Hanna Stefania Gucwińska, znana również jako Hanna Jurczak, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej telewizji i nauki. Urodziła się 25 kwietnia 1932 roku w Warszawie, a zmarła 12 listopada 2023 roku w Krakowie.
Była utalentowaną zootechniczką oraz osobowością telewizyjną, której kariera była ściśle związana z programem telewizyjnym Z kamerą wśród zwierząt. Współtworzyła ten wyjątkowy projekt wraz z mężem, Antonim Gucwińskim. Program, który cieszył się dużą popularnością, przybliżał widzom świat zwierząt w sposób ciekawy i przystępny.
Dodatkowo, Hanna Gucwińska pełniła również funkcję posłanki na Sejm IV kadencji, co dowodzi jej zaangażowania w życie publiczne i polityczne Polski. Jej różnorodne osiągnięcia pozostawiły trwały ślad w społeczności, zarówno naukowej, jak i telewizyjnej.
Życiorys
Hanna Gucwińska, urodzona w Warszawie przyul. Ciepłej 13, wyróżniała się jako wybitna postać w polskim społeczeństwie. Jej ojcem był Piotr Jurczak, policjant, który padł ofiarą zbrodni katyńskiej, a matka, Stefania z domu Nizner, wspierała rodzinę w trudnych czasach. Dzieciństwo spędziła w Gorlicach, gdzie z powodzeniem ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera. Posiadając wykształcenie zootechniczne, podjęła studia inżynierskie na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, a magisterium uzyskała w 1962 roku na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
W 1962 roku związana węzłem małżeńskim z Antonim Gucwińskim, który odszedł w 2021 roku, wspólnie podejmowali się pracy w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Pracę w tej placówce rozpoczęła w 1957 roku i z biegiem lat pełniła kluczowe funkcje dyrektorskie. W styczniu 1971 roku, przez około trzy dekady, współtworzyli niezwykle popularny program telewizyjny Z kamerą wśród zwierząt. Gucwińska jest także autorką wielu książek oraz artykułów naukowych, a jej wiedza zdobyta podczas praktyk zagranicznych w ogrodach zoologicznych w Amsterdamie, Paryżu i Londynie, miała znaczący wpływ na jej karierę. Ponadto, była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Zaangażowana w życie lokalnej społeczności, przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej we Wrocławiu, działając w komisjach zdrowia, ochrony środowiska oraz porządku publicznego. Przez dwanaście lat pełniła również funkcję ławnika sądowego. W 2001 roku zdobyła mandat posłanki IV kadencji, reprezentując wrocławski okręg z listy SLD-UP, uzyskując rekomendację Unii Pracy. Niestety, w 2005 roku nie udało jej się zostać wybraną do Sejmu ponownie, tym razem kandydowała z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zmarła 12 listopada 2023 roku; niedługo później, w dniu 14 listopada, Sejm X kadencji oddał jej hołd minutą ciszy. Została pochowana na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, co jest świadectwem jej znaczenia i zaangażowania w życie społeczności, w której żyła i pracowała.
Odznaczenia
W 1977 roku Hanna Gucwińska otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, co stanowi istotne wyróżnienie w Polsce, mające na celu uhonorowanie osób zasłużonych w dziedzinie edukacji.
Kolejnym jej dokonaniem było zdobycie w 1983 Złotego Krzyża Zasługi, przyznawanego za szczególne osiągnięcia i zasługi dla społeczeństwa.
W 1998 roku Hanna Gucwińska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych w kraju.
Jeszcze wyżej na liście zasług znajduje się Order Uśmiechu, który otrzymała w 2003 roku, co podkreśla jej wpływ na dzieci i młodzież poprzez działalność na rzecz ich dobra oraz wsparcia.
Publikacje
Hanna Gucwińska, autorka wielu publikacji, przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o zwierzętach poprzez swoje książki. Oto lista wybranych tytułów, które ukazały się pod jej redakcją:
- Bunsch J., Gucwińska H., Gucwiński A. Zwierzyniec polski czyli niespodziewana wyprawa do lasu. Wyd. Europa, 2000, Wrocław,
- Bunsch J., Gucwińska H., Gucwiński A. Ptaki polskie czyli latać każdy może. Wyd. Europa, 2001 i 2003, Wrocław,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Papugi czyli upierzone małpy. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, Warszawa,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Szympans. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1985, Wrocław,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986, Wrocław, Eko-Graf, 1997, Wrocław,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Gibbo. Varsovia, 1988, Warszawa,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Zwierzęta nocy. Iskry, 1990, Warszawa,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Zwierzęta w naszym domu. Tajemnice zwierząt. Wyd. II. Wydawnictwo Dolnośląskie, 1994, Wrocław,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Zoologischer Garten Wrocław. Eko-Graf, 1997, Warszawa,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Wrocław Zoological Garden. Eko-Graf, 1997, Warszawa,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Niedźwiadek himalajski. Wyd. Wacław Bagiński, 1997, Wrocław,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Zwierzęta świata. Albatros, 2002, Kraków,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Zoologia. T. 1, Ssaki. Cz. 1. Wydawnictwo Albatros, 2003, Kraków,
- Gucwińska H., Gucwiński A. Małpy. Od karzełka do olbrzyma. Wydawnictwo Dolnośląskie, 2005, Wrocław.
Filmografia
Hanna Gucwińska, znana z wyjątkowego wkładu w produkcję polskich programów telewizyjnych oraz filmów przyrodniczych, posiada bogate portfolio filmowe.
Programy telewizyjne:
- Z kamerą wśród zwierząt (1971) – projekt, w którym pełniła rolę współtwórcy i prowadzącego,
- Znajomi z ZOO (1994) – również jako współtwórca oraz prowadząca.
W dziedzinie filmów przyrodniczych, Gucwińska wykazała się znaczącą aktywnością:
- Jak rodzą się węże (1984) – odpowiadała za scenariusz oraz reżyserię,
- Sarenka (1976) – stworzyła scenariusz,
- Goryle (1976) – opracowała scenariusz,
- Gniazdo wikłaczka (1976) – również napisała scenariusz.
Ponadto, jej specjalistyczna wiedza była niezwykle cenna jako konsultant w następujących produkcjach:
- Leśne skrzaty i kaczorek Feluś (1985),
- W klatce (1987),
- Cyrk odjeżdża (1987),
- Pogrzeb lwa (1986),
- Egzekucja w zoo (1975).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Adam Hodysz | Michał Laszczkowski | Jan Olszewski | Piotr Paszkowski (urzędnik) | Jadwiga Kurzawińska | Maurycy Frydman | Marian Jaworski (polityk) | Joanna Fabisiak | Andrzej Arendarski | Jarosław Kaczyński | Janusz Świtkowski | Wojciech Stpiczyński | Stanisław Twardo | Piotr Stolarek | Stanisław Nowodworski | Stanisław Cieślak (polityk) | Karol Bąkowski | Henryk Woroniecki | Mirosława Kątna | Irena DomańskaOceń: Hanna Gucwińska