Henryk Napiórkowski


Henryk Zdzisław Napiórkowski, urodzony 1 maja 1935 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w karty polskiej historii. Zmarł 8 maja 2017 roku w Przasnyszu.

Jako prawnik, ze znaczącym doświadczeniem, pełnił różnorodne funkcje w życiu publicznym. Był również spółdzielcą, samorządowcem oraz dziennikarzem, co świadczy o jego wszechstronnych zainteresowaniach i umiejętnościach.

Napiórkowski jest szczególnie znany jako pierwszy burmistrz Przasnysza w III RP, pełniąc funkcję tę w latach 1990–1994. Jego kadencja z pewnością pozostawiła niezatarte ślady w rozwoju lokalnej społeczności i administracji.

Wykształcenie

„Henryk Napiórkowski zdobył swoje wykształcenie po ukończeniu kierunku prawo na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Prawa i Administracji. Następnie przeszedł przez aplikację prokuratorską, co stanowi ważny etap w jego karierze prawniczej.

Również odbył podyplomowe studia ekonomiczne na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, co wzbogaciło jego wiedzę o aspekty związane z ekonomią.

Działalność zawodowa

Henryk Napiórkowski ma za sobą bogate doświadczenie zawodowe, w ramach którego pełnił różnorodne funkcje kierownicze. Rozpoczął swoją karierę jako dyrektor w Miejskim Handlu Detalicznym w Przasnyszu, a następnie kontynuował pracę w Spółdzielni Pracy Nakładczej, również mieszczącej się w Przasnyszu.

Jego umiejętności i zaangażowanie przyczyniły się do sukcesów w Wojewódzkiej Spółdzielni Pracy w Ostrołęce, jak również w Odzieżowej Spółdzielni Pracy „Dobro Dziecka”, która również miała siedzibę w Ostrołęce.

W latach 1990–1994 Napiórkowski pełnił urząd burmistrza Przasnysza, co świadczy o jego aktywności w sferze publicznej oraz zdolnościach do zarządzania lokalnymi sprawami. Po zakończeniu tej kadencji, w latach 1996–2001, zajmował stanowisko redaktora naczelnego lokalnego miesięcznika „Ziemia Przasnyska”.

Przypisy

  1. M. Zawadka, Henryk Napiórkowski – In Memoriam, "Kurier Przasnyski" z dn. 17.05.2017 r.
  2. Jubileusze Małżeńskie – Aktualności – Urząd Miasta Przasnysz [online], www.przasnysz.um.gov.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  3. Historia Polski: Przasnysz [online], polskaijejhistoria.blogspot.com [dostęp 03.12.2017 r.]
  4. PRZASNYSZ: Masovia [Proshnits, Pshasnysh, Praschnitz, Prostnetz] | poland – International Jewish Cemetery Project [online], www.iajgsjewishcemeteryproject.org [dostęp 03.12.2017 r.]

Oceń: Henryk Napiórkowski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:10