman