Jacek Mackiewicz


Jacek Mackiewicz, znany również pod pseudonimem „Kujawa”, to niezwykle ważna postać w historii Polsce. Urodził się 30 grudnia 1924 roku w stolicy, Warszawie, a swoją drogę życiową zakończył 9 sierpnia 2007 roku w Łodzi.

Był on nie tylko polskim żołnierzem podziemia, ale również dumnym dowódcą II plutonu w Oddziale Osłony Kwatery Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Jego doświadczenie w militaryzmie oraz zasługi w działalności opozycyjnej stanowią niezwykle istotny element polskiego dziedzictwa narodowego.

Warto również podkreślić, że Jacek Mackiewicz był specjalistą w swojej dziedzinie, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych, co potwierdza jego wszechstronność i zaangażowanie w różne aspekty życia społecznego.

Życiorys

Jacek Mackiewicz był aktywnym uczestnikiem ruchu oporu już od 1940 roku, kiedy to dołączył do batalionu Saperów Praskich XII-S-6. Z jego inicjatywy został zorganizowany II pluton Oddziału Osłony Kwatery Okręgu Warszawa Armii Krajowej (AK). W grudniu 1942 roku Mackiewicz wstąpił do Kolegium „B” Kedywu okręgu Warszawa, co otworzyło przed nim nowe możliwości w zakresie działań wojennych. Wtedy również rozpoczął intensywną działalność dywersyjną, w ten sposób wspierając powstańców podczas heroicznych walk w warszawskim getcie.

W trakcie powstania warszawskiego pełnił funkcję dowódcy drużyny, a następnie awansował na dowódcę plutonu w oddziale Osłony Kwatery Okręgu Warszawa AK. Niestety, po zakończeniu walk, został uwięziony w stalagu Stammlager 344 Lamsdorf, gdzie spędził pewien czas przed wyzwoleniem.

Jacek Mackiewicz zmarł 16 sierpnia 2007 roku. Jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu komunalnym Doły w Łodzi, w kwaterze XXII, rząd 15, grób 10, gdzie upamiętniona jest jego niezwykła historia i zasługi dla ojczyzny.

Odznaczenia

Jacek Mackiewicz, znany z wyjątkowych osiągnięć, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego odwagę i zaangażowanie.

  • krzyż walecznych,
  • krzyż armii krajowej,
  • warszawski krzyż powstańczy,
  • odznaka „akcji burza”.

Przypisy

  1. Powstańcze biogramy - Jacek Mackiewicz. 1944.pl. [dostęp 10.02.2012 r.]

Oceń: Jacek Mackiewicz

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:19