Janusz Komorowski (działacz kombatancki)


Janusz Komorowski, znany również pod pseudonimem „Antek”, to postać o bogatej historii i doniosłych osiągnięciach, urodzona 11 sierpnia 1929 roku w Warszawie.

Jako polski dziennikarz, Komorowski był nie tylko świadkiem historii, ale również aktywnym uczestnikiem II wojny światowej, co z pewnością wpłynęło na jego dalszą działalność społeczną.

W swojej pracy jako d działacz kombatancki oraz harcerski, Janusz Komorowski odegrał istotną rolę w promowaniu pamięci o wydarzeniach wojennych oraz w wspieraniu innych byłych żołnierzy.

Warto również zaznaczyć, że Komorowski jest porucznikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, co podkreśla jego zaangażowanie w służbę dla kraju.

Od 12 października 2023 roku pełni on obowiązki prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), co potwierdza jego aktywność i wpływ na zachowanie dziedzictwa historycznego w Polsce.

Życiorys

Janusz Komorowski, będący przykładem działacza kombatanckiego, w czasie niemieckiej okupacji reprezentował Szare Szeregi w Hufcu Ochota. Wziął aktywny udział w powstaniu warszawskim, a po jego zakończeniu opuścił stolicę razem z ludnością cywilną, co było niezwykle dramatycznym doświadczeniem tamtych czasów.

W latach osiemdziesiątych XX wieku był jednym z współtwórców Środowiska żołnierzy IV rejonu „Fromczyn” VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża”. Organizacja ta z początkiem 1990 roku dołączyła do nowo powstałego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co było ważnym krokiem w integracji i upamiętnieniu działań byłych żołnierzy.

Od początku lat dziewięćdziesiątych, Janusz Komorowski pełni funkcję komendanta Kręgu Stowarzyszenia Szarych Szeregów Roju „Sosny” w Otwocku, gdzie angażuje się w działalność wspierającą kombatantów i Krąg Szarych Szeregów.

W dniu 12 października 2023 roku Zarząd Główny ŚZŻAK podjął decyzję o wyborze Janusza Komorowskiego na pełniącego obowiązki prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK, co świadczy o jego znaczącej roli w tej organizacji i uznaniu dla jego działalności.

Wybrane odznaczenia

W zasobach odznaczeń Janusza Komorowskiego znajduje się wiele prestiżowych wyróżnień, które odzwierciedlają jego zasługi jako działacza kombatanckiego. Poniżej zaprezentowano wybrane z nich:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w roku 2008,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 1996 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, nadany w 1976 roku,
  • Medal „Pro Memoria”,
  • Medal „Pro Patria”, wyróżnienie z roku 2013,
  • Krzyż Armii Krajowej, przyznany w 1997 roku,
  • Krzyż Partyzancki, również z 1997 roku,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy, nadany w 1992 roku,
  • Medal za Warszawę 1939–1945, orzekany w 1997 roku,
  • Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami, przyznany w 1988 roku,
  • Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”,
  • Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza”.

Przypisy

  1. a b c d Por. Janusz Komorowski ps. „Antek” pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. armiakrajowa.org.pl. [dostęp 13.10.2023 r.]
  2. a b c d e f g h i j k l m Janusz Komorowski. 1944.pl. [dostęp 13.10.2023 r.]

Oceń: Janusz Komorowski (działacz kombatancki)

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:10