Alexander Donat


Alexander Donat, który przyszedł na świat w 1905 roku w Warszawie, to postać o niezwykle bogatej historii. Późniejszy działacz społeczny, znany z osiągnięć na polu pracy społecznej, stał się osobą kluczową w wielu ruchach. Jego życie zakończyło się 16 czerwca 1983 roku w Nowym Jorku.

W swojej pracy Alexander Donat reprezentował żydowską społeczność w Polsce, przyczyniając się do wielu inicjatyw służących poprawie warunków życia oraz wzmacnianiu solidarności wśród ludzi.

Życiorys

W trakcie okupacji niemieckiej Alexander Donat został zmuszony do życia w warszawskim getcie. Po pewnym czasie jego los zaprowadził go do obozów koncentracyjnych, gdzie doświadczył niewyobrażalnych cierpień. Na szczęście, był jednym z tych, którzy zostali wyzwoleni przez Amerykanów z obozu w Dachau.

Po zakończeniu wojny powrócił do Warszawy, gdzie z ogromną radością odnalazł swoją żonę oraz syna, który dzięki przyjaciołom trafił do katolickiego sierocińca. Chcąc rozpocząć nowe życie, cała rodzina postanowiła wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Tam Alexander zaangażował się w działalność mającą na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu.

W 1977 roku został współzałożycielem „Biblioteki Holokaustu” („The Holocaust Library”), organizacji non-profit, która potępiała wszelkie formy prześladowania oraz zbierała osobiste świadectwa dotyczące losów Żydów w czasie II wojny światowej.

Alexander Donat spisał swoje doświadczenia z czasów II wojny światowej w trzech znaczących książkach:

  • „Jewish Resistance” („Żydowski ruch oporu”) (1964),
  • „Holocaust Kingdom” („Królestwo Holokaustu”) (1965),
  • „The Death Camp Treblinka” („Obóz śmierci w Treblince”) (1979).

Oceń: Alexander Donat

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:12